Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Yılbaşı kutlamak günah mı?

Hz. İsa (as) günümüz Avrupa, Amerika hrıstiyanlarına göre; yani Katolik, Protestan, Süryani ve Rumlara göre  24-25 Aralık günü dünyaya gelmiştir. Bu demektir ki, 31 Aralık- 1 ocak tarihlerinde yapılan kutlamalar hz.İsa’nın doğum tarihinde değildir.

29 Aralık 2017 - 11:56 'de eklendi ve 166 kez görüntülendi. A+A-

Yılbaşı kutlamak günah mı?
300Reklam

Rum Balkan Ermenilerine göre ise Hz İsa’nın doğum tarihi 6-7 Aralık tarihine raslamaktadır. Onlar bu tarihi doğum tarihi kabul ederler. Dolayısıyla onlara göre de bir ocak Hz. İsa’nın doğum tarihi değil.

Dolayısıyla bu gün dünya üzerinde kutlanan yılbaşı eğlenceleri Hz. İsa’nın doğum gününü kutlamak değildir. İslam âlimlerine göre de İsa’nın (As) doğum tarihi peygamberimizden 600 yıl, bazılarına göre 540 yıl, bazılarına göre 440 yıl; bazı tarihçilere göre 834 bazı tarihçilere göre ise 963 yıl öncedir.

Sözün kısası İsa’nın (as)  doğum yılı yaptığımız araştırmalara göre kesin olarak belli değildir. Öyle ise bu kutlamalar neyin kutlamasıdır? Kabul edelim ki İsa’nın (as) doğum günü kutlamasıdır. Bir peygamberin doğum günü böyle mi kutlanır.

    İŞİ KILIFINA UYDURMAK

İnsan şöyle düşünmeden edemiyor, Toplumun bir kesimi kutlama adı altında bu taşkınlıkları yapmak istiyor. Ama bu işe bir kılıf gerekiyor. Bu kılıfın adını yılbaşı koyuyorlar. Biraz da işin mantığı olsun diye o yüce nebiyi (as) bu işe alet ediyorlar. İsa (as)  kısacık Ömrü boyunca içki mi içmiştir? Garibim uğradığı zulümlerden fırsat mı bulabilmiştir ki,  (haşa) bu taşkınlıkları yapabilsin?

Yoksa İsa’nın (as) Doğumunu kutlamak neden günah olsun? Olay, peygamberin doğum gününü değil keyif çatmanın kılıfından başka bir şey değildir.

Şayet bu gün yılbaşı kabul edilerek taşkınlıklar yapılan tarih İsa’nın (as) doğum tarihi değil de her hangi bir tarihse o zaman yılın her günü bir yılbaşı kabul edilebilir. Çünkü yaşanan bir tarih diğerinin aynısı değildir. Anlatması çok yer ve zaman alır. (Akıllıya her gün yılbaşı)

Kendini Hz. Muhammed’in ümmeti kabul eden bir kişi, bu kutlamaları yaparken, bir an Allah Rasulünün kendilerine misafir olduğunu ve “Ne yapıyorsunuz?” dediğini Düşünse acaba ne cevap verecektir. Ama farkında değiliz yaptığımız her şey kim bilir kaç boyutlu olarak yarın amel defterlerimizde (Tabletlerle) karşımıza çıkacaktır. Her kes hür, kimsenin keyfine karışacak değiliz. Biraz dostça sohbet edelim dedik

   PEKİ,  BİZ NEDEN?

Yıllar önce ortaokul birinci sınıfta “Yılbaşı kutlamak günah mı?” diye bir soru sorulmuştu. Küçük öğrencimizin birisi ısrarla  “Hocam ben cevap vereyim” diyordu. Söz verdim. Bana “Hocam Hrıstiyanlar Kurban bayramında Kurban keser mi? Ramazanda oruç tutar mı? Ramazan Bayramını kutlar mı? Diye sorular sordu.

Ben de hepsine “Hayır” cevabını verince hiç unutmam şu düşündürücü cümleleri sıralamıştı; O zaman hocam, Biz deli miyiz? Onlar bizim yaptığımız hiçbir şeyi yapmıyorlar. Biz neden onların yaptığını yapalım? Belki bu cümleleri başka birisinden duymuştu. Ama o yaşta kafasına iyi nakşetmişti. Hiç unutmam gözlerinden öpmüştüm. Darısı başımıza.

AKİF’imizi ölüm yıldönümünde rahmetle anarken yılbaşı ile ilgili üzüntülerini sizlerle paylaşalım. Yıllarca önce şöyle diyordu:

Ya Rab! Böyle mi olacaktı, benim cennet yurdum? Baktım da etrafıma yalnızım ağladım, durdum. Bir mana veremedim, şu miladi yılbaşına! Şaştım da kaldım, Müslümanların vah telaşına. Çevirdim başımı, nereye ettimse nazar. Gördüm ki, noel için hazır yer yer, çarşı Pazar. Haykırmak gelmişti içimden, seslendim millete. Duyuramadım ne Ahmed’e ne mehmed’e. Ey Alem-i İslam’ın baş tacı, büyük Türkiye! Mukaddesatı unuttun Avrupa diye diye.” Hayırlı cumalar.

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Pancar uçuşta Pancar uçuşta

Torbalı’nın en küçük beldelerinden olan Pancar, son günlerde müthiş bir gelişim yaşıyor. İZBAN gelince biraz biraz hareketlenen Pancar,...

Hoş geldin! Hoş geldin!

Evet; hoş geldin 2018… Hoş geldin ama, “geldimse ben geldim, sana ne” deme hakkını saklı tutabilirsin. Ben senin gibileri çok görm...

Uyuşturucunun kökü kazınacak Uyuşturucunun kökü kazınacak

Geçtiğimiz hafta İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu bir toplantıda yaptığı konuşmasından dolayı bazı kesimler tarafından ağır bir şekilde ...

Sineğe yenilmek Sineğe yenilmek

        Akıl, insanın yaratılışında asıl elemandır. Ruhumuzun, rabbimiz karşısındaki imtihanın da kullanacağı bir ölçüdür. Akıl, yolcul...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Bahçeşehir
SON EKLENEN HABERLER
Torbalı’yı etkileyecek mi Torbalı’yı etkileye...

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) dikkatler yavaş yavaş kuru...

Hanife ile dondurmacı sevgilisi evleniyor Hanife ile dondurmacı sev...

İzdivaç programında koca ararken şöhreti yakalayan gelin ada...

Emrah Serbes davasında bilirkişi raporu hazır Emrah Serbes davasında bi...

Raporda, Serbes'in asli kusurlu olduğu, diğer aracın sürücüs...

Uyuşturucuyla  mücadelede dev adım    Uyuşturucuyla mücadelede...

İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı, uyuştur...

Psikolojik destek Psikolojik destek

Torbalı’nın en büyük eksiklerinden bir daha gideriliyor. Tor...

Komşu ilçede korkunç olay Komşu ilçede korkunç olay...

Tire Hükümet Konağı'nda görevli evli ve 2 kız çocuğu babası ...

Torbalı’da kepenk kapatan banka şubesinden açıklama geldi Torbalı’da kepenk kapatan...

İlçede vatandaşlara yıllarca hizmet veren Türkiye Finans Kat...

İZBAN’da yeni dönem başladı İZBAN’da yeni dönem başla...

Geçtiğimiz ay İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde İZBAN’da...

Köylünün can simidi  yine hayvancılık oldu Köylünün can simidi yine...

Hasattan hasada cebinde para olan, bazen de hasattan ettiği ...

Hatipoğlu‘nun Torbalı’daki konferansına büyük ilgi… Hatipoğlu‘nun Torbalı’dak...

Torbalı Belediyesi’nin düzenlediği konferansa katılan Ünlü İ...

FOTO GALERİ
Miss Park 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan