Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Yılbaşı kutlamak günah mı?

Hz. İsa (as) günümüz Avrupa, Amerika hrıstiyanlarına göre; yani Katolik, Protestan, Süryani ve Rumlara göre  24-25 Aralık günü dünyaya gelmiştir. Bu demektir ki, 31 Aralık- 1 ocak tarihlerinde yapılan kutlamalar hz.İsa’nın doğum tarihinde değildir.

29 Aralık 2017 - 11:56 'de eklendi ve 674 kez görüntülendi. A+A-

Yılbaşı kutlamak günah mı?

Rum Balkan Ermenilerine göre ise Hz İsa’nın doğum tarihi 6-7 Aralık tarihine raslamaktadır. Onlar bu tarihi doğum tarihi kabul ederler. Dolayısıyla onlara göre de bir ocak Hz. İsa’nın doğum tarihi değil.

Dolayısıyla bu gün dünya üzerinde kutlanan yılbaşı eğlenceleri Hz. İsa’nın doğum gününü kutlamak değildir. İslam âlimlerine göre de İsa’nın (As) doğum tarihi peygamberimizden 600 yıl, bazılarına göre 540 yıl, bazılarına göre 440 yıl; bazı tarihçilere göre 834 bazı tarihçilere göre ise 963 yıl öncedir.

Sözün kısası İsa’nın (as)  doğum yılı yaptığımız araştırmalara göre kesin olarak belli değildir. Öyle ise bu kutlamalar neyin kutlamasıdır? Kabul edelim ki İsa’nın (as) doğum günü kutlamasıdır. Bir peygamberin doğum günü böyle mi kutlanır.

    İŞİ KILIFINA UYDURMAK

İnsan şöyle düşünmeden edemiyor, Toplumun bir kesimi kutlama adı altında bu taşkınlıkları yapmak istiyor. Ama bu işe bir kılıf gerekiyor. Bu kılıfın adını yılbaşı koyuyorlar. Biraz da işin mantığı olsun diye o yüce nebiyi (as) bu işe alet ediyorlar. İsa (as)  kısacık Ömrü boyunca içki mi içmiştir? Garibim uğradığı zulümlerden fırsat mı bulabilmiştir ki,  (haşa) bu taşkınlıkları yapabilsin?

Yoksa İsa’nın (as) Doğumunu kutlamak neden günah olsun? Olay, peygamberin doğum gününü değil keyif çatmanın kılıfından başka bir şey değildir.

Şayet bu gün yılbaşı kabul edilerek taşkınlıklar yapılan tarih İsa’nın (as) doğum tarihi değil de her hangi bir tarihse o zaman yılın her günü bir yılbaşı kabul edilebilir. Çünkü yaşanan bir tarih diğerinin aynısı değildir. Anlatması çok yer ve zaman alır. (Akıllıya her gün yılbaşı)

Kendini Hz. Muhammed’in ümmeti kabul eden bir kişi, bu kutlamaları yaparken, bir an Allah Rasulünün kendilerine misafir olduğunu ve “Ne yapıyorsunuz?” dediğini Düşünse acaba ne cevap verecektir. Ama farkında değiliz yaptığımız her şey kim bilir kaç boyutlu olarak yarın amel defterlerimizde (Tabletlerle) karşımıza çıkacaktır. Her kes hür, kimsenin keyfine karışacak değiliz. Biraz dostça sohbet edelim dedik

   PEKİ,  BİZ NEDEN?

Yıllar önce ortaokul birinci sınıfta “Yılbaşı kutlamak günah mı?” diye bir soru sorulmuştu. Küçük öğrencimizin birisi ısrarla  “Hocam ben cevap vereyim” diyordu. Söz verdim. Bana “Hocam Hrıstiyanlar Kurban bayramında Kurban keser mi? Ramazanda oruç tutar mı? Ramazan Bayramını kutlar mı? Diye sorular sordu.

Ben de hepsine “Hayır” cevabını verince hiç unutmam şu düşündürücü cümleleri sıralamıştı; O zaman hocam, Biz deli miyiz? Onlar bizim yaptığımız hiçbir şeyi yapmıyorlar. Biz neden onların yaptığını yapalım? Belki bu cümleleri başka birisinden duymuştu. Ama o yaşta kafasına iyi nakşetmişti. Hiç unutmam gözlerinden öpmüştüm. Darısı başımıza.

AKİF’imizi ölüm yıldönümünde rahmetle anarken yılbaşı ile ilgili üzüntülerini sizlerle paylaşalım. Yıllarca önce şöyle diyordu:

Ya Rab! Böyle mi olacaktı, benim cennet yurdum? Baktım da etrafıma yalnızım ağladım, durdum. Bir mana veremedim, şu miladi yılbaşına! Şaştım da kaldım, Müslümanların vah telaşına. Çevirdim başımı, nereye ettimse nazar. Gördüm ki, noel için hazır yer yer, çarşı Pazar. Haykırmak gelmişti içimden, seslendim millete. Duyuramadım ne Ahmed’e ne mehmed’e. Ey Alem-i İslam’ın baş tacı, büyük Türkiye! Mukaddesatı unuttun Avrupa diye diye.” Hayırlı cumalar.

 

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Varlık barışına ilişkin bazı süreleri uzatıldı Varlık barışına ilişkin bazı süreleri uz...

SEVGİLİ okurlarım hatırlar mısınız bilmem bizim bir de varlık barışı vardı. Bu neydi yurt dışında mevduatı olanların yurda getirilmesi ...

Vizyon sahibi derken bunu kastetmiştik Vizyon sahibi derken bunu kastetmiştik

SEÇİM arifesinde sürekli aynı şeyi vurguluyoruz, ne diyoruz: Şehri yönetmeye talip olan kişi vizyon sahibi olacak, yarını düşünecek, 50...

Esnaf, kaldırım taşlarından çekiyor Esnaf, kaldırım taşlarından çekiyor

TORBALI’DA kayıtlı araç sayısının 2018 yılının 10 aylık periyodunda 46 bini geçtiğini öğrenilirken, ulaşımın tüm yükünü karayollarının ...

Hasan Başkan’dan dava vurgusu Hasan Başkan’dan dava vurgusu

BİR süredir AK Parti'de, partiyle uzaktan yakından alakası olmayan kişilerin birilerine yaranmak amacıyla partilileri birbirine kırdırd...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
Tavla zarındaki parmak izinin peşine düştüler Tavla zarındaki parmak iz...

İlginç hırsızlık olaylarıyla gündeme gelen Torbalı, dün de t...

Demirci’de sokak  köpeği gerginliği Demirci’de sokak köpeği ...

Olumsuz hava koşullarının şiddetini her geçen gün artırdığı ...

Torbalı’ya 23  ESHOT gönderildi Torbalı’ya 23 ESHO...

İZBAN’daki sefer durdurma eylemi mağdur etmeye devam ediyor....

Komşudan hayat  veren dokunuş! Komşudan hayat veren dok...

DONDURUCU soğuk havanın etkili olduğu son dönemde ev yangınl...

Şofbenden zehirlendi Şofbenden zehirlendi

Torbalı'da 15 yaşındaki lise öğrencisi Rümeysa Kütük, şofben...

24 yaşında ama konuşamıyor! 24 yaşında ama konuşamıyo...

Doğum sırasında oksijensiz kaldığı iddiasıyla beyin lopları ...

Sağanak hasat! Sağanak hasat!

Torbalı'da sık sık hava şartlarının olumsuz yönleriyle yüzle...

Baro’dan ’10 Aralık’ açıklaması Baro’dan ’10 ...

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 10 Aralık Dünya İnsan Hakları ...

Meclis üyeliğinde  aday adayı rekoru! Meclis üyeliğinde aday a...

Torbalı’da belediye başkan adaylarının netleşmesi için çalış...

Kepenk kapattı! Kepenk kapattı!

Torbalı’da ulaşımın can damarı olan, haftada 50 bin yolcunun...

FOTO GALERİ
Lider Pen
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan