Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Yılbaşı kutlamak günah mı?

Hz. İsa (as) günümüz Avrupa, Amerika hrıstiyanlarına göre; yani Katolik, Protestan, Süryani ve Rumlara göre  24-25 Aralık günü dünyaya gelmiştir. Bu demektir ki, 31 Aralık- 1 ocak tarihlerinde yapılan kutlamalar hz.İsa’nın doğum tarihinde değildir.

29 Aralık 2017 - 11:56 'de eklendi ve 251 kez görüntülendi. A+A-

Yılbaşı kutlamak günah mı?
300Reklam

Rum Balkan Ermenilerine göre ise Hz İsa’nın doğum tarihi 6-7 Aralık tarihine raslamaktadır. Onlar bu tarihi doğum tarihi kabul ederler. Dolayısıyla onlara göre de bir ocak Hz. İsa’nın doğum tarihi değil.

Dolayısıyla bu gün dünya üzerinde kutlanan yılbaşı eğlenceleri Hz. İsa’nın doğum gününü kutlamak değildir. İslam âlimlerine göre de İsa’nın (As) doğum tarihi peygamberimizden 600 yıl, bazılarına göre 540 yıl, bazılarına göre 440 yıl; bazı tarihçilere göre 834 bazı tarihçilere göre ise 963 yıl öncedir.

Sözün kısası İsa’nın (as)  doğum yılı yaptığımız araştırmalara göre kesin olarak belli değildir. Öyle ise bu kutlamalar neyin kutlamasıdır? Kabul edelim ki İsa’nın (as) doğum günü kutlamasıdır. Bir peygamberin doğum günü böyle mi kutlanır.

    İŞİ KILIFINA UYDURMAK

İnsan şöyle düşünmeden edemiyor, Toplumun bir kesimi kutlama adı altında bu taşkınlıkları yapmak istiyor. Ama bu işe bir kılıf gerekiyor. Bu kılıfın adını yılbaşı koyuyorlar. Biraz da işin mantığı olsun diye o yüce nebiyi (as) bu işe alet ediyorlar. İsa (as)  kısacık Ömrü boyunca içki mi içmiştir? Garibim uğradığı zulümlerden fırsat mı bulabilmiştir ki,  (haşa) bu taşkınlıkları yapabilsin?

Yoksa İsa’nın (as) Doğumunu kutlamak neden günah olsun? Olay, peygamberin doğum gününü değil keyif çatmanın kılıfından başka bir şey değildir.

Şayet bu gün yılbaşı kabul edilerek taşkınlıklar yapılan tarih İsa’nın (as) doğum tarihi değil de her hangi bir tarihse o zaman yılın her günü bir yılbaşı kabul edilebilir. Çünkü yaşanan bir tarih diğerinin aynısı değildir. Anlatması çok yer ve zaman alır. (Akıllıya her gün yılbaşı)

Kendini Hz. Muhammed’in ümmeti kabul eden bir kişi, bu kutlamaları yaparken, bir an Allah Rasulünün kendilerine misafir olduğunu ve “Ne yapıyorsunuz?” dediğini Düşünse acaba ne cevap verecektir. Ama farkında değiliz yaptığımız her şey kim bilir kaç boyutlu olarak yarın amel defterlerimizde (Tabletlerle) karşımıza çıkacaktır. Her kes hür, kimsenin keyfine karışacak değiliz. Biraz dostça sohbet edelim dedik

   PEKİ,  BİZ NEDEN?

Yıllar önce ortaokul birinci sınıfta “Yılbaşı kutlamak günah mı?” diye bir soru sorulmuştu. Küçük öğrencimizin birisi ısrarla  “Hocam ben cevap vereyim” diyordu. Söz verdim. Bana “Hocam Hrıstiyanlar Kurban bayramında Kurban keser mi? Ramazanda oruç tutar mı? Ramazan Bayramını kutlar mı? Diye sorular sordu.

Ben de hepsine “Hayır” cevabını verince hiç unutmam şu düşündürücü cümleleri sıralamıştı; O zaman hocam, Biz deli miyiz? Onlar bizim yaptığımız hiçbir şeyi yapmıyorlar. Biz neden onların yaptığını yapalım? Belki bu cümleleri başka birisinden duymuştu. Ama o yaşta kafasına iyi nakşetmişti. Hiç unutmam gözlerinden öpmüştüm. Darısı başımıza.

AKİF’imizi ölüm yıldönümünde rahmetle anarken yılbaşı ile ilgili üzüntülerini sizlerle paylaşalım. Yıllarca önce şöyle diyordu:

Ya Rab! Böyle mi olacaktı, benim cennet yurdum? Baktım da etrafıma yalnızım ağladım, durdum. Bir mana veremedim, şu miladi yılbaşına! Şaştım da kaldım, Müslümanların vah telaşına. Çevirdim başımı, nereye ettimse nazar. Gördüm ki, noel için hazır yer yer, çarşı Pazar. Haykırmak gelmişti içimden, seslendim millete. Duyuramadım ne Ahmed’e ne mehmed’e. Ey Alem-i İslam’ın baş tacı, büyük Türkiye! Mukaddesatı unuttun Avrupa diye diye.” Hayırlı cumalar.

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Subakan olayı nedir? Subakan olayı nedir?

ESKİ Belediye Başkanı Hasan Karatoklu önceki gün önemli bir açıklama yaptı. AK Parti’nin 6. olağan kongresinde yapılan listeye eleştiri...

Hastanenin gizli kahramanı Hastanenin gizli kahramanı

Torbalı Devlet Hastanesi geçtiğimiz yılın sonunda Bayındır Kavşağı’ndaki son derece modern, özel hastane statüsündeki yeni binasına taş...

Şengül’den anlamlı mesaj Şengül’den anlamlı mesaj

AK Parti’nin 6. İlçe Kongresi hafta sonu yapıldı. BKM’de yapılan toplantıya ilgi yoğundu. Mevcut başkan Hasan Akbıyık kongrede oy kulla...

Kolileri PTT müdürü yükledi Kolileri PTT müdürü yükledi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’de sürdürdüğü Zeytin Dalı Harekatının bugün 52. Günündeyiz. Yurt genelinde başlatılan birçok kampanya...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
1 gün de iki ayrı intihar girişimi! 1 gün de iki ayrı intihar...

sabah saatlerinde genç bir kız ailevi sorunlarından ötürü öl...

Kaos bitiyor! Kaos bitiyor!

Torbalı trafiğinde kaosa neden şehir minibüslerinin sefer ip...

Şehide son veda: Silah arkadaşlarından yemin kurşunu Şehide son veda: Silah ar...

Hani ilçesinde bölücü terör örgütü PKK mensuplarınca düzenle...

Milli takıma futbolcu gönderdi Milli takıma futbolcu gön...

Torbalı Gençlik Spor U12 futbol takımı futbolcusu Emre Tanve...

Ulaştırmada en pahalı kent Izmir Ulaştırmada en pahalı ken...

TÜİK, “Bölgesel Satınalma Gücü Paritesi (BSGP) 2017 Araştırm...

‘Bu yıl 38 milyon turist bekliyoruz’ ‘Bu yıl 38 milyon turist ...

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, bu yıl en az 38 mil...

Emekliler ek ödemenin yükseltilmesini istiyor Emekliler ek ödemenin yük...

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, ...

Belgesi var ama şehit değil! Belgesi var ama şehit değ...

23 yıl önce askerde hayatını kaybeden oğluna şahadet belgesi...

Çanakkale şehitleri anıldı Çanakkale şehitleri anıld...

Torbalı Kaymakamlığı, Torbalı Belediyesi İlçe Milli Eğitim M...

Bölgeyi uçuracak proje Bölgeyi uçuracak proje

25 yıldır inşaat sektöründe yer alan Şehru İnşaatın Ayrancıl...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan