REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

12 Eylül burjuvaziler savasi mi olacak?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
12 Eylül burjuvaziler savasi mi olacak?
150 Görüntüleme
17 Ağustos 2010 - 22:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TURKIYE’DE gerçek anlamda bir burjuvazi(kent soyluluk)nin varligi entelektüel çevrelerde öteden beri hos bir tartisma konusu olagelmis-tir.
Çok uluslu bir imparatorluk tecrübesi-ne ev sahipligi yapan bu topraklarda Avrupai tarzda gelismis ve sinifsal tabakalasmasini olusturmus bir bur-juvazinin varligindan söz etmek çok da kolay degil.
Osmanli’nin son dönemlerinde Izmir, Istanbul gibi liman kentlerinde gelisip serpilen Levanten(Dogu’da yasayan batililar)leri saymazsaniz Anadolu yarimadasi burjuvazi kökler konu-sunda çok da verimli bir yer degil-dir.
Ulkede yerli imalati bir burjuvazi türetmek, Cumhuriyet rejiminin bayraktarligini yapan Batici Osman-lilarin ana hedeflerinden birisini teskil etmekteydi.
Bu tecrübenin açilimi devlet eliyle semirtilen yeni bir zengin sinif de-mekti.
Cumhuriyet Yönetimi bu konuda kis-men basarili oldu
Bugün hala Türkiye ekonomisinde önemli ölçüde söz sahibi olan Koç ve Sabanci gibi etkin aile sirketleri Cumhuriyet’in kendi burjuvazisini olusturma çabalarinin ürünüdür. (Koç ve Sabanci gurubu arkalarindaki bu devlet destegine borçlarini fazlasiyla ödediklerini bilmekte yarar var. Tür-külere konu olan Metris Ceza Evi’nin Koç Grubu tarafindan insa edildigini bilmek bile bu konuda bizlere yete-rince ipucu sunmaktadir).
Turgut Özal’in girisimleriyle ülkede Serbest Piyasa Ekonomisi’ne geçisin yasandigi seksenli yillarda Anadolu Yarimadasi, Islami degerlere yasla-nan yeni bir mütesebbis sinifin yük-selisine taniklik etti.
YESIL SERMAYE olarak adlandirilan bu yeni kapitalist dalga, Cumhuriyet rejimi tarafindan semirtilen yerli mali BEYAZ BURJUVAZI’nin karsisinda yeni bir güç merkezi olarak yükselmeye basladi.

CEPHELER VE HATLAR BIRBIRINE KARISINCA…

90’li yillarda ataga geçen yesil sermaye, 28 Subat frenine maruz kalinca kisa bir müddet sendeledi. (Kimi çevreler Türkiye’ye has bu postmodern darbenin asil hedefinin yükselen bu sermaye sinifi oldugunu savunmaktadir)
28 Subat Rüzgari birkaç yapragi savurup, birkaç dali kuruttuysa da agacin ana gövdesine pek tesir edemedi. Netice olarak kendi medyasini, ekonomik örgütlenmelerini, sivil toplumunu, ögretim kurumlarini ve yetismis kadrolarini cepheye süren Yesil Dalga, bir zamanlar Beyaz Türkiye Burjuvazisi’nin ayricaligindaki birçok alanda at oynatir oldu.

REFERANDUM, BURJUVAZILERIN KAPISMASI MI?

SON dönemlerde dini hassasiyet-lerine önem veren vatandaslara yö-nelik olarak hizmet sunan 5 yildizli otellerin sayisinda yasanan hizli tir-manma bizlere Türkiye’deki YESIL BURJUVAZI’nin kat ettigi mesafeyi gösteriyor. (Son moda Jeep’lerle gezen tesettürlü bayanlarin sayisindaki artis da dikkate deger). Gelinen noktada Türkiye’de yasanan çekismelerin yeni yükselen YESIL BURJUVAZI ile Cumhuriyet tarafindan semirtilen BE-YAZ BURJUVAZI arasinda yasan-digini göz ardi etmemek lazim. 12 Ey-lül tarihinde yapilacak olan referan-dum’a bir de bu açidan bakilmasi ge-rektigi kanisindayim.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web