REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

4 mahalleden’dogalgaz’ talebi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
4 mahalleden’dogalgaz’ talebi
354 Görüntüleme
15 Mart 2014 - 8:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

2006 yilinda Torbali’ya gelen dogalgaz ile Atatürk, Karsiyaka, Yedi Eylül ve Yemislik Mahallelerihenüz tanismadi. Izmir-Aydin asfaltinin karsisinda kalan ve 20 bin kisinin yasadigi 4 mahallenin sakinleri artik dogalgazla isinmak istiyor

8 yil önce dogalgazin geldigi Torbali’da halen binlerce hane bu hizmetten yararlanamiyor. Ilçe merkezinde de yer yer dogalgazin ulasmadigi yerlesim alanlari bulunurken bu hizmetten en çok yoksun olan bölgeyi ise Izmir-Aydin asfaltinin hemen karsisinda yer alan mahalleler olusturuyor. 20 bin kisinin yasadigi Atatürk, Karsiyaka, Yedi Eylül ve Yemislik Mahallesi sakinleri, bölgelerine dogalgaz boru hattinin dösenmesini talep etti. Dogalgazin bu mahallelere ulasmasi durumunda en az 1000 hanenin abonelik islemi yaptiracagi ön görülüyor. Aslan Mühendislik’in sahibi Ömer Aslan, “Bölgeden çok büyük talep var ama altyapi olmadigi için hiçbir çalisma yapilamiyor” dedi. Defalarca Izmirgaz’a basvurduklarini ancak muhatap bulamadiklarini ifade eden Atatürk Mahalle Muhtari Mustafa Ipekli de dogalgaz nimetinden faydalanmak istediklerini söyledi.

8 YIL ÖNCE TANISTIK

Temiz ve ucuz bir enerji türü olan dogalgaz, bir ilçeyi daha da çagdas hale getiriyor. Torbali; Izmir’de, Karsiyaka – Mavisehir ve Kemalpasa’nin ardindan, dogalgaz uygarligina kavusan üçüncü ilçe oldu. 2006 yilinda Torbali’ya toplam 6 bin 931 metre çelik hat ile 57 bin 981 metre polietilen hat dösendi. 8 yil önce Torbali’da kullanilmaya baslanan dogalgaza olan ilgi en üst seviyeye ulasti. Yakit tasarrufu ve rahatlik arayanlar dogalgaz kullanmayi tercih edince dogalgaz firmalari talebe cevap verebilmek amaciyla tam kapasiteyle çalisiyor. Dogalgaz kullanan vatandas sayisinin 10 binlere yaklastigi Torbali’da halen birçok bölge bu hizmetten faydalanamiyor. Basta Atatürk Mahallesi, Karsiyaka Mahallesi, Yemislik ve Yedi Eylül mahalleleri olmak üzere ilçenin yüzde 70’i bu hizmete kavusacagi günü bekliyor. Izmirgaz tarafindan yeni bir altyapi çalismasi yapilmadigindan dolayi abone sayisinda da büyük bir artis görülmüyor.

 TALEP ÇOK FAZLA

Dünyanin en ucuz yakiti ve en temiz enerji kaynagi olan dogalgazin Torbali’daki kullanicisi giderek artiyor. Ilçenin en köklü dogalgaz firmalarindan olan Aslan Mühendislik’in sahibi Ömer Aslan, “Izmir-Aydin asfaltinin hemen karsisindaki bu mahallelerden dogalgaza talep oldukça fazla. Özellikle Atatürk Mahallesi ve 60 Evler bölgesinde, dogalgaz aboneligi isteyenler var. Kullanimi sürekli artan dogalgaz, Ertugrul Mahallesi’nin merkezindeki birçok bölgede bile halen bulunmuyor. Izmirgaz’in Torbali için acilen genis çapli bir çalisma yapmasi gerekiyor. Birçok bölgede altyapi yok. Evlere dogalgaz kutulari takilmadi. Talep var ama maalesef dogalgaz yok. Bu sorunun acilen çözülmesi gerekiyor. Gerekli altyapi çalismalari yapilirsa, abone sayisinin yüzde 100 artacagini düsünüyorum” seklinde konustu.

BIZE LAYIK GÖRMUYORLAR MI?

4 bin haneli ve 12 bin nüfuslu Atatürk Mahallesi, dogalgazi en çok talep eden mahallelerin basinda geliyor. Defalarca Izmirgaz’a müracaat ettiklerini ifade eden Mahalle Muhtari Mustafa Ipekli, “Kaymakamlik araciligiyla da bir talepte bulunduk. Fakat hiçbir cevap alamadik. Bugün 4 mahallede 20 binden fazla insan yasiyor. En az 8 bin hane var. Bunlarin büyük kismi dogalgaz kullanmak istiyor. 2014 yilinda dogalgazin bu bölgeye gelecegi söylendi ama 3 ay geçti ne gelen var ne de giden. Bizde bu ilçenin bir parçasiyiz. Bizlere dogalgaz layik görülmüyor mu acaba? Bu mahallelerdeki insanlar da dogalgazla temiz ve ucuz bir sekilde isinmak istiyor. Yetkililer, artik bu çagrimiza kulak versin” dedi.Gökhan YALKALK

ABONE MERKEZI ISTIYORUZ

2006 yilinda Karsiyaka-Mavisehir ve Kemalpasa’nin ardindan dogalgazla tanisan Torbali’da abone sayisi on binlere ulasti. Büyük umutlarla starti verilen dogalgaz kullanimi, son dönemde ilçede tam manasi ile çileye dönmüs durumda. Talebin gün geçtikçe artigi ilçede özellikle “gaz açma ve altyapi” konusunda büyük sikintilar yasaniyor. Abonelik ve teknik islemlerini tamamlayan vatandaslar gaz açimi için sira beklemek zorunda kaliyor. Ilçede abone merkezi olmadigi için muhatap bulamayan vatandaslar, yetkili firmalarin kapisini asindirirken; yetkili firmalar da Izmirgaz’in Torbali’ya az personel ayirmasindan yakiniyor. Basta Torbali Ticaret Odasi olmak üzere birçok kurum ve kurulus, Izmirgaz’a abonelik merkezi açilmasi konusunda basvuru yapti. Ticaret Odasi, 2006 yilinda dogalgazla gelen ancak 2009 yilinda kapanan Izmirgaz Abone Merkezi için yer tahsisi edecegini dahi açiklamisti. Tüm bunlara ragmen, hiçbir gelisme yasanmadi.

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web