REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

“Adnan Başkan’ın hayalini biz gereçeğe dönüştüreceğiz”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“Adnan Başkan’ın hayalini biz gereçeğe dönüştüreceğiz”
514 Görüntüleme
20 Nisan 2016 - 8:58
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi projesinin başındaki en yetkili isim olan Devlet Su İşleri 2.Bölge Müdürü Hayati Çelenk, heyecan dolu, profesyonel bir yönetici. Hayati Çelenk, Torbalı’da Fetrek çayı üzerinde yapımı süren ultanlar Vadisi projesinin bugünü ve geleceğe dair projelerini anlattı. Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi projesinin DSİ açısından da bir prestij projesi olduğunu ifade eden Çelenk “Fetrek’te yapılan işleri, projenin seyrini anlamak isteyenleri kurduğumuz şantiyemizde ağırlayabiliriz”dedi.

Herkesin dilinde olan bu projeyi kapsamlı olarak bize anlatabilir misiniz?

Projede son aşamaya gelindi. Tabanı 40, üstten de 54 metre genişliğindeki bir yatağın oluşturulmasını sağladık. Yatağın 200 metre dışında kalan yerlerde oluşturulacak olan rekreasyon alanları için de bir çalışma olacak. Bu kısımların toprak ile doldurulmasını sağlayacağız. Şu anda da dolgu malzemelerinin yukarıya taşınması çalışmaları sürüyor. 50’ye yakın aracımız bu işle meşgul. Rekreasyon alanlarının düzenlenmesi noktasında Belediye’miz devreye girecek. Biz tahkimat yapacağız. Dolguları biz yapacağız, rekreasyon alanındaki peyzaj düzenlemelerini Torbalı Belediyesi yapacak. Suyun akışına fazla dokunulmayacak. Bazı noktalarda göletler olacak ve 4 ayrı bölgede şık kemer köprüler yapacağız. Köprüler motorlu araçlar ve yayalar için öngörülüyor. 100 milyarlık yatırımdan söz ediyoruz. 22 kilometrelik Fetrek çayının 15 kilometresini temizledik, düzenledik. Bu bile çok önemli bir yatırımdır. Toprağı, suyu, havayı, doğayı korumak adına müthiş bir yatırımdır. Lütfen artık Fetrek çayına kimse dokunmasın. Kum ocaklarının artık olmaması lazım. Çevredeki fabrikalarda bu büyük yatırımı görmek ve önlemlerini almak zorundalar.

Bu proje nasıl ortaya çıktı?

Burada çok kapsamlı bir ıslah çalışması yürütüyoruz. Şunu net olarak belirteyim ki,bu çay geçmişte hoyratça tüketilmiş. Çayın yatağından ciddi miktarda malzeme alınmış. 100 yılın atıkları, ihmalleri, çöpü birikimi var. Biz göreve geldiğimizde ziyaretimize gelen Torbalı Belediye Başkanı Sayın Adnan Yaşar Görmez, burası ile ilgili hayallerini, fikirlerini bizimle paylaştı. Burasının ıslahını talep etti. Başkanımızın bu talebi üzerine Fetrek ile alakalı ön bilgiye dönük çalışmalar gerçekleştirdik. Ve baktık ki, burada yapılacak çok iş var ve bu işlerin tümünün bizim imkanlarımızla yapılması zor görünüyordu. Ancak işin zorluğu da bizim hevesimizi kamçıladı.

ARTIK SONA GELİNDİ

Şu an çalışmalar ne aşamada?

Yaptığımız çalışmaların semeresini yoğun yağışların düştüğü kış mevsimindeki taşkınlarda aldık. Gördük ki Fetrek Çayı’nın akışı gayet rahat. Bir de çaydan gelen malzemelerin aşağıya geçmemesi belli yerde tutulması için bazı yerlere britler yaptık. Fetrek Çayı’nın yatağına bir form verdik. Projede son aşamaya gelindi. Tabanı 40, üstten de 54 metre genişliğindeki bir yatağın oluşturulmasını sağladık. Yatağın 200 metre dışında kalan yerlerde oluşturulacak olan rekreasyon alanları için de bir çalışma olacak. Bu kısımların toprak ile doldurulmasını sağlayacağız.Şu anda da dolgu malzemelerinin yukarıya taşınması çalışmaları süğrüyor.50’ye yakın aracımız bu işle meşgul.

Projede belediyenin yükümlülükleri nedir?

Rekreasyon alanlarının düzenlenmesi noktasında Belediye’miz devreye girecek.Biz tahkimat yapacağız.Dolguları biz yapacağız,rekreasyon alanındaki peyzaj düzenlemelerini Torbalı Belediyesi yapacak.

Projedeki yatırımlar nelerdir?

Bayındır köprüsü ile Demiryolu köprüsü arasında kalan kısımda üçgen şeklinde bir adacık oluşturacağız. Torbalılılar buradaki restoranlarda, çay bahçelerinde aileleriyle huzur içinde vakit geçirebilecekler. Şimdilik bu adanın şekli üzerinde mutabakata varmaya çalışıyoruz. Yunus Balığı şeklinde olabilir. Orman Ve su İşleri Bakanımız sayın Veysel Eroğlu’nun bu projeye tam desteği var. Eğer Bakan’ımızın bu desteği olmasaydı biz böyle büyük bir işe cesaret edemezdik. Bakanımız proje konusunda “Torbalı’ya ne yapsak az, feda olsun”. Kışın burada su sıkıntısı yaşanacağını sanmıyorum. Ancak yaz mevsiminde Fetrek kuruyor. Karakuyu taraflarında oluşturduğumuz gölet ile buradan Fetrek’e su aktarımı yapabiliriz. Gerektiğinde de yer altı suyundan takviye ederek çaydaki su oranını artırabiliriz. Yapacağımız o adacığın etrafının su ile kaplı olmasını sağlayacağız. Fetrek Çayı Projesi çok uzun yıllar yaşayacak ve etkisi bütün bölgeyi kapsayacak bir proje. Fetrek’in yatağında on metreye varan derinlikler söz konusu. Bunların hepsini dolduracağız ve çevre düzenlemeleri için uygun hale getireceğiz. Ardından da Belediye’mizin çalışmaları başlayacak.

PROJE HAKKINDA BİLGİSİ OLMAYAN BİLE ELEŞTİRİYOR

Projeyi eleştirenler oldu mu?

Proje ile alakalı olarak kamuoyunda olumsuz konuşan kişiler olduğuna üzülerek tanık oluyoruz. Proje hakkında yeterli fikirleri olmayanlar ‘Orada ne yapılıyor ki?’ diyorlar. Bu tür söylemler tamamen bilgisizlikten kaynaklanıyor. Böyle konuşanların bu noktada bizleri motive edici olmaları gerekiyor. Kimileri de projeyle alakalı olarak oluşturduğumuz bilgisayar çizimlerimize bakarak projeyi eleştiriyorlar. Bu projenin elbette ki,bir animasyonu olacak. Çizimi olacak. Yoksa  projeyi halka nasıl anlatacağız.20

Başkan Görmez’in projeye bakışı nasıl?

Bu projenin hem siyasi yönü var hem de bizim açımızdan, Devlet Su İşleri açısından bir prestij projesi bu. Fetrek Çayı Projesi, hem Hükümetimizin, hem belediyemizin projesi. Hükümetimiz makine desteği ve mali destek sağlıyor. Belediyemiz de çok büyük lojistik destek veriyor. Bu noktada başkanımız Adnan Yaşar Görmez’in de çok motive edici, son derece yapıcı bir tavrı olduğunu belirtelim. Başkanımız bu projenin Torbalı’ya getireceklerinin farkında. Projeyle Fetrek Çayı’nda yürütülen çalışmaların tüm Türkiye’ye model olacağının farkında.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web