Akaryakıtta 2 ileri 1 geri

489 Görüntüleme

Akaryakıtta 2 ileri 1 geri

Akaryakıta gelen zamlardan sonra geçtiğimiz hafta 2 liralık indirim vatandaşı sevindirirken fiyatlara gelecek zam indirimi eritti. Torbalı’da günlük en çok kilometreyi yapan taksiciler ise değişen fiyatlara tepki gösterdi

Son olarak 2 lira 13 kuruş indirim gelen benzin grubuna zam bekleniyor. Son günlerde düşüş eğilimine giren dolar kuru kaybını geri almaya başlayınca benzine zam beklentisi de oluştu. Sektör temsilcileri 6 Temmuz Çarşamba gününden itibaren benzin grubunda 96 kuruş zam bekliyor. Bugün motorin grubunda ise fiyat değişikliği beklenmiyor. Zammın ardından benzinin litresi İstanbul’da 25.20’den 26,16’ya Ankara ve İzmir’de ise 25.30’dan 26,26’ya yükselecek. Motorine 29 ve 30 Haziran tarihlerinde üst üste gelen indirimlerle 3 lira 34 kuruşluk düşüş olmuştu. Benzine ise 2 Temmuz’da 2 lira 13 kuruş indirim gelmişti. Bunun üzerine 2 lira 13 kuruşluk indirimden sonra gelecek olan 96 kuruş zamdan sonra yapılan indirim 1 lira 17 kuruşa düşmüş olacak.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

“GARİBANI BOŞUNA SEVİNDİRMEYİN”

Torbalı’da günlük en çok kilometreyi yapan taksiciler ise değişen fiyatlara tepki gösterdi. Torbalı’da taksi şoförlüğü yapan Yılmaz B. “Aklımızla dalga geçiyorlar resmen. Akaryakıta indirim gelince bir rahatladık. Müşteriler taksi ücretlerinin düşmesini beklerken yine zam geleceği duyuruldu. 2 liralık indirimi yapacakları zamlarla yine erittiler. Madem zam yapacaksınız bu garibanları boşuna sevindirmeyin” diyerek isyan etti.