Büyük Torbalı

Ankara-İzmir arası mekik dokuyor

1 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen seçimlerin ardından Milletvekili olarak Ankara’ya giden Mahmut Atilla Kaya TBMM toplantı ve çalışmalarından vakit bulduğunda soluğu İzmir’de alıyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ankara-İzmir arası mekik dokuyor
Serkan Günbay( serkan-gunbay@buyuktorbali.com )
104 Görüntüleme
10 Kasım 2016 - 8:03
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hafta sonlarını İzmir ve Torbalı’da geçiren vekilimiz adeta Ankara-İzmir arasında mekik dokuyor. Bir bakıyorsunuz Menderes’te, Göztepe’de vatandaşlarla buluşuyor. Bir bakıyorsunuz Meclis’teki makamında İzmir’den grupları ağırlıyor. Gerçekten hızına yetişmek mümkün değil. Seçim bölgesindeki tüm ilçeleri her fırsatta gezen Atilla Kaya vatandaşa seçim döneminde verdiği sözlerine yerine getirmek için gecesini gündüzüne katıyor. Başbakan Binali Yıldırım’ın sevdiğim isimler arasında yer alan Atilla Kaya bu sevgiyi her fırsatta İzmir için kullanıyor. Parti’de de önemli bir yeri bulunan Kaya’nın yıldızı her geçen daha çok parlıyor. Halkın yanında yer alan, vatandaşlarla sık sık sohbet edip sorunlarını dileyen vekilimiz herkesin takdirini topluyor. Halkın alıştığı siyasetçi görüntüsünü bu sıcak tavır ve ilgisi ile yıkan Kaya herkesimden ilgi görüyor. Çalışkanlığı, dürüstlüğü ile beğeni kazanan Kaya’nın bundan sonraki seçimlerde de milletvekili olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

GREV EN DOĞAL HAKLARI

İZBAN çalışanları maaşlarının düşük olmasından dolayı greve gitme kararı aldı. Sendikalı olarak çalışan İZBAN işçilerinin uzun süreden beri istedikleri ücreti alamamalarından dolayı alınan bu grev onların hakkıdır. 8 Kasım tarihinde başlayan grev isteklerini alıncaya kadar devam edecek. İZBAN çalışanlarının grev kararı nedeniyle seferler durdu. Büyükşehir Belediyesi vatandaşın mağdur olmaması için 6 Şubat 2016 tarihinde devreden kaldırdığı ESHOT’ları yeniden Torbalı’ya gönderdi. Alınan ücretlere bakıldığında İZBAN’ı süren makinist 1904 TL maaş alıyormuş. Kime sorarsınız sorun bu ücret bir makinist için gerçekten de çok düşük. Sendika yetkilileri İZBAN yetkilileri ile uzun süredir uzlaşmak için masaya oturduklarını ve bir sonuç elde edemediklerini belirtiyor. Bugüne kadar uzlaşmaya yanaşmayan yetkililer grev kararından sonra kara kara düşünüyor. Şu an görüşmeler sürüyor ve anlaşma sağlanıra İZBAN sefere başlayacak aksi takdirde grev devam edecek.

Grev devam ederken birçok vatandaş İZBAN çalışanlarını desteklerken bazıları da grevin haksız olduğunu savunuyor. Biz Türk milleti olarak hep kendimizi düşünüyoruz. Grevin haksız olduğunu düşünen vatandaş eğer İZBAN’da çalışsaydı ve düşün ücret alsaydı ondan haklısı olmazdı. Ama sefer durduğu için mağdur olduğunu belirtip duruma isyan edenler oluyor. Bence grev haklarını alamayan çalışanlar için en doğal hak. Bu insanlar sadece Torbalı’dan günde 5500 insana hizmet veriyor. İZBAN zaman zaman yolcu sayısını paylaşıyor. 340 çalışanı bulunan İZBAN’daki krizin en kısa zamanda çözülmesini bekliyoruz.

ONU ARIYORUZ

Bugün 10 Kasım. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 78. ölüm yıldönümü. 1938 yılından beri, her 10 Kasım, Atamızı kaybetmenin verdiği büyük hüznün yanında, onu daha iyi anlamanın gereğinin ortaya konulması gereken bir gün olarak ta değerlendirilmelidir. İçinde bulunduğumuz süreçte yaşadıklarımız Atatürk’ün ne kadar ileri görüşlü bir insan olduğunu gözler önüne seriyor. O’nun hayatını, ilkelerini ve bizden yapmamızı istediği şeyleri, bilimsel olarak ortaya koymak ve uygulamak, bizlerin birinci vazifesi olmalıdır. Atatürk devrimleri bugün birçok ülkede örnek olarak kabul görmüş bir vaziyette ele alınmaktadır. Birçok ülkede Atatürk’ün heykelleri dikilmiştir. Birçok devlet adamı Atatürk’ten övgü dolu sözlerle bahsetmişlerdir. Bağımsızlığını tam olarak kazanamamış birçok ülkeye Atatürk devrimleri, ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Bütün bunlar Atatürk’ün evrensel bir dünya görüşünün mimarı olduğunu da göstermektedir. Ölümünün 78. yıldönümünde onu minnet ve rahmet ile anıyoruz.

TSM DERNEĞİ KAPANACAK MI?

Torbalı’da Sanat Müziği Sevenler tarafından yaklaşık 20 yıl önce kurulan Torbalı Sanat Müziği Derneği destek alamadığı için kapanma tehlikesi ile karşı karşıya. Dernek Başkanı Ferhat Pehlivanoğulları ile dün kısa bir sohbetimiz oldu. Aralık ayı içinde bir konser vermeye hazırlandıklarını söyledi. Ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle derneğin zor günler geçirdiğini belirterek böyle giderse 20 yıllık derneğin kapısına kilit vuracaklarını söyledi. Torbalı’da yılda 4 konser veren dernek ne yazık ki destek olmazsa kapanacak. Torbalı Belediyesi’nden geçtiğimiz dönemlerde destek alan dernek mevcut belediyeden destek alamıyormuş. Düzenledikleri konserler ile Torbalı’da sanat müziği severlerin kulaklarının pasını silen derneğin kapanmaması için herkesin taşın altına elini koyması gerekiyor. Yer geldiğinde Torbalı’da hiçbir sanatsal faaliyet yok, sosyal etkinlik yok diyenler bu derneğe sahip çıkmalı. Sanat müziğine ilgi duyanlar dernek binasına giderek haftanın belirli günlerinde çalışma yapıyor. Uzun uğraşlar sonrasında konser verilip Torbalı halkı ile buluşuluyor. 20 yıldır Ferhat Pehlivanoğulları’nın sırtında taşıdığı derneğin faaliyetlerine devam etmesi lazım. Sanat müziğinin gelecek nesillere taşınması için bu dernek çok önemli. Yoksa her geçen gün kaybolan değerlerimize sanat müziği de eklenecek.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web