Büyük Torbalı

Anlamadik mi saniyorsunuz?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Anlamadik mi saniyorsunuz?
151 Görüntüleme
23 Eylül 2010 - 22:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SEVGILI okurlarim madem gündemde Almanya var; o halde ben de konusmaliyim. Almanya’daki çöp tesisleri incelemek üzere 4 gündür yurtdi-sinda olan heyet ilçeye bugün dönüyor.. Dün bizim gazetede okudugum kadariyla heyetteki herkes tesisin modern oldugu görüsünde hem-fikir. Bu sasilacak bir durum degil. Herhalde Büyüksehir Belediyesi buradan o kadar insani modern olmayan bir tesisi göstermek için götür-mez. Bu çok normal. Oraya gidenlerin tesise hayran kalmasi da normal. Almanya’nin çöp ko-nusunda ileri teknoloji kullandigini ben aylardir bu kösede yaziyorum. Bu da normal… Diye-ceksiniz ki ‘Anormal olan ne?’
Efendim, anormal olan Almanya’daki modern tesisin Torbali’da hayat geçirilebilecegine inanan kafalar. Yok böyle bir sey. Ben, Almanya’da 16 yil yasadim. Herifler çöpü ayristirmaya zaten evlerinde basliyor. O gördügünüz tesislerde en fazla 80 bin nüfuslu ilçelerin çöpünü ayristiriyor.
Adama sormazlar mi ‘Kardesim madem mo-dernleseceksin o halde neden emeklemeden kosmaya çalisiyorsun?’diye…. Saniyor mu-sunuz Almanlar birden o tesisi kurdu.. Hayir… Önce gerekli alt yapiyi sagladilar. Insanlari bilinçlendirdiler.. Sonra da gidip is görmez arazilere tesis yaptilar. Bizimki gibi Harman-dali gibi kötü bir tecrübeden sonra aninda Ala-man Modeline geçmeye niyetlenmediler.. Almanya’yi hayran hayran gezen Izmirli yetki-lilerin acaba Taskesik’teki verimli arazilerden, zeytin agaçlarindan, sondaj kuyularindan haberi var mi? Ya da Torbali’nin adinin çöp ile anilacak olmasi ne kadar umurlarinda? Hiç umurlarinda degil?
Torbalili heyet ile ilgili konusmak bile istemi-yorum… Birisi Torbali merkezden olmak üzere 2 muhtar acaba nasil tüm köyleri ve bölge hal-kini temsil edecek? CHP’li Meclis Uyeleri ne kadar objektif olacak? Belediye Baskani ‘Ra-hat olun’ derken acaba kendisi vicdanen rahat mi?
Ve en önemlisi de içlerinden bir tanesi bile çikip Aziz Kocaoglu’na “SAYIN BASKAN, MA-DEM KURULACAK TESISIN IÇERISINDE ÇÖP ARITILDIGINI CIVARDAKILER BI-LE ANLAMAYACAK; O HALDE NEDEN IZMIR’DEN KILOMETRELERCE UZAK-LIKTAKI TORBALI’YI SEÇTINIZ?” di-yecek mi? Madem bu tesis çok zararsiz neden o zaman Izmir merkezdeki ilçelerde kurmadiniz? Madem bir fabrika gibi olacak, o zaman bu harika yatirimi Alsancak, Konak veya Karsi-yaka’ya yapsaydiniz…
Kimse kusura bakmasin ama istediginiz kadar makyaj yapin. Torbali halki kurulacak tesisin ne anlama geldigini çok iyi biliyor. ‘Istediginiz kadar bagirin çagirin. Torbali’ya gözümüzü kestirdik, kurmaya da kararliyiz’ deyin, olsun bitsin bu is.

TORBALI’YA KORKU YAKISMIYOR!

DEGERLI okurlarim ben artik Torbali’da korku imparatorlugunun hakim oldugunu, iliskilerin paranin etrafinda döndügüne iyice ikna oldum. Demokrasi bahane, korku imparatorlugu saha-ne.. Hukukun üstünlügü bahane, üstünlerin hukuku sahane…
Bu nasil istir anlamadim..
Hakkinda onlarca sikayet dosyasi olanlar elini kolunu sallayarak geziyor. Tefeciler, yalancilar, dolandiricilar rahatça geziyor. Kendimi sorgulu-yorum ama bir türlü aklim ermiyor. 36 yildir sosyal faaliyetlerde bulanan, aciz bir insan ola-rak, hiç kimseye yük olmadan yasamaya çalisi-yorum. Geçtigimiz hafta da özel islerim için 8 gün Istanbul’da bulundum. Torbali’ya gelir gelmez evime bir tebligat postalaniyor. Hiç mi utanmiyorsunuz? Topluma insan yetismek için çabaliyorum. Varim, yogum 2 evladim.. Birini okuttum, digerini okutmak için de elimden geleni yapiyorum. Benim hayatimda ‘Saldim çayira, Mevla kayira’ anlayisi yok. Kizlarim evlenesiye kadar her seyleri ile ilgilenirim.  Ev-lendikten sonra da gerekli durumlarda müdahale ederim. Bizim geleneklerimiz katidir. Iste bu yüzden hepinizi Allah’a havale ediyorum. Bir gazeteci bu sekilde apar topar mahkemeye çagrilmaz. Isteyen istedigini yapabilir ama dilerim böyle zulüm, Allah düsmanimin basina vermesin. Kim ne yaparsa yapsin; özgürdür.. Fakat sonuca katlanmak sarti ile… Tarihin akisi her seyi gösterecek.
Sabir acidir, meyvesi tatlidir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web