Büyük Torbalı

Arapsaçına döndü bu iş

TORBALI’DA şehir içi taşımacılığı resmen kördüğüm oldu. Yıllardır çözülemeyen bir kangren haline geldi. 2-3 yılda bir yeni sorun meydana çıkıyor. Yok köy minibüslerdi, yok Torbalı-İzmir güzergahındaki dolmuşlardı, yok efendim mevcut şehir içi dolmuşları derken, son olarak bir isyana dönüştü sorun. Çarşamba günü dolmuş sahipleri büyük bir eylem yaptı. Onlar da kendilerine göre haklılar tabi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Arapsaçına döndü bu iş
Gökhan YALKALK( g.yalkalk@buyuktorbali.com )
90 Görüntüleme
10 Mart 2017 - 9:38
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

UKOME, artık bir an önce gerekli adımları atmalı. Torbalı hızla büyüyen bir kent. İşin neresinden tutsan elinde kalıyor. Hangi taraf dinlersen dinle kesin hak veriyorsun. Herkes kendine göre haklı ve mağdur bu konuda.

Ama en büyük mağduriyeti yine vatandaş yaşıyor. Taşıma çilesine artık bir son verilmeli. Belediye öncülüğünde yeni bir çalışma hazırlanmalı. Torbalı çok büyük bir kent. Ulaşımın daha gitmediği birçok bölge var. Bunlarda çok iyi bir şekilde değerlendirilmeli. Topu topu ilçedeki dolmuş sayısı 150-200 civarında.

İlçenin tamamında ulaşımı sağlayabilecek potansiyel var. Arapsaçına dönmüş bu problemin artık kökünden çözümü için ne gerekiyorsa yapılmalı ve mağduriyetler giderilmeli.

OVA NİHAYET KURTULDU

Torbalı her dönem, tarımın ve sanayinin merkezi oldu. Ekonominin kalbinin attığı kent olan Torbalı, son yıllarda büyük bir yapılaşma içerisinde. 2000 yılından sonra ivme kazanan ilçemiz, hızlı artan nüfusuyla da fazlasıyla dikkat çeken bir kent.

Fakat özellikle inşaat alanında yapılan yatırımlar ilçeye çağ atlattı resmen. Nüfusu 200 bine dayandı Torbalı’nın. Ki bu hızla 500 bin olması içten bile değil. İlçe genelinde yapılan konutların sayısı hızla artıyor. Tabi bunlar bildiğin ovaya yapılıyor. Bir zamanlar pamuk ekili tarlalar, zamanında imara açılınca şimdi inşaatların bittiği yerler haline geldi.

Defalarca, ovanın korunması gerektiğini bu köşede kaleme aldım. En sonunda Bakanlar Kurulu kararı ile Küçük Menderes Havzası, ‘Tarımsal Sit Alanı’ ilan edildi. Torbalı’da bu alan içerisine giriyor tabi. Ova nihayet kurtuldu diyebiliriz. Zamanında fabrika ve inşaat yapılan tarlalar için bir şey yapılamaz belki ama elimizdeki mevcut verimli toprakları pekala koruyabiliriz.

ŞEHRİ YİNE O PİS KOKU SARDI

Mart ayının ilk günleri bir sıcak bir yağmurlu geçerken, özellikle güneşli havalarla birlikte koku sorunu da yeniden baş gösteriyor. İlçemizde akşam saatlerinde meydana gelen koku, her tarafı sarıyor.

İlçedeki merkez mahallelerde yoğun bir şekilde hissedilen ve derelere bırakılan fabrika atıkları nedeniyle çevreye yayılan kötü koku, bölge sakinlerini bıktırdı. İnsanlar kokudan o kadar rahatsız ki yoldan geçen vatandaşların, kötü koku nedeniyle burunlarını kapattıklarını dahi gördük.

Birçok kişiden konuyla alakalı olarak telefon aldım. Vatandaşlar, kötü koku nedeniyle nefes almakta zorlandıklarını söyleyerek, durumun artık çözülmesi gerektiğini belirtti.

Havalar ısındıkça bu pis koku daha da yayılacak ve keskin bir hale gelecektir. Umarım bir an önce gerekli önlemler alınır ve Torbalı artık o pis kokuya mahkum kalmaz.

SİVRİSİNEK İŞİNİ SIKI TUTALIM

Kötü kokunun yanı sıra sineklerle ilgili şikayetlerde daha şimdiden gelmeye başladı. Özbey Mahallesi’nden arayan vatandaşlar, sinek ve sivrisineklerin arttığını belirtti. Vatandaşlardan gelen bu şikayetin değerlendirilmesi gerekir bir an önce.

Geçtiğimiz yıl sinek ve sivrisinek konusunda Torbalı Belediyesi gerçekten de çok güzel bir çalışma yaparak sınavı geçti. Geçen sene neredeyse tek bir sivrisinek dahi görmedik desek yeridir. Üreme dönemi başlamadan yapılan ilaçlamalar, ardından yaz boyunca her akşam araçlarla yapılan ilaçlama işlemi sivrisinek belasını ilçeden uzaklaştırdı.

Geçmiş yıllarda ne kadar sorun yaşadığımızı unutmadık. Umarım Torbalı Belediyesi, vatandaşların bu çağrısını yeniden dikkate alır ve ilaçlama işini geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda sıkı tutarak, sorunu başlamadan bitirmeli.

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web