REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Asansörlere engelli ayarı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Asansörlere engelli ayarı
367 Görüntüleme
12 Mart 2016 - 8:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

2017’den itibaren yeni yapılacak binalardaki tüm asansörlerde kişi sayısı artacak. En az 10 kişilik yapılacak olan asansörler, engelli vatandaşların erişimine de uygun hale getirilecek.

 

Asansörler, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren beraber tüm binalardaki asansörler yürürlüğe girecek. Her yeni asansör, yeni yıldan itibaren yapılacak binalarda engelli erişimine uygun tasarlanacak. Türkiye’deki tüm belediyelerin bu yönetmeliğe göre yapacağı asansörlerin en az 10 kişilik olması şartı getirilecek. Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin söz konusu tarihte yürürlüğe girmesiyle belediyeler bu yönetmeliği kullanacak. Yönetmelikte, bu tarihten sonra yapılacak tüm binalarda asansörün en az 10 kişilik olması şart koşuldu. Torbalı’daki asansör firmaları, engelli erişimine uygun hale gelmesi amacıyla asansör ölçülerinin değiştiğini belirtti.

ASANSÖRLERE DİKKAT

Asansör bakımından büyük sıkıntının yaşandığı ilçelerin başında Torbalı geliyor. Makine Mühendisleri Odası’nın yaptığı incelemede 546 asansör, kırmızı etiket yemişti. A Tipi Muayene Kuruluşu olan Makina Mühendisleri Odası Asansör Kontrol Merkezi’nin bünyesindeki muayene personelleri ile gerçekleştirilen çalışmalarda, ilçede bulunan 546 adet asansörün yıllık periyodik kontrolü yapıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından oluşturulan asansör periyodik kontrol formunda yer alan 109 adet kriter dikkate alınarak tamamı makine mühendisi olan personel tarafından gerçekleştirilen kontroller sonucunda, kontrolü gerçekleştirilen asansörlerden 540 adeti, yani yaklaşık yüzde 99’u için olumsuz rapor veren ve asansörlere, bu asansörlerin gerekli revizyonlar yapılmaksızın kullanılamayacağı anlamına gelen ‘kırmızı etiket’ yapıştıran MMO Asansör Kontrol Merkezi, asansörlerden sadece 1 tanesine herhangi bir tehlike içermeden kullanılabileceği anlamına gelen ‘yeşil etiket’ verdi. Söz konusu 546 asansörün 5 adedine ise kullanılabilir olduğu, fakat bazı revizyonlara ihtiyaç duyduğu anlamına gelen ‘sarı etiket’ yapıştırıldı.

10 KİŞİLİK OLACAK

Asansör firmaları, “Asansör, yönetmelik gereği ölçülerinin 120 santimetre ile 180 santimetre ölçülerinde olacak. Bir bedensel engellinin tekerlekli sandalye ile asansör içinde manevra yapabilmesi için ölçüler genişletildi. Yönetmelik asansör tasarımlarına da yansıyacak. Binada birden fazla asansör olması durumunda sadece bir asansör bu boyutta olacak. 2008 yıllında engelliler için yapılan yasal düzenlemenin sonucu olarak bu değişikliğe gidildi. Binalarda asansör için ayrılan yer de artacak. Arsalar çok değerli olduğu için asansörlere az yer ayrılıyor, alan küçük tutuluyordu. Yeni yıldan itibaren yapılacak her projede müteahhit firmalar, bu yönetmeliğe uygun asansör yapmak zorunda” diye konuştu.

TENEKEDEN ASANSÖR OLMAZ

İlçede son yıllarda yapılan yeni konutlarla birlikte asansörler, yönetmeliklere uygun bir şekilde yapılıyor. Buna rağmen, maliyetten kaçmak isteyen müteahhitler asansör firmalarına türlü türlü bahaneler sunarak ucuz asansör yaptırmak istiyor. Ucuz asansörlerin çok güvenilir olmadığını kaydeden firma yetkilileri: “Buna büyük özen gösteriyoruz. Bütün taleplere rağmen, kriterlere uygun çalışmalar yapıyoruz. Bazı firmalar, ‘tenekeden olsun yeter’ diyor. Tenekeden asansör falan olmaz. Sonuçta bu asansörlerde can taşınıyor. Sadece asansörlerde değil, bakımlarda da bu teklifler fazlasıyla geliyor. Bunlardan da kaçınıyoruz. Asansörlerin yılda 1 kez kontrolü, her ayda bakımı yapılması şart” diye konuştu.

GÖKHAN YALKALK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web