REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Aziz Kocaoglu’yu birileri isletiyor(du)…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Aziz Kocaoglu’yu birileri isletiyor(du)…
267 Görüntüleme
04 Mart 2010 - 23:13
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

“YAKLASIK iki yil önce, ger-çekten çevre ve aritma konula-rinda birileri Aziz Kocaoglu’yu isletiyor” diye bir cümle kur-mustum, bu kösedeki bir yazim-da… Ve bunu, inanarak yazmis-tim.. A.Kocaoglu dogrudan beni arayip, yanlis bilgi aldigimdan söz edip, düzeltme gönderecegi-ni bildirmisti.. Fakat sonra bir düzeltme yapamamisti.. Çünkü bu “isletme isinin” düzeltilecek bir yani olamazdi; öyle de oldu..
Olay su: Izmir Büyüksehir Belediyesi sinirlari içine giren birçok yerde aritma tesisleri yapiyor.. Bu son yapilan tesisle-rin tümü biyolojik. Biyolojik kirliligi olan sivi atiklari aritabi-lecek tesisler bunlar… Kimyasal kirliligi olan ve agir metallerle de kirlenmis sivi atiklarin temiz-ligini beceremez bu tesisler… O yüzden yalniz biyolojik kirliligi olan sivi atiklarin, ayri bir kanal sistemi ile alinarak bu tesislere verilmesi gerekir. Eger biyolojik, kimyasal ve agir metal kirlilik-leri birlikte tasiyan sivi atiklar bu tesislere verilirlerse, iste burada garip ve tuhaf bir durum dogar.. Çünkü bu sular tam temizle-nemez; hem aritma-dan çikan o sular hem ise yaramaz, hem de tesisler o tesise ya-banci atiklardan zarar görür.. Ben bunu an-latarak ayri kanallarla sivilarin alinmamasi durumunda, bu iste bir girgirin oldugunu belirtip “A. Kocaoglu isletiliyor” demistim.. Tabii bu tarz bir üslubu da dikkati çeke-bilmek için kullanmistim. Dedigim gibi de oldu; dikkati çekti.. Fakat tabii hakli oldugum için cevap da verilemedi. (Benim söyledigimin yanlis olmasini yalniz bir durum saglar: Biyo-lojik oldugu tespit edilerek, ayri kanallarla bu tesislere verilen sularin, aritilarak kullanima sunulmasi.)
 Eger böyle olursa, o zaman tam bir proje vardir, diyebiliriz ve bu is belli bir çevre temizleme basa-risi olarak bizim onayimizi da kazanir. Böyle olmadigi ve tüm sivi atiklari o tesise boca ettigi-niz sürece, ben burada “bir is-letme oldugunu” belirtip vurgu-lamami yaparim. (Benden ayri olarak, bazi firmalara tesis yap-tirip, kaynak aktarildigini vurgu-layan çevreler de varmis; ben onu bilemiyorum…)
Simdi bugüne gelelim.. Iki yil önce, projeler açiklandigi zaman benim belirttigim durumdan; yani A.Kocaoglu’nun isletiliyor olmasindan bazi belli farklar olusmus bulunmaktadir. Söyle ki: 1) Artik tesisler bitmis ve ayri kanallardan biyolojik atiklar alinmadan; bütün (kimyasal, agir metal) kirlilikleri tasiyan tüm atiklar tesislere verilerek, aritma çalismalarina baslanmis olup A.Kocaoglu’nun “isletilmesi durumu” vuzuha kavusmustur.. 2) Bu is buraya geldigi halde, Izmir’e malolmus bir durum ortaya çikmasina ragmen bir tek Izmir “çevresinden” tik bile çikmamistir.. Ve böylece yalniz A. Kocaoglu’nun degil, tüm Iz-mir’in isletilmesi gerçeklesmis-tir.. (Bizim gazetenin haberine bakarsak, Torbali Tesisinin açi-lisindan bu yana bizim gazete de isletilmektedir…)
Artik asil hedef kitleme seslene-bilirim. (Izmir is çevreleri, sivil toplum örgütleri, meslek kuru-luslarinin tümü ve hele sanayi çevreleri “tüm-den, kapsol durumun-dadirlar”; o yüzden be-nim hedefimde olamaz-lar.. Iste Torbali KABA-CAKIRI OSB’si orta-da.. Birkaç zibidi durdu-rulamadi… Ha bu çevrelerin Torbali bölümleri “aynen kapsol durumlarinda” uyuklamaktadir-lar!..) Hedef kitlem de Torbali Belediyesi de olamaz.. Çünkü R.Ismail Uygur böyle konulari bilmez ve bunlarla ilgilenmez; onun isine ne gelirse onu kova-lar, bu konuda da.. Burada A. Kocaoglu’ya “Lala- lilele var-dir”; onu yerine getirir.. Hepsi bu… O yüzden kala kala benim hedef kitlem kaliyor geriye: Iz-mir Universite’lerinin “Çevre Kürsüleri”.. Özellikle Dokuz Eylül çevrecileri.. Emekli olsalar da Prof. Dr. Orhan Uslu; hatta Prof. Dr. Aysen Müezzinog-lu.. 20 yil önce Torbali’nin 89 Belediyesi döneminde Torbali’ya yaptiginiz o emsalsiz çevre yardim-larinizi simdi de hem Torbali hem de Izmir’e yönlendiriveriniz lütfen.. Özellikle sivi atik uzmani Orhan Hocam, özellikle sizi Sümela Manastiri’na Izmir’den yetistiginize göre, Torbali’ya da söyle bir bas çevirip bulabilir-siniz. Geçen 20 yilin ve 89 Tor-bali Belediyesinin “yüz suyu hormetine” Sevgili Hoca(lari)m..
Öylece belki, hem Aziz Beyi; hem Izmiri isletilmekten kurta-rabilirim.. Belki ben yanili-yorumdur -sanmiyorum ama-; belki de beni bu yanilgidan kurtarabiliriz… “Haydin” diyelim artik.. Görev sizde-bizde.. Izmir’e Torbali üzerinden bir umut heyecani.. Yoksa gerçekten çok fazla umursamaz ne ilkel bir gö-rüntü çizecegiz bu alanda da… Zaten bu son duruma iliskin “birçok Izmir eksi kaniti” her-gün sergilenip duruyor.. Izmir havuç gibi asagi dogru gidip duruyor..  Ben de yazi basliginda konuyu Aziz Baskandan öteye tasimak için oradaki (du) ekine yer verdim.. Artik durum Belediye’yi ve asarak Tüm Izmire yayilmistir.. Ona göre!..

NOT:1) Aman Aziz Bey burala-ra dogru ve meshur küfürlerini-zden sallamayin; malum küfür bizde kepek yapar; Ilaç gere-kir.. Hem sonra Ayrancilar suyunu Tahtali’ya yön-lendiren proje taslaginizi sonuna kadar destekli-yorum. Demek bizde “gerçege bravo da var”!..

NOT:2) Geçen yazinin sonundaki kitap adlari yanlis yazilmis. Bu defa yanlis olmasin diye büyük harflerle yaziyorum: SOLAK MAYMUNLAR KORULUGU… Ya da SOLAK TAVSANLAR ÇIMENLIGI.. 13 Eylül 1980 22 Temmuz 2007 arasini kapsayan bir çalisma!..

NOT:3) Demokrasi ve demokra-tlik son zamanlarda her türden çekismenin ve de tartismanin ana malzemesi olarak bol bol kullanilir oldu. R.T. Erdogan “demokratik açilimlarini iyice abartti”.. Bir zamanlar bizim-kinin tramvayiyla demokrasi.. Istedigi duraga gelince “demok-rasiyi terkedip” inebilecegini bile söylemisti.. Hadi o zamanlar çok genç ve toydu, acemiydi.. Ya simdi; su köse yazarlari için pat-ronlari firçalamasina ve köse ya-zarlarini “demokrasiden firlatip, taça atmasina ne demeli”… Hiç yakismadi Basbakana ve dostlari bile yadirgayarak “hop dedik” çekti… Deniz Baykal’a bu konu-da artik birsey diyemiyorum.. Türkiye’nin seçim baraji %10; CHP’nin baraji;Türkiyeye demokrasiyi ve cumhuriyeti getirdigini savunan CHP’nin baraji; %20 olursa, D.Baykal’a ne denebilir… Zaten “artik onun herseyi yapmasi yeridir” deniyor, gerçek akil ve demokra-si çevrelerinde… Onun bu halle-rini görüp de, herseye boyun egip kabul eden ve olaya bön bön bakan CHP örgütü, asil bu durumlarin temel sebebi degil midir?.. Ne diyorsunuz bu so-ruya?..

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web