REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bakanim, Metropolis’i tanitalim!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bakanim, Metropolis’i tanitalim!
140 Görüntüleme
03 Ekim 2010 - 22:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Metropolis’in, ilçeye katki saglayacak ölçüde tanitilmasi için bir dosya hazirlayan TTO Baskani Behçet Çinar, Turizm Bakani  Ertugrul Günay’dan Çarsamba günü, 3 istekte bulunacak.

IZMIR, 6 Ekim’de Kültür ve Turizm Bakani Ertugrul Günay’in da katilimiyla Izmir Ticaret Odasi’nin (ITO) düzenleyecegi toplantida kentin turizm gelirinden daha fazla faydalanmasi için seferberlik baslatilirken, Torbali’da da benzeri bir çalisma yapiliyor. Dünyanin ve Türkiye’nin önde gelen tarihi kentlerinden Metropolis Antik Kenti’ne ev sahipligi yapan Torbali’nin, bu yönü ile ön plana çikmasi için çabalayan Torbali Ticaret Odasi(TTO), Çarsamba günü düzenlenecek toplantiya “Metropolis Dosyasi” ile katilacak. Kazilari 20 yildir devam eden ve son dönemde tanitim atagina geçilen Metropolis’in, ilçeye katki saglayacak ölçüde tanitilmasi için bir dosyasi hazirlayan TTO Baskani Behçet Çinar, Bakan Günay’dan 3 istekte bulunacak. Çinar, toplantiya Trakya Universitesi Arkeoloji Bölümü Ögretim Uyesi ve Metropolis Antik Kenti Kazi Baskani Yrd. Doç. Dr. Serdar Aybek ile birlikte katilip sunum yapacak.

SUNUM YAPILACAK

IZMIR Ticaret Odasi, 6 Ekim Çarsamba günü Kültür ve Turizm Bakani Ertugrul Günay’i agirlayacak. Toplanti öncesinde, 9 alt sektör temsilcisi bir araya gelerek Turizm Bakani’na iletilecek konu ve istekleri hazirlayacak. TTO Baskani Behçet Çinar da toplantiya ‘Metropolis Doyasi’ ile katilacak. Geçtigimiz yil, Metropolis’in tanitilmasi için çesitli çalismalarda bulunan TTO, Bakan Günay’a 3 istek iletecek. Çinar’in dosyasinda, Metropolis’in etrafinin çevrilmesi, Antin Kentin tur kapsamina alinmasi, tanitim çalismalarina Metropolis’in de eklenmesi olmak üzere 3 istek bulunuyor. Behçet Çinar ve Serdar Aybek, bugün, Bakan’la yapilacak toplantida, sunum yapacak kisilerin belirlenecegi toplantiya katilacak.
Ayni zamanda TOBB Turizm Komisyon üyesi olan Behçet Çinar, daha önce benzer raporu, TOBB kanali ile Kültür ve Turizm Bakanligi’na iletmisti.

ÇINAR: TORBALI, TURIZM ILE KALKINIR

TORBALI’NIN, Metropolis ile ön plana çikmasinin, ilçenin kalkinmasina büyük ölçüde katki sunacagini söyleyen Behçet Çinar, “Metropolis Antik Kenti sadece Torbali’nin degil, Türkiye’nin sahip oldugu önemli bir tarih merkezi. Torbali markasi, Metropolis ile daha da güzel bir sekil alacaktir. Efes ile ayni niteliklere sahip olan Metropolis, tanitim eksikliginden dolayi bir türlü, hak ettigi degeri göremiyor. Ilçeye turist gelmesini saglamak, ilçeyi her alanda kalkindiracaktir. TTO olarak, bu anlamda üzerimize düseni yapacagiz” seklinde konustu.

METROPOLIS’IN ÖNEMI

1990 yilindan bu yana sürdürülen kazilarla gün isigina çikarilmaya çalisilan Metropo-lis Antik kenti kazilari, Yeniköy ve Özbey köyleri arasinda kalan 250 dönümlük bir arazi üzerinde yapiliyor. Hellenistik kentin, yaklasik 2 bin 500 yil önce kuruldugu tah-min ediliyor. Ancak ilk yerlesim izleri Neo-litik Çag’a kadar uzaniyor. Bu ilk izlerden Klasik Çaglara, Roma ve Bizans’a hatta Beylikler ve Osmanli dönemine kadar ke-sintisiz bir tarih ve kalintilar bulunuyor. Adini Ana Tanriça’dan alan kent, Izmir ve Efes arasindaki çok önemli bir yol istasyo-nu. Kervanlar bu kentten geçmeden bir yere gidemiyor. Halki aristokratlardan olu-suyor. Metropolis kentinde yasayanlar için Yunanlilarin savas tanrisi Ares’in büyük önemi var. Kültür ve Turizm Bakanligi adina yürütülen ve Sabanci Vakfinin da sponsor oldugu kazilarda, simdiye kadar tiyatro, meclis binasi, iki büyük Roma Hamami, mozaikli galeriler, salonlar, spor alanlari (Palaestra), Stoa, mermer avlulu evler, caddeler, basamakli sokaklar ortaya çikarildi. Kazinin ilk yillarindan itibaren kaydedilen küçük eser sayisi 10 binin üzerinde. Kazilarda elde edilen yazitlar, heykeller, sikkeler, cam ve seramik objeler bugün Izmir Arkeoloji, Izmir Tarih ve Sanat ve Selçuk Efes Müzelerinde sergileniyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web