REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bayrağa saygı lütfen

‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır’ paragrafının yer aldığı şiiri yazan Mithat Cemal Kuntay ne güzel de yazmış. Kuntay’ın yazdığı şiirin bu paragrafını bilmeyen yoktur herhalde.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bayrağa saygı lütfen
Serkan Günbay( serkan-gunbay@buyuktorbali.com )
54 Görüntüleme
15 Aralık 2016 - 9:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türk halkı olarak bayrağımıza çok düşkünüzdür. Çünkü o bayrağı bayrak yapan üstündeki kandır. Atalarımız bu memleketi kurtarmak için yaptıkları savaşlarda bayrağımızdaki al kısmı oluşturmuş. Resmi bayramlar, düğünler, asker uğurlamaları ve şehit cenazeleri nedeniyle birçok evde bayrak görmek mümkün. Ülkemizde meydana gelen terör saldırıları sonrası duyarlı vatandaşlar ellerindeki bayrakları evlerinin bir köşesine asıp acıyı paylaşmak istiyor. Resmi bayramlarda da her yer bayraklarla donatılırken vatandaşlarda evlerine bayrak asıyor. Ancak şöyle bir gerçek var ki bayrağını seven vatanına sahip çıktığını göstermek isteyen ‘bazı’ vatandaşlarımız astıkları bayrakları unutuyor. Örnek vermek gerekirse 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramında evinin balkonuna, camına bayrak asan vatandaş aradan neredeyse bir yıl geçecek hala bayrağını astığı yerden kaldırmadığı için bayrağımız çok kötü bir hal alıyor. Dışarıda kalan bayrak yağmur ve aşırı güneşin etkisi ile bayraklıktan çıkıyor. Bu konuda evinin dışına bayrak asan vatandaşlar biraz daha duyarlı olmalı. Vatana, millete, bayrağa sahip çıkalım derken bayrağımızın kötü bir görüntüye bürünmesine sebep verebiliyoruz. Okullarda, meydanlarda, resmi kurumlarda ve fabrikalarda direklerde bulunan bayraklar, bezden yapıldıkları için rüzgarın etkisi ile kısa sürede deforme olabiliyor. Bu nedenle yapılan kontrollerde deforme olan bayraklar kısa sürede yenisi ile değiştiriliyor. Bayrağın renginin solmuş olması ve kötü bir görüntüde olmasını herhalde kimse istemez. Resmi bayramlar ve özel günlerde evine bayrak asan vatandaşların astıkları bayrakların ne halde olduklarını kontrol etmelerini istiyorum. Bayraklarımızı özel ve resmi günlerde asıp ve bir süre sonra kaldırıp yerine koyalım. Sürekli bayrağının evinde asılı durmasını isteyenlerde sık sık yıpranan veya solan bayraklarını değiştirmeliler. Birde balkon demirine sarılı kalan bayraklara da önlem alalım lütfen.

TORBALI’YI KARIŞTIRMAK İSTEYENLER VAR

Geçtiğimiz hafta İstanbul’da yaşanan bombalı saldırı sonrası 44 kişi şehit oldu. Ardından Torbalı’da asılsız bomba ihbarları yapılmaya başlandı. Önceki gün akşam saatlerinde Belediye Kültür Merkezi’ne bomba konulduğu ihbarını alan polis BKM’ye geldi ve gerekli güvenlik tedbirlerini alarak binayı boşalttı. Bu sırada binada yapacakları konserin provasını gerçekleştiren Torbalı Sanat Müziği Derneği de binadan dışarı çıkartıldı. Yaşanan bu gelişmeni n ardından binada bomba olmadığı da kısa sürede anlaşıldı. Bu şekilde asılsız ihbarlar ile Torbalı’yı karıştırmak isteyenler var. İnsanların huzursuz olmasını isteyenler bu tür ihbarlarda bulunuyor. Emniyet görevlilerinin bu tür ihbarları yapanların gerekli kimlik bilgilerini vermesini isteyebilir veya yapılan ihbarın doğru olup olmadığını kısa sürede araştırmak için gerekli çalışmayı yapabilir. Bomba ihbarının ardından provayı terk eden Torbalı Sanat Müziği Derneği konseri ileri bir tarihe attı. Yaşanan bu gelişmelerin ardından tedirgin olan Torbalı halkı zor durumda bırakmamak için böyle bir karar alındı. TSM Derneği yönetimini bu duyarlı davranışından dolayı kutluyorum.

YAZ SAATİ UYGULAMASI GERİ GELMELİ

Bu sene Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı bir karar alıp 30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren bir saat geri alınması işlemini iptal etti. Kararla 30 Ekim tarihinde saatler geri alınmadı. Saatler geri alınmadığı için de birçok insanın düzeni bozuldu. Özellikle çocuğu ilkokulda okuyan veliler büyük problem yaşamaya başladı. Okul yetersizliği nedeniyle Torbalı’daki okullar ikili eğitim uyguladığı için doğal olarak sabahçı öğleciler sabah erken saatte derse giriyor. Okullarda ilk ders büyük çoğunlukla sabah 07.40’da başlıyor. Sabah derse yetişmek isteyen öğrenciler 06.30’da kalkıp kahvaltı yapıp hazırlanıyor ve okula gidiyor. Minik öğrenciler okula giderken etraf zifiri karanlık oluyor. Birçok çocuk anne ve babasına neden gece okula gittiklerini soruyor. Sabahın körü diye kullanılan tabir herhalde tam bu saatler için kullanılmış. Gece yarısı çocukları ile yola düşen veliler büyük sıkıntı yaşıyor. Çalıştığı için çocuğunu okula bırakamayan velilerde büyük tedirgin yaşıyor. Son yıllarda kötü niyetli insan sayısı sokaklarda çok fazla. Her gün kapkaç, hırsızlık, gasp, cinsel istismar gibi olayların sıklıkla yaşandığını görüyoruz. Kalıcı yaz saati uygulamasına ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına şikayetler gitmiş. Bakanlık da konuyu değerlendirme kararı almış. Son 15-20 gündür bakanlığa günde ortalama 40-50 şikayet geldiği, bu başvuruların derlendiği bilgisi de bize ulaştı. Bakanlık yetkilileri, şikayetlerin değerlendirilmeye başlandığı, uygulamada sağlanan tasarruf miktarının da çıkarılacağı açıklamasını yapmışlar. Torbalı’da bu konuda şikayeti olanların Bakanlığa internet aracılığı ile şikayetlerini göndermeleri gerekir. BİMER’e telefon ile de şikayetler iletilebilir. Eğer daha fazla kişinden şikayet gelirse bu uygulamadan geri dönülür.

ZEYTİNLER SOĞUĞA KALDI

Yeteri kadar yağmur yağmadığı için zeytin hasadı için son yağmurları bekleyen çiftçiler bu kez de soğuğa kaldı. Hava sıcaklığının özellikle geceleri sıfırın altına düşmesinden dolayı zeytin üreticisi ürün toplarken sıkıntı yaşamaya başladı. Zeytinlerin yeteri kadar büyümemesi nedeniyle Ekim-Kasım aylarında yapılan hasat Aralık’a kaldı. Son yağmurlar ile birlikte zeytinlerde büyüme oldu mu bilmiyorum. Ama soğuk hava nedeniyle zeytin toplayanların sıkıntı yaşadığını görüyoruz. Zeytinler biraz daha dalda kalmaya devam ederse bu kez de soğuk zarar verir mi onu da zamanla göreceğiz.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web