REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bayram öncesi Ototest sart

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bayram öncesi Ototest sart
304 Görüntüleme
08 Temmuz 2014 - 8:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yaklasan ramazan bayrami tatili öncesinde uzun yola çikacaklari uzmanlar uyariyor: yola çikmadan önce araç bakimini ihmal etmeyin.

 

BAYRAM öncesinde oruçlu yola çikacaklarin dikkat daginikligi, reflekslerde yavaslama gibi kazaya davetiye çikaracak hareketlerin gelisecegini belirten uzmanlar buna birde araçtan kaynaklanan arizalarla davetiye çikarmayin uyarisinda bulundu. Ototest Renault Özel Servisi’nin sahibi Umit Çolak, bayramda uzun yola çikacak vatandaslara, ‘yolda kalmayin’ uyarisinda bulundu. Çolak: “Bayram tatilini memleketlerinde ya da tatil yöresinde geçirmek isteyenlerin büyük bir kismi araçlariyla yolculuga çikacak. Bu uzun yolculukta rahat bir sürüs ve seyahat için bakim sart. Aksi halde bakimi yapilmamis aracin yolda kalmasi ve arizalanmasi kaçinilmaz” dedi.

 ORUÇLU YOLCULUGA DIKKAT

Araç bakiminin en az soförün dikkati kadar önemli oldugunu belirten Atatürk Sanayi Sitesi’nde hizmet veren Ototest Renault Özel Servisi’nin sahibi Umit Çolak, yola çikacak sürücülere tavsiyelerde bulundu. Çolak mevsimin yaz olmasi nedeniyle gündüz yolculugunda oruçlu olan insanlarin dikkat daginikligi, uyku gelmesi ve reflekslerde yavaslama gibi tehlike iç inde seyahat edecegine dikkat çekerek su tavsiyelerde bulundu,“Aracin rutin bakimlarini yaptirmadan yola çikmayin. Fren, yag, far ayarlari, yürüyen aksam, ön takim kontrolü, aydinlatma grubu ve elektrik sisteminin kontrolü mutlaka yaptirilmali. Havalarin sicak olmasi nedeniyle klima bakimi yaptirilmali. Lastiklerin havasi ve lastik yüzeyinin yol tutusuna göre kontroller yapilmali. Özellikle kalabalik aile seyahatlerinde lastik havalari fren sistemi ile dogrudan etkilidir. Aracin tasidigi kilo arttikça frenlerin tutma mesafesi uzar. Sürücüler bunun bilincinde olmali. Amortisörler aracin süspansiyonudur. Durus mesafesini kisaltmaya yardimci olur. Patlak amortisörlerle yola çikmayin. Ayrica sürüs konforu ve aracin yol tutusunu da amortisörler etkiler. Gece yola çikacaklarda uykularini almadan yol almamali. Araçlarinin far ayarlarini mutlaka kontrol ettirmeliler” diye konustu.

 FREN SISTEMINI KONTROL ETTIRIN

Renault gurubu araç bakim tamir ve onarim islerini yaptiklarini kaydeden Çolak, araç bakiminin önemine deginerek, “Ister uzun yola çikacaklar isterse sehir içinde seyahat edecek sürücüler araçlarinin baski balata, fren sistemi ve lastik havalari ile yol tutusunu usta ellere kontrol ettirmeli. Sevdiklerinize kavusmanin birinci kurali sizi onlara götürecek olan araçlariniza bakmaktir. Yeni model araçlar ile bizim bakimini yaptigimiz gruptaki araçlar elektronik beyin dedigimiz, bilgisayar programlari ile çalisan sistemli araçlar. Aracin verdigi sinyalleri sürücüler önemsemeliler. Basit görünen arizalar bazen fren sisteminin kilitlenmesine ya da aracin yolda kalmasina neden olabilir” uyarisinda bulundu.

 

GÖKHAN YALKALK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web