Bayram bu sene Torbalı’ya uğramadı

43 Görüntüleme

Bayram bu sene Torbalı’ya uğramadı

Her yıl bayram öncesi alışverişlerinde dükkanları ve caddeleri dolup taşan Torbalı’da bu sene bayram buruk geçiyor. Bayrama günler kala heyecanla kepenk açmaya başlayan Torbalı esnafı beklediğini bulamadı. Günler öncesinden hazırlıklarını tamamlayan Torbalı esnafı arife gününe gelinmiş olmasına rağmen kayda değer bir hareketlilik olmadığını ifade ediyor. Pandemi sürecinin ve ülkenin ekonomik durumundan kaynaklı olarak Torbalı halkı bayram alışverişine çıkmadı. Yazıbaşı Mahallesi’nde kurulan kurban pazarına hayvan getiren çoğu besici hayvanlarını satamadıklarını ifade ediyorlar.

“KAYDA DEĞER BİR HAREKETLİLİK YOK”

Uzun yıllardır Torbalı’nın ayakkabı tedarikçisi olan Pabbuç mağazasının işletmecisi Zülküf Yaşlak, “Yaklaşık iki senedir işler çok düşük, dükkan anca kendini dönderiyor. Bayramda belki bir hareketlilik olur diye bekledik ama maalesef öyle olmadı. Yarın bayram ama kayda değer bir iş yapabilmiş değiliz.” şeklinde konuştu.

 

“BAYRAM ALIŞVERİŞİ YAPMAK İÇİN KREDİ ÇEKSEK YERİDİR”

Bayram alışverişi yapmak için tek tük sokağa çıkan Torbalılar da fiyatların pahalılığından yakınıyor. Konuya ilişkin Torbalı halkı genel olarak insanların alım gücünün her geçen gün düştüğünü ve üstüne bir de pandemi süreci eklenince sıfırın tüketildiğini söylüyor. Gazetemize konuşan bir Torbalılı yurttaş “Bayramlık almaya diye çıktık ama ancak gelene gidene ikram etmelik şeker kolonya falan alabildik. Her şey o kadar pahalı ki bir bayram alışverişi yapmak için iki yıl taksitle kredi çeksek yeridir.” şeklinde konuştu.

                                                                                                                                                                                                                                                                       Sinan TEKDEMİR