Biri açılıyor biri kapanıyor!

224 Görüntüleme

Biri açılıyor biri kapanıyor!

Torbalı’da işlek cadde ve bulvar üzerine açılan işletmelerin birçoğu 2-3 ay çalışamadan kepenk kapatıyor

Artan nüfusu ile İlçenin sosyo-kültürel yapısı gider genişlemeye başladı. 81 İl den gelen 200 bin kişinin yaşadığı Torbalı da kültür mozaiği oluşmuş durumda. Nüfus artışıyla beraber İlçe merkezindeki mahallelerde sosyal canlandı. Sadık İleri,Uğur Mumcu, Cemali Tuncel bulvarları ve Mithapaşa, Kazımdirik, Hükümet caddesine gelen yüzlerce kişi kafeterya, restoranlara giderek, alışveriş yaparak boş zamanları değerlendiriyor. Günün her saatinde yoğunluğun yaşandığı cadde ve sokaklarda yeni açılan dükkanlar bir yıllı doldurmadan iflas ediyor.

KİRALAR YÜKSEK

Tepeköy, Muratbey, Ertuğrul, Alpkent mahallelerindeki yol üzerinde yer alan dükkanlar hiçbir şekilde boş kalmıyor. Ortalama kiraları 5 bin liradan başlayan dükkânlara genellikle gıda üzerine açılan işletmeler bekledikleri kar oranını yakalamamaları durumunda üç ay içerisinde iflasın eşiğine geliyor. Büyük hayallerle açılan ve dükkânların içerisine yüksek meblağlarda paralar harcanarak hizmete sokulan işletmelerin kapanmasının ardından dükkânlara aradan fazla zaman geçmeden yeniler açılıyor. Genellikle bulvar üzerindeki dükkânlarda işletmelerin biri açılırken diğeri kapanır konuma geliyor.

“AÇMADAN ÖNCE ARAŞTIRIN!”

Torbalı Esnaf ve Sanaatkarlar odası Başkanı Halil Gülcü işletmelerin genellikle hemen kapandığına değinerek ” İlçemizdeki işlek mahallerde açılan dükkânları bir kısmı aylar sonra kapatmak zorunda kalıyor. İşletmelerin kapanmasına yüksek kira ücretleri, giderler ve satış yapılmaması neden oluyor. Ancak dükkanlar hiç boş kalmıyor. Sürekli yeni işletme faaliyete giriyor. Yeni işletme açacak olan esnaf arkadaşlarımızın işletmelerini açmadan önce çok iyi bir araştırma yapmalarında fayda var. Araştırmaların sonuçlarına göre işletme açmalarını dükkânlarının uzun vadede iş yapmaları konusunda kendilerine fayda sağlayacaktır” diyerek tavsiyelerde bulundu. YASİN GÜLCÜ