Büyük Torbalı

“Buradaki soğuk Suriye’deki savaştan iyidir”

Hayatta kalmak için yanlarına alabildikleri az sayıda eşyayla güvenli liman olarak gördükleri Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin bir bölümü, Arslanlar yolu üzerinde kendi imkanlarıyla kurdukları çadırlarda yaşıyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“Buradaki soğuk Suriye’deki savaştan iyidir”
154 Görüntüleme
16 Aralık 2016 - 11:19
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ÜLKELERİNDEKİ iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve kurdukları çadırlarla yaşayan bazı Suriyeliler, soğuk hava ve zorlu yaşam koşullarına rağmen güvende olmanın mutluluğunu yaşıyorlar. Hayatta kalmak için yanlarına alabildikleri az sayıda eşyayla güvenli liman olarak gördükleri Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin bazıları Torbalı’da Arslanlar yolu üzerinde kendi imkanlarıyla kurdukları çadırlarda yaşıyor. Uç uca bağladıkları naylon ve bezlerden oluşturdukları çadırlarda barınan sığınmacılar, hem tarım işinde çalışarak hem de kentteki hayırseverlerin desteğiyle hayata tutunuyor. Suriyeli Ali Azzo, Rakka’da artan çatışmalar sonrası 3 yıl önce Türkiye’ye geldiklerini, Şanlıurfa’nın Harran ilçesindeki akrabalarının yanına yerleştiklerini anlattı. Orada yakınları tarafından kendilerine barınma ve yaşam imkanlarının sunulduğunu vurgulayan Azzo, çalışma umuduyla İzmir’e geldiklerini, 7 çocuğu ve annesiyle Torbalı’daki tarlalarla çalıştıklarını ifade etti.

CUMHURBAŞKANINA TEŞEKKÜR
Azzo, Türkiye’ye sadece elbiselerini alarak gelebildiklerini ifade ederek, şöyle konuştu: “Allah razı olsun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bize sahip çıktı. İş bulmak için buraya geldik, burada tarlada pırasa, domates, kereviz, lahana ekim işinde çalışıyoruz. Hava soğuk, çadırlarla sobayla ısınmaya çalışıyoruz. Burada sadece soğuk var, onu da idare ederek geçiriyoruz ama Suriye’de savaş var. Buradaki soğuk Suriye’deki savaştan iyidir. Orada insanlar perişan halde. Yemek yok, su yok. Türkiye’de olduğumuz için çok memnunuz. Hayattayız çok şükür.” 10 yaşındaki Emine Azzo ise Türkçeyi 3 ay gittiği okulda öğrendiğini, şu anda ise tarlalarda çalıştığı için okula gidemediğini ifade etti. Öğretmen olmak istediğini dile getiren Emine Azzo, ülkesindeki savaşın bir an önce bitmesi temennisinde bulundu.

ÇOK ŞÜKÜR
Suriyeli Ali Musa ise Haseki’den 2 yıl önce Türkiye’ye geldiklerini bir süre Mersin’in Tarsus ilçesinde yaşadıklarını belirterek, tarlalarda çalışmak için 7 ay önce Torbalı ilçesine geldiklerini belirtti. Kendilerine yaşama şansı verdiği için Türkiye’ye minnettar olduklarını ifade eden Musa, “Burada çadırlarda yaşıyoruz ama çok şükür iyi durumdayız. Bir lokma ekmek bulabiliyoruz ama Suriye’de olsaydık şimdi başımıza bomba düşmüştü Allah Erdoğan’dan razı olsun.” şeklinde konuştu. Kendi kurdukları çadırlarla yaşayan Suriyelilere el uzatan “Umut Sende İzmir” grubu kurucularından Arzu Ünsal, hayırseverlerin desteğiyle topladıkları malzemeleri zor şartlarda olan Suriyeli ailelere ulaştırdıkları belirtti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web