REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bürokratlar beraat etti

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bürokratlar beraat etti
280 Görüntüleme
09 Haziran 2016 - 8:48
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İZSU Genel Müdürü Ahmet Alpaslan, 9 bürokrat ve 4 şirket yetkilisi hakkında “Ayrancılar-Subaşı-Torbalı Arıtma ve Atıksu Tesisleri yapımında edimin ifasına fesat karıştırma” suçlamasıyla açılan davada Torbalı 1. Asliye Ceza Mahkemesi tüm sanıklar hakkında beraat kararı verdi.

 

İZMİR Büyükşehir Belediyesi’ne 2011 yılında yapılan operasyonla aynı zamanda başlatılan daha sonra büyük dosyadan ayrılan soruşturma kapsamında, İZSU’nun 10 bürokratı ve teknik görevlisi hakkında 2013 yılında, 2008 yılında gerçekleşen Ayrancılar-Subaşı-Torbalı Arıtma ve AtıksuTesisi’nin yapımı ve işletmeye alınmasında edimin ifasına fesat karıştırma suçu işlendiği iddiasıyla kamu davası açıldı. Torbalı Cumhuriyet Savcılığı’nın 30 Mayıs 2013 tarihli iddianamesi ile İzmir Torbalı Subaşı beldesi kanalizasyon şebeke ve toplayıcı hatları yapımına sözleşmede belirtilen beton boruların yerine daha kalitesiz beton boruların projede belirtilen eğimlere de uyulmadan döşendiği ve işin yapımında sözleşmeye aykırı olarak alt yüklenici firma kullanıldığı, Torbalı Atıksu Arıtma Tesisi ve Ayrancılar Atıksu Arıtma Tesisi’ne takılan pompaların yeterli olmadığı, eksik personel çalıştırılmasına karşın geçici kabullere izin verildiği iddialarıyla edimin ifasına fesat karıştırma suçlamasıyla, dönemin İZSU Genel Müdürü Ahmet Alpaslan ile 9 bürokrat ve teknik görevli hakkında kamu davası açıldı. Davada yüklenici şirketlerin 4 yetkilisi de yargılandı.

3 YILDIR YARGILANIYORLARDI

Bilirkişi raporunda Subaşı Belediyesi kanalizasyon, şebeke ve toplayıcı hatları inşaatı ile ilgili edimin ifasına fesat karıştırma suçu yönünden mahalindeki imalatların proje, sözleşme ve şartnamelere uygun olarak yapıldığı yeraldı. Alt yüklenici kullanmış sayılmayacağı, Torbalı İlçesi Atık Su Arıtma Tesisi inşaatı ile ilgili edimin ifasına fesat karıştırma suçu yönünden terfi pompalarının takılması işleminin olayın savcılığa intikalinden önce yaptırıldığı, idarenin herhangi bir zararı olmadığı belirtildi. Raporda çıkış su kriterlerini sağlamak adına yapılan faaliyetlerin 24 saat çalışan tesis için yeterli ve kalifiye personelin mevcut olduğu, Ayrancılar atık su arıtma tesisi inşaatı ile ilgili edimin ifasına fesat karıştırma suçu yönünden sözleşme hükümlerine göre proje değerindeki dekantörlerin demir ve montajının olayın savcılığa intakilanden önce yapılması neticesinde idarenin herhangi bir zararı olmadığı, çıkış su kriterlerin sağlamak adına yapılan faaliyetlerin 24 saat çalışan tesis için yeterli ve kalifiye personelin mevcut olduğu yeraldı.

BERAAT ETTİLER

Torbalı 1. Asliye Ceza Mahkemesi, yapılan yargılamayla toplanan delillere ve tüm dosya kapsamına göre, sanıkların her ne kadar edimin ifasına fesat karıştırma suçundan cezalandırılmaları istemi ile kamu davası açılmış ise de atılı suçun unsurları oluşmadığından beraatlerine karar verdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web