Çarşıda bayram sakinliği

475 Görüntüleme

Çarşıda bayram sakinliği

Esnaf, Kurban Bayramı öncesi alışveriş hareketliliğine bel bağlamışken bayrama 3 gün kalmasına rağmen çarşıdaki sakinlik hayal kırıklığına neden oldu

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala piyasalarda hareketliliğin başladığını belirten esnaf temsilcileri, tatlıcısından bakkalına, terzisinden ayakkabıcısına, kuaföründen oto tamircisine kadar tüm esnaf ve sanatkarın bayram için hazırlıklarını tamamladığını bildirdi. Esnaflar tüm hazırlığını bitirip bayram için gün sayarken çarşıdaki sakinlik de dikkat çekiyor. Kurban Bayramı’na 3 gün kala Torbalı çarşısında yavaştan bayram hareketi başladı. Vatandaşların en çok tercih ettiği ürünler ikramlık lokum, şeker ve çikolatalar. Lokum ve çikolataların fiyatı 40-200 lira arasında değişiyor. Artan fiyatlar nedeniyle vatandaşlar ikramlıklarının çeşitlerini azaltıp, gramajını düşürdü.  Her ne kadar eski bayramlardaki yoğunluklar yaşanmasa da son zamanlardaki darlık nedeniyle esnaf bir nebze de olsun yoğunluktan memnun. Kimi esnaf satışların başlamasından memnuniyet duyarken kimisi de müşterilerin kapıdan dönmesinden şikayetçi.  Çocuklar için bayramlık kıyafetler 150 ila 700 lira arasında değişirken büyükler de kesesine göre yeni bir şeyler alma telaşına giriyor. Öte yandan bayram alışverişinin son aylarda işleri kötü giden esnafa nefes aldırdığı ifade edildi.

3 GÜN KALDI AMA…

Torbalı çarşısında yıllardır satış yapan esnaflar, 3 gün kalmasına rağmen çarşıdaki bu sakinliğe şaşkın olduklarını ifade etti. Esnaflar “Bundan 5 yıl öncesine kadar 10 gün önceden bayram heyecanı yaşıyorduk. Son 1-2 yıldır ekonomi gün geçtikçe kötüye gidiyor. İnsanlar bayram için ekstra bir alışveriş yapmaya çekiniyor. Bu yıl ise 3 gün kaldı dükkana girenler geri çıkıyor. Alışveriş yapan ise olabildiğince az çeşit alıyor” dedi.