REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

CHP DELEGE SEÇİMLERİ KALDIĞI YERDEN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
CHP DELEGE SEÇİMLERİ KALDIĞI YERDEN
Adem Aksakallı( adem-aksakalli@buyuktorbali.com )
352 Görüntüleme
09 Kasım 2015 - 8:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Çok genç yaşlardan beridir, Torbalı siyasetini yakından takip ederim. Hasan Karatoklu’nun İlçe Başkanı olduğu kongre hiç unutulmaz. Atilla Kaya ve ekibinin verdiği mücadele ise kitaplara konu. CHP’nin ise Ertuğrul ve Muratbey delege seçimleri ise uzun yıllar konuşulur. Kasım ayı içerisinde ise muhtemelen CHP ilçe kongresi yapılacak. CHP’li delege seçimlerine çok büyük özveri gösterdi, gecenin bir yarılarına kadar delegenin sonucu beklemesi ise apayrı bir konu. CHP’de yerel seçim öncesi bir delege seçimi daha yapılacak. Son delege seçimi yapıldıktan sonra ise aday adaylığı yarışı ilçe siyasetini etkisi altına alacak. Bir dahaki yerel seçimde Aziz Kocaoğlu’nun yerine kim geçecek, Torbalı adayı kim olacak bugün itibari ile bunu söylemek iddia etmek çok zor. CHP adayı olacak kişinin İzmir kongresinde ağırlığı hissedilmeli, Kurultay delegesi kim ve kimler olacak. CHP İzmir İl kongresinde anahtar listede Torbalı’dan kim kazanacak. Kim veya kimler Torbalı’dan genel merkez delegesi seçilecek. Torbalı’da bayrak yarışı için Genel Merkeze kimler kamp kuracak izleyip takip edeceğiz. Süreç uzun, bizim işimiz kolay ama birilerinin işi çok ama çok zor.

ŞEHİR İÇİ DOLMUŞLARININ BİLİNMEYENLERİ

Şehir içi dolmuşları yılan hikâyesine döndü, ilçenin en son önemli konularından biri. Emniyet Müdürlüğü, Belediye ve Kaymakamlık konuyla çok yakından ilgileniyor ve soruna çözüm için seferber olmuş durumda. İzmir Milletvekili Atilla Kaya ise sorunu iliklerinde hissediyor, çözüm için çıkış yolu arıyor. Atilla Kaya Urla halkına teşekküre gittiğinde bile bu konuyla ilgili misafirleri oluyor. Geçtiğimiz gün beni şehir içi dolmuşları kurucusu Ferhat Şahin aradı, Kapalı Pazaryerinde buluştuk. İlk etapta yedi kişi sonrasında 14 kişi olduklarını söyledi. Şu an şehir içinde dolmuşu bulunanların bazıları varını yoğunu sattı, kimisi oturduğu evi sattı. Kimileri ise hattını sattığı halde şu anda şehir içinde faaliyet gösteriyor. Ben mevcut hattı korumak için bir aylık sıfır traktörü ve 5 dönüm arazi kaybettim. Vakti zamanında aldığımız güzergâhlar kapatıldı ve iptal edildi. Bizi yanlış yönlendiren avukat ve bürokratların sayesinde bu hale geldik. Esas kurucu hak sahipleri şu anda yararlanamaz hale geldi diyerek sözlerine devam etti. Ferhat amca peki şimdi ne olacak dediğimde “bizlerde mahkemeye vereceğiz” UKOME’nin esas yetkisi nedir bilen yok, hukuk bir karar vermiş ama yanlış en yakın zamanda düzelmesi gerekir dedi. Birileri karlı çıkarken diğerleri zarar görmesin, eski 25 devam etsin, yeni 14 ile birlikte yeni hat açılsın bu karmaşanın sonu vatandaşa hizmet olarak geri dönsün. Her ne olursa olsun Torbalı kazansın derim, var mı itirazı olan?

T.C. PANCAR CUMHURİYETİ

2009 yılında Belde belediyeleri kapatılınca Pancar Belediyesi de Ayrancılar, Karakuyu, Subaşı ve Çaybaşı gibi Belediyesi kapatıldı. Belediyesi kapatılan tüm yerlerde resmi törenlerde Belediye ile birlikte tarihe karıştı. Pancar Belediyesi ilk kurulduğu yıllardan itibaren resmi törenleri ve bayramları belde halkıyla birlikte Pancar da kutlar. Belediyenin kapatılması bu kuralın değişmesine engel olamamış. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ndan tutun da 23 Nisan, 19 Mayıs gibi önemli günler Pancar Meydanında kutlanır ve çelenkler konulur. 150 binlik Torbalı’da resmi törenlere 100 kişilik katılım olurken Pancar’da siyasi parti gözetmeksizin bu törenlere en az 100 kişi katılır. Belediyesi kapatılan Pancar’ın bence ismi değiştirilip “Pancar Cumhuriyet Mahallesi” olması gerek. Halk dilinde ise “T.C Pancar Mahallesi” olarak dillerden dillere dolaşır diye düşünüyorum. Yapılan bu anlamlı etkinlik Pancar’ın birlik ve beraberliğini sağladığı gibi Belediyelerinin kapatılmasına ise en büyük tepkidir. Pancar halkı hiyerarşiyi ve olmayacak işi çok iyi biliyor. Yoksa Ahmet Özkan gibi her Milletvekiline ve Bakan’a dosya verir, ilçe olmak istediğini belirtirler. İlk resmi törende Torbalı Meydanında değil Pancar’da olacağımı şimdiden belirtiyorum, sanırım benim gibi gitmek isteyenler çok olacaktır. Tüm değerlerimize ve geleneklerimize bu şekilde sahip çıkmalıyız yoksa günden güne asimile olup yok olacağız.

MERKEZ CAMİ CEMAATİNİN İSTEKLERİ VAR

Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamit döneminde yapılan Merkez Cami çok uzun yıllar sonra Torbalı Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları yapıldı. Çalışmalar yaklaşık bir yıl sürdü, Cami cemaati süreci heyecan ve meraklı bir şekilde geçirdi, Caminin tekrar hizmete girmesiyle birlikte dağılan cemaat yine Merkez de buluştu. Cuma günleri büyük sıkıntılar yaşanıyor, avlusu genişleyen caminin ne yağmurdan ne de güneşten korunması mümkün değil. Belediye yetkililerine defalarca söylemelerine bir güneşliği bizlere çok gördüler. Biz cami cemaati olarak sürekli aynı istekte bulunuyoruz diye vakit namazlarına başka camilere giden yetkililer var diye sitemde bulunuyorlar. Ancak vakit namazlarına gelmeyen yetkililerden bir daha istekte bulunmayacaklarmış bana söz verdiler. İsmini yazmamı istemeyen saygıdeğer mümin, zaten 3-5 kişi kılıyor vakit namazlarını isteklerde bulunup onları da küstürürsek bizler günaha girmiş oluruz dedi. Gerçekten Torbalı Belediyesi Ertuğrul ve Merkez Camisine büyük yatırımlar yaptı, ne kadar teşekkür etsek azdır. Merkez caminin avlusu gerçekten büyük ve korunaksız yağmur ve güneşten koruyacak önlem alınırsa cemaat çok mutlu olacak. Ayrıca Merkez cami içerisinde sürekli parkta oturan onlarca kişi var.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web