REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

“CHP halkçi degil, hayir demesine sasirmam”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“CHP halkçi degil, hayir demesine sasirmam”
132 Görüntüleme
19 Ağustos 2010 - 21:52
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ANAYASA degisikligi referandumuna 23 gün kala siyasetin nabzi yükseliyor. Liderlerin iddiali söylemleri ve polemiklerin yaninda farkli görüsler de dikkat çekiyor. CHP, DSP gibi sol partilerin hayir oyu verme kararina ragmen tabandan farkli sesler de çikabiliyor. Solcu kisiligi ile ön plana çikan, ilçenin taninmis avukatlarindan ÖDP Eski Ilçe Baskani Sabri Yurdakul da ortaya farkli bir görüs atanlardan. “Bu degisiklige ‘hayir’ demenin hiçbir mantigi yok” diyen Avukat Yurdakul, degisikligi yeterli bulmamasina ragmen atilan adimi olumlu buldugunu söyledi. Hayir dememe noktasinda kesin kararli oldugunu söyleyen Yurdakul evet oyu verip vermemekte henüz bir karara varmadigini söyledi. Anayasa ile ilgili degerlendirme yaparken CHP’yi de sert sözlerle elestiren Yurdakul, “CHP kesinlikle sol görüsü temsil etmiyor. Adindan baska hiçbir halksal niteligi ve halk inisiyatifini bugüne kadar eylemlerinde ortaya koymadi.”

BIR YERDEN BASLAMAK LAZIM

ANAYASA degisikligini destekledigini söyleyen Avukat Yurdakul, ‘ama’ diyerek bir parantez açip “AKP’nin kendine göre hesabi oldugu gerçegini de göz ardi etmiyorum” dedi. Askerin devlet islerinden ayrilmasi noktasinda yapilacak degisikligi yürekten destekledigini söyleyen Yurdakul, “Bu degisiklige hayir demenin hiçbir mantigi yok. Var olan yapi zaten askeri bir yönetim tarzinin egemenligini kurmaya iliskindi. Ben buna felsefi olarak karsiyim. Toptan degistiremiyorsak bir yerlerden baslamak lazim. AKP’nin yaptigi da bu. Iyi de yapiyor. Fakat dogru niyetlerde olmadiklarini düsünüyorum. Buna ragmen atilan adim olumlu. Iktidarin kendisine göre hesabi oldugu dogrudur. Iktidarini egemen ve kalici kilma düzenlemesi yapiyor olmasi normal ama bunu yaparken keske kendi anlayisi disindaki insanlarin da oldugu gerçegini az da olsa düsünebilseydi. Biraz daha çagdas ve diger insanlari tatmin edici sekilde olabilirdi” seklinde konustu.

BU ULKE GENERALLER ULKESI DEGIL

ANAYASA degisikliginde özellikle yargi ile ilgili düzenlemeleri tasvip ettigini, askerin devlet yapisini ko-rumak gibi bir görevi olmadigini söyleyen Yurdakul, “Yargi ile ilgili düzenlemeye kesinlikle katiliyorum. Yargidaki ‘Hazir ol vaziyetine’ son verilmesi gerekiyordu. Yargi askere selam durmus bir vaziyetteydi. Bu da yeterli degil. Bu düzenlemeler bekledigim, toplumsal adaleti kur-ma yönünde ideal dogrulukta degil. Çagin demokratik anlayisi ile bag-dasmayan bazi eksikliler var ama baslangiç için olumlu bir adim. Ge-neral erki ülkemizde ilk kez kiran bir yapi oldugu için AKP’yi alkisli-yorum. Bu ülke generaller ülkesi degil. Bu ülke adina yargi, özünde hukuki niteligi olmayan devletçi bürokrat anlayisin egemen oldugu sistemi tasima görevini üstlenen kurullara dönüstü. Var olan devlet yapisini koruma görevi asla yarginin olmamali. Yarginin görevi temel insan haklarini, bireyselin özgürlük-leri saglayacak, haklarini özgürce kullanabilecegi, hukuksal degerlen-dirmeleri yaparak, topluna öncülük etmektir” seklinde konustu.

ASKERIN ISI SINIRI BEKLEMEK OLMALI

TURKIYE’NIN askerin siyasete müdahalesinden her alanda olumsuz etkilendigini söyleyen Yurdakul, “Asker, benim can güvenligimi yal-nizca disaridan gelecek saldirilara karsi koruma kurumudur. Askeri ku-rumlarin yasadigim topraklar da bi-rilerini bana karsi, ya da beni birile-rine karsi korumaya kalkistiginda gerçek görevini yapmamis olur. Bu uygulamasi ile ülke yönetmeninin askeri yönetim oldugunu söylemeye baslariz. Biz de maalesef her alanda asker etkili. Oysa askerin görevi siniri beklemektir, içeride ne isi var. Görev çeliskisi toplumda denge-sizliklere neden oluyor. HSYK ile ilgili düzenlemenin öncekinden da-ha ileri, daha sivil anlayista oldu-gunu düsünüyorum. Bu ayni sekilde Anayasa Mahkemesi için de geçerli. Beklentimiz ileride toplumun daha canli bir duyarlilikla, siyasi, etkin-liklere katilmasi ve bu çerçevede çagdas toplum anayasasini kendisi-nin yazmasidir” seklinde konustu.

CHP HALKÇI DEGIL

CHP’NIN hayir karari vermesine sasirmadigini, halkçi kimligini kay-bettigini söyleyen Avukat Yurdakul, “Bana göre CHP sol degil. CHP as-keri bürokrat devlet yapisini kuran ve onu koruma görevini üstlenen bir parti. Adindan baska hiçbir halksal niteligi ve halk inisiyatifini bugüne kadar herhangi bir eyleminde ortaya koymamistir Bütün tavri askeri bü-rokrat devlet tarzini sürdürmeye yö-neliktir. Bu yönü eli ile sol bir parti degildir. Hatta son gelismelere göre de daha tutucu, bagnaz, ulusalcilik adi altinda, milliyetçilik, bayrakçi-lik, devletçilik kaliplari ile toplumu temel insan haklarini ve sol anlayisi dislayan bir yapiya dönüsmüstür. CHP’nin hayir demesini hiç sasirmi-yorum. Onlar zaten askeri devlet tarzinin korunmasini istiyor. Degi-siklikleri inceleyip aradaki farki an-ladiklarini sanmiyorum. Onlar mev-cut yapinin korunmasini ister” dedi.

AKP’NIN SIYASI TAVRI GUVEN VERICI DEGIL

ANAYASA degisikligine evet oyu verecek solcularin AK Parti yandasi gibi gösterilmeye çalisildigini söyle-yen Yurdakul, siyaset bazi noktalar-dan hükümeti tasvip etmedigini söy-ledi. Sabri Yurdakul, “Degisikligi isteyerek AKP’lesmedik. Biz yine dogru bildigimiz, temel insan hakla-rinin daha güvenli sartlarda yasana-cagini düsündügümüzü, her türlü gelismeyi, iyilestirmeyi, kim yapar-sa yapsin onu da dogru görürüz. An-cak AKP’nin siyasi tavrinin da gü-ven verici olmadigini bir baska si-yasi saldiri kaynagi olma kuskulari yasanmaktadir. Görüntü Anayasa degisikliginin onaylanacagi yönünde” seklinde konustu.

HENUZ KARAR VERMEDIM

12 Eylül’de sandiga gidip gitmeyecegine henüz karar vermedigini söyleyen Yurda-kul, “Propaganda sürecinin islevi insan-lari bilgilendirmek. Dünden karar veri-lirse bunun bir anlami kalmaz. Ben de süreci takip edecegim. Farkli seyler geli-sebilir. Hayir, oyu vermeme konusunda kararliyim ama evet oyu veya protesto etme konusu zamanla açikliga kavu-sacaktir” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web