Dünya ile beraber pedallayacak

218 Görüntüleme

Dünya ile beraber pedallayacak

Torbalı sokakları hafta sonu renkli görüntülere tanık olacak. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu için hazırlıklar tamamlandı.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu her yıl bisiklet sürmenin bir kadını özgürleştirdiğini hatırlamak ve şehirde daha fazla kadının bisikletli ulaşımı seçmesini özendirmek için kadınlar tarafından düzenleniyor. 2013 yılında İzmir’de Sema Gür tarafından başlatılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, pandemi nedeniyle sekteye uğrayan organizasyon bu yıl 19 Eylül’de 25 ülke ve 155 şehirde yapılacak. Bu sene ise Keyf-i Pedal bisiklet grubunun başkanı İlknur Tunger önceliğinde ilk kez Torbalı’da düzenlenecek. Beyaz Kafe önünde saat 18.00’da buluşacak olan kadınlar, kent genelini pedallayacak. Beyaz Kafe önünden başlayan tur; Belediye Meydanı, Ertuğrul Caddesi, Sadık İleri Bulvarı Alpkent Saat Kulesi, Kipa ve Haluk Alpsu Bulvarı güzergahında gerçekleştirilecek.

GÖRSEL BİR ŞÖLEN, AKTİVİST BİR HAREKET

Geçtiğimiz yıl katılımcıların kostümleri ilgi çekiciydi. Frida Kahlo’dan Pamuk Prenses’e, gelinlikten sünnet çocuğu kostümüne kadar birçok ilgi çekici karakter pedalladılar.  Tüm bu renkli karakterlerin yanında katılımcılar günlük kıyafet ile  tura katılabiliyor. Turun amacı bisikleti herkesin gündelik hayatına katabildiğini, sadece pahalı bir spor aracı olmadığını, özellikle kadınların özgürleşmesindeki katkılarına dikkat çekmek.

KADINLARIN ÖZGÜRLÜĞÜNE DİKKAT ÇEKECEKLER

Bisiklet sürmenin özgürlük olduğu bilinciyle hareket eden Süslü Kadınlar Torbalı Temsilcisi İlknur Tunger, Süslü Kadınla Turu ile de kadınların özgürlüğüne dikkat çekeceklerini vurguladı. Pandemi koşullarının yanı sıra güvenli takip mesafesi gibi birçok güvenlik önlemleri alınarak hazırlanan tur için süslenip gelmek yeterli olacak. Tunger, katılmak isteyen herkesi Pazar günü gerçekleşecek olan etkinliğe davet etti. SEDA TENER