REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Eğitimde bina sorununa neşter

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Eğitimde bina sorununa neşter
422 Görüntüleme
15 Nisan 2016 - 8:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İlçedeki okul sıkıntısı bir bir aşılıyor. Yapımı devam eden okulların yanı sıra yeni okullar için start verildi. Ayrancılar’da üç yeni okul binası için çalışmalar başlarken, fen lisesi için de girişimlerin sürdüğü öğrenildi.

SON yıllarda eğitim için verilen seferberlik meyvelerini veriyor. Bina yetersizliği nedeniyle sıkıntılı süre geçiren ilçede bir yandan yeni okul inşaatları sürerken bir yandan da yeni okullar için arsa ve izin sorunları aşılıyor. Ayrancılar’a üç yeni okul için arsa sorunları çözülürken, ilçeye bir fen lisesinin kazandırılması için Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Tosun haftayı Ankara’da geçirdi. Burada bir dizi temaslarda bulunduğu öğrenilen Tosun’un fen lisesi ve Torbalı İmam Hatip Lisesi’nin yeni binası için girişimlerde bulunduğu öğrenildi. Öte yandan Ayrancılar İmam Hatip Lisesi’nin temeli kazılmaya başladı. İnönü Mahallesi’nde de 10 dönümlük alana okul yapımı için çalışma başlarken Ayrancılar İlkokulu bahçesine 24 derslikli ek bina inşaatının da kısa sürede başlayacağı öğrenildi.

AYRANCILAR’A 3 YENİ BİNA

ÖĞRENCİ sayısının 40 bine dayandığı Torbalı’da, eğitim için seferberlik ilan edilmiş durumda. Kaymakamlık, Belediye ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün girişimleri sonrasında, yeni okullar bir bir açılırken, bazılarının inşaatı devam ediyor, bazıları da çok yakında ihaleye çıkacağı ifade ediliyor. Geçtiğimiz yıl inşaatı süren Ayrancılar Ege Koop ortaokulu, Ayrancılar İnönü Mahallesi İlkokulu, Cumhuriyet İlkokulu ek binası tamamlanarak bu dönem başında eğitime kazandırılmıştı. Dağkızılca, Karakuyu ve Çapak ilkokulları ile Atatürk Mahallesi’ndeki anaokulu inşaatları devam ederken, bu okulların inşaatı neredeyse bitti. Önümüzdeki eğitim öğretim dönemine yetiştirilmesi beklenen okullar en çok bölge vatandaşlarını sevindiriyor. Ayrancılar’a kazandırılacak olan üç yeni okul binası için çalışmalar bir bir başlarken, ilçeye fen lisesinin kazandırılması için de girişimlerin sürdüğü bilgisine ulaşıldı.

ÖĞRENCİ SAYISI ÇOK FAZLA

NÜFUSU 160 bine dayanan Torbalı’da, 130 okul bulunuyor. Yaklaşık 1000 dersliğin yer aldığı ilçede 1700’ü aşkın öğretmen görev yaparken, bu okullarda ise yaklaşık 40 bin öğrenci eğitim görüyor. Öğrenci sayıları baz alındığında, ilçedeki fiziki mekan yetersizliği gözler önüne seriliyor. Buna göre, fiziki mekan olarak öğrenci sayısını karşılama oranı okul öncesi, ilkokul ve ortaokulda yüzde 40, lisede ise yüzde 30 civarında. Öğrenci sayısında adeta patlama yaşanırken, Torbalı, öğrenci sayısıyla birçok ilçeyi geride bırakmayı başarıyor. Torbalı, öğrenci sayısı ile tam 577 ilçeyi geride bırakıyor. Erzurum’da 16, Ordu’da 16, Trabzon’da 14, Kastamonu’da 18, Eskişehir’de 12 ilçe nüfusundan fazla öğrencinin eğitim gördüğü Torbalı’da sayı her yıl daha da artıyor. İbrahim DANIŞ

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web