Büyük Torbalı
Torbalı Haberleri
Büyük Torbalı

Ekonomiye DEVA paketi

Demokrasi ve Atılım Partisi Torbalı İlçe Başkanı Serdar Havsut, Kurban Bayramı vesilesiyle bir yazılı açıklama yayınladı. Torbalı’ya “Türkiye’ye DEVA olacağız” başlığı ile ilçe ekonomisinin sorunlarını dile getiren DEVA Partisi başkanı Havsut yaptığı yazılı açıklamada küçük esnaf başta olmak üzere hayvan besicileri ve üreticilerin zor durumlarına dikkat çekti.

19 Temmuz 2021 - 16:14 'de eklendi ve 460 kez görüntülendi. A+A-

Ekonomiye DEVA paketi

Serdar Havsut Kurban Bayramı öncesi iktidarın yanlış hamlelerinden kaynaklanan ekonomik sorunlara sert eleştirilerde bulundu. İlçe esnafının perişan olduğu bu dönemlerde bayram alışverişi eski bayram öncelerini hatırlatmadı. Bu konuda özelikle Torbalı’lı hemşerilerine seslenen Havsut bayram alışverinizi ilçemizin küçük esnafından yapın diye çağrıda bulundu para akışının ilçemizde bir döngü halinde akması, ilçe halkımıza ve esnafımıza bir nebzede umut ışığı olacağını söyledi.

Yapılan yazılı açıklama ile hem içinde bulunduğumuz dönemin ekonomik sorunlarına değinen hem de sorunların çözümlerini dile getiren Deva Partisi İlçe Başkanı’nın açıklamaları şu şekilde;

“İçinde bulunduğumuz konjonktürde ekonominin, adaletin, toplumsal barışın ve eğitimin raydan çıktığını görüyoruz ilçe kongremiz öncesinde 60 mahallemizin 30 tanesini ziyaret edip esnafımız ve halkımız ile buluştuk karşılıklı fikir alışverişlerinin olduğu ziyaretlerde yaşamın ana faktörü olan iki meslek grubu çiftçi ve esnafın durumu içler acısı. Tohumdan, gübreye, mazottan,elektirik ve suya kadar fahiş fiyatlar çiftçimizin belini bükmüş durumda aynı zamanda üretim ile paralel giden hayvancılık ilçemizde bitme noktasına gelmiş durumda yem ve saman fiyatları kurban pazarına çıkan hayvanın satış maliyetini neredeyse zararına satış şekline getirmiş durumda. Çarşı-pazar ziyaretlermizde küçük esnafa bir dokununca bin ah işitiyoruz. Verilmeyen destek kredileri, pandeminin getirdiği zoruluklar, faizli krediler paramızın günden güne değerini kaybetmesi, küçük esnafın kepenk kapatmasına yada hacizlerle mücadele etmesine neden olmuş durumda. Demokrasi ve Atılım Partisi olarak Ali Babacan önderliğinde çıkmış olduğumuz bu yolda halkımız müsterih olsun geçmişte ekonomiyi nasıl Dünya’nın sayılı ekonomilerinin arasına çıkardıysak; doları nasıl 2 bandında sabitlediysek yine yapacağız. Birbirinden değerli parti kadromuz ile işin ehli insanlarla çıktığımız bu yolda esnafımızın,çiftçimizin ve gençlerimizin yanında olacağız. Karşılaştığımız sorunlara dönük çözüm önerilerimize şu şekilde değinebiliriz:

Esnafa, ayda asgari ücret kadar destek sağlanmalı ve bu destek minimum 9 ila 12 ay arasında sürdürülmelidir. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma süresi pandemi süresi de göz önüne alınarak en az yüzde 50 artırılmalı ve 6, 8, 10 aylık yararlanma süreleri 9, 12 ve 15 aya çıkarılarak devam ettirilmelidir. SGK prim ödemeleri, vergi borçları, elektrik, su, doğalgaz ödemeleri acilen faizsiz olarak pandemi bitene kadar ertelenmelidir. Kira desteğinin kapsamı genişletilmeli, mevcut kiranın yüzde 50’sini geçmemek üzere, büyük şehirlerde 2.500 Türk Lirası ve diğer illerde ise 1.500 Türk Lirası kira desteği 9-12 ay boyunca sağlanmalıdır. Bankalardan kredi çeken vatandaşların kredi borçları ile diğer kamu borçları da faizsiz olarak en az 18 ay süreyle ertelenmelidir.Bankalardan kredi çeken vatandaşların kredi borçları ile diğer kamu borçları da faizsiz olarak en az 18 ay süreyle ertelenmelidir.
Çiftçimizin kullandığı mazotun ÖTV’sini çiftçimize geri iade edeceğiz.Çiftçimizin kullandığı gübrenin maliyetinin yarısını, yüzde 50’sini, destek olarak kendisine vereceğiz. Elektriği, çiftçiye özel tarifeyle, daha ucuza sağlayacağız.Çiftçimizin kalkınması için; tarımda ithalatı değil, içeride üretimi destekleyeceğiz.Yem bitkilerinin kullanımına yüzde 50’ye kadar destek vereceğiz.Tarımsal kredileri, gerçek çiftçilere vereceğiz. Kredilerin geri ödeme zamanını ve hasat dönemi ve süresine göre belirleyeceğiz.Çiftçimizin kalkınması için; tarımda ithalatı değil, içeride üretimi destekleyeceğiz.DEVA iktidarında Ziraat Bankası yeniden, tekrar çiftçinin bankası olacak.”

Sinan TEKDEMİR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“EV ALMAK İMKANSIZ HALE GELECEK!” “EV ALMAK İMKANSIZ HALE GELECEK!”

TOREMDER Başkanı Serkan Filiz, konut piyasasındaki son durum ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu...

TATİLDE MENDERES MİLYONLARI AĞIRLADI TATİLDE MENDERES MİLYONLARI AĞIRLADI

Kurban Bayramı tatilinde 9 gün boyunca Menderes sahilleri en çok tercih edilen yerler arasına girdi. Pandemiye rağmen Menderes milyonla...

7 MİLYON AİLEYE 10,6 MİLYAR LİRA DESTEK SAĞLANDI 7 MİLYON AİLEYE 10,6 MİLYAR LİRA DESTEK ...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının, Kovid-19 salgınının olumsuz etkileri ile mücadele kapsamında hayata geçirdiği sosyal destek prog...

AKFEN ENERJİ 54 İSİM ARASINDA BİRİNCİ AKFEN ENERJİ 54 İSİM ARASINDA BİRİNCİ...

Akfen Yenilenebilir Enerji, sürdürülebilirlik alanında dünyanın ilk 50 şirketi arasına girdi...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
CHP’DE BEKLENMEDİK İSTİFA CHP’DE BEKLENMEDİK İSTİFA...

Torbalı Cumhuriyet Halk Partisi Meclis üyesi Olan Mehmet Bay...

VİRÜS GENÇLERİ VİRÜS GENÇLERİ

Prof. Dr. İsmail Cinel’in yaptığı açıklamada pandeminin aşı...

İZMİRLİ BURÇAK’TAN ŞAMPİYONLUK MÜJDESİ İZMİRLİ BURÇAK’TAN ŞAMPİY...

İEÜ'lü Burçak Şenman, Uluslararası Ritmik Cimnastik Turnuvas...

Büyüyen Torbalı’da konut patlaması Büyüyen Torbalı’da konut ...

Gelişen sanayisi ile birlikte son yıllarda inşaat patlaması ...

Torbalı’ya nöbetçi eczane yetmiyor! Torbalı’ya nöbetçi eczane...

İlçenin en ücra mahalle veya köylerinden bile vatandaşlar ge...

Günaydın’dan muhtarlarla birlikte iki önemli ziyaret Günaydın’dan muhtarlarla ...

AK Parti Torbalı İlçe Başkanı Selman Günaydın, Çakırbeyli ve...

Mevsimlik tarımda, çocuk işçiliğinin önlenmesi projesi Ahmetli’de başladı Mevsimlik tarımda, çocuk ...

Genç Hayat Vakfı’nın ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) ve Ça...

Sadık İleri’nin tek et – tavuk dürüm firması açıldı Sadık İleri’nin tek et &#...

Et ve tavuk dönerin Sadık İleri Bulvarı’ndaki tek adresi ola...

MİLYONLARCA ÖĞRENCİNİN SONUÇLARI GELDİ MİLYONLARCA ÖĞRENCİNİN SO...

YKS sonuçları sonrası 2 milyon 416 bin kişinin sonuç sayfası...

Hırdavat malzemesi satın alınacak Hırdavat malzemesi satın ...

Alanya Belediyesi hırdavat malzemesi satın alacak...

FOTO GALERİ
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan
Torbalı Web Tasarım