REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Elinin hamuruyla rot-balansçı oldu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Elinin hamuruyla rot-balansçı oldu
148 Görüntüleme
05 Nisan 2016 - 8:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

29 yaşındaki evli ve 2 çocuk annesi Sema Erdoğan, KOSGEB’den aldığı Girişimcilik Eğitimi sonrasında rot-balans dükkanı açtı. Erdoğan, Atatürk Sanayi Sitesi’nde açtığı Çetsa Rot Balans ile KOSGEB’den destek almayı hedefliyor.

TORBALI’DA evli ve 2 çocuk annesi olan ev hanımı Sema Erdoğan, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve Torbalı Ticaret Odası ortaklığında açılan Girişimcilik Eğitimleri’ne katıldı. Eğitimleri başarıyla tamamlayan ve sertifikasını alan Erdoğan, kendi iş yerini açarken şimdi de KOSGEB’den destek bekliyor. Kadın girişimci adayları pastane, kafe, giyim mağazası gibi işletmeler açarken Sema Erdoğan, tüm tabuları yıkarak rot-balans dükkanı açtı. Atatürk Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösteren Çetsa Rot Balans’ın sahibi Sema Erdoğan: “Elimin hamuruyla rot balans dükkanı açtım.” dedi.

EĞİTİMİ ALDI, DÜKKANI AÇTI

Torbalı’da yaşayan 29 yaşındaki Sema Erdoğan, bir kadın girişimci ve iş yeri sahibi olmak istiyordu. Geçtiğimiz Aralık ayında yapılan Girişimcilik Eğitimlerine katılan Erdoğan, kursu başarıyla tamamladı ve sertifikasını aldı. Kadın girişimci olarak bir iş kurmak isteyen Sema Erdoğan, bir türlü ne yapacağına karar veremiyordu. Bu süre zarfında piyasa araştırması da yapan 2 çocuk annesi, bir gün aile dostlarıyla birlikte televizyon izlerken bir haberle karşılaştı. Askere giden oğlunun rot-balans dükkanının kapalı kalmaması için işin başına geçen annesinden etkilenen Erdoğan, rot-balans dükkanı açmaya karar verdi. Aile fertleriyle yaptığı görüşmeden de olumlu cevap alan Sema Hanım, kolları sıvadı ve önce iş yerini tuttu ardından da teçhizatları alarak iş başı yaptı.

BÜYÜK CESARET

Arabalara karşı her zaman büyük bir ilgi duyduğunu ifade eden Sema Erdoğan: “Babamın bir arabası vardı. Hep onu kullanmak istiyordum. ‘Nasıl çalışır, motorla araba nasıl gider?’ diye hep kendi kendime düşünürdüm. Çocukluktan bu yana ilgi duyduğum arabalara artık çok daha yakınım. Bir kadının sanayiye girmesi büyük bir cesaret ister. Bende cesaretimi toplayarak kendi iş yerimi açtım. 100 metrekare kapalı, 60 metrekarede kapalı olmak üzere toplamda 160 metrekarelik alanda hizmet veriyoruz. İşletmemizde, lastik sökme-takma, ön düzen, far ayarı, elektrik, nitrojen hasa, yıkama-yağlama, lastik ve jant satışı gerçekleştiriliyor. Ayrıca 7/24 yol yardımı hizmetimizde mevcut” diye konuştu.

“PLANLI OLUNCA HEM EV HEM İŞ KADINI OLUNUYOR”

Atatürk Sanayi Sitesi’nde rot-balansçılığının bir kadın için zor bir meslek olduğunu ifade eden Sema Erdoğan, şöyle konuştu: “İşim zor tabii. Erkeklerin hakim olduğu bir sektörde çalışıyorum. Zor bir ortamda çalışıyoruz. Fakat ben işimi seviyorum ve evde oturmak istemiyorum. Planlı bir şekilde çalıştığım için hem aileme hem de işime zaman ayırabiliyorum. Sabah erken kalkıyorum ve işimin başına geçiyorum. Planlı olunca her şeye zaman ayrılıyor. Kendine de, işe de zaman ayırabiliyorsun.” dedi.

KOSGEB’E BAŞVURACAK

Erdoğan, iş yerinde iki usta gibi çalıştığını, bir çok erkeğin bile yapmakta zorlandığı işleri üstlendiğini ifade ederek, “Burada 2 çalışanım var. Çok iyi bir işletme ile Torbalılıların hizmetindeyiz. Atatürk Sanayi Sitesi İrem Yediemin Deposu’nun arkasında faaliyet gösteriyoruz. Müşterilerden çok olumlu tepkiler alıyoruz. Bazıları, ‘Senin burada ne işin var? Git evinde otur, elinin hamuruyla ne işin var erkek işinde’ diyenler seyrek de olsa çıkıyor. Beni burada gören erkekler eşlerini güvenle gönderiyorlar. Özellikle kadın sürücüler tarafından tercih ediliyorum. Çok iyi tepkiler alıyorum. Bu projemizle KOSGEB’e başvurup gerekli desteği alacağımızdan da şüphemiz yok” şeklinde konuştu.

GÖKHAN YALKALK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web