En “ÖZEL” mezuniyet

130 Görüntüleme

En “ÖZEL” mezuniyet

Şehit Onur Ensar Ayanoğlu Ortaokulu, Özel Eğitim Sınıfı’ndan ilk mezununu verdi. Beşinci sınıftan bu yana Şehit Onur Ensar Ayanoğlu Ortaokulu’nda eğitim alan Âdem Efe Alp bu yıl mezun olarak ortaokul kademesini başarıyla tamamladı

Beşinci sınıfta Ayrancılar ve Torbalı bölgesinde oğluna uygun bir okul arayışında olan anne Fatime Alp, Şehit Onur Ensar Ayanoğlu Ortaokulu Müdürlüğü’ne başvurdu. O zaman yeni kurulmuş olan okul, henüz özel eğitim öğrencisi almıyordu. Anne Fatime Alp’in çocuğunu okutma isteğini ve bu konudaki çabasını takdir eden okul müdürü Ömer ÇAKAR, Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün de desteğini alarak, gerekli işlemlere başladı ve Özel Eğitim sınıfını açtı.

ÖZVERİLİ EĞİTİMCİLER

Bu süreçte Âdem Efe’nin karşısına çıkan fedakâr ve özverili eğitimciler, onun eğitim hayatının en büyük şansı oldu. Sibel öğretmen, Kübra öğretmen ve Nebahat öğretmen, Âdem Efe’nin sosyalleşmesi ve akranlarıyla eşit düzeyi yakalaması konusunda inanılmazı başardılar. Pandemi döneminde öğrenciyle birebir ilgilenerek eğitimden kopmaması için büyük çaba sarf ettiler. Öğrencinin yaşadığı bütün problemler sabır ve anlayışla çözüldü. Okulda dört yıl eğitim alan Âdem Efe Alp bu başarılı eğitim öğretim sürecinin sonunda mezun oldu. Âdem Efe önümüzdeki yıl eğitimine lisede devam edecek.

314 ÖZEL ÖĞRENCİ EĞİTİM ALDI

“Eğitim Her Bireyin Hakkıdır” ve “Her Çocuk Özeldir” anlayışı ile özel gereksinimi olan öğrencilerin eğitimini önemsediklerini ifade eden Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürü Atila Işıkkaya, özel eğitim gereksinimi olan öğrencilerin kat ettikleri mesafenin, daha bir anlamlı ve bir o kadar da mutluluk verici olduğunu belirtti. Millî Eğitim Bakanlığının özel gereksinimi olan öğrencilere yönelik sürdürdüğü destekleyici ve kolaylaştırıcı eğitim politikaları sayesinde 2021-2022 eğitim öğretim yılı içerisinde, okul öncesinde 14, ilköğretim kademelerinde 232, ortaöğretim kademelerinde 67, toplamda ise 314 özel gereksinimi olan öğrencinin eğitimlerinin başarı ile tamamlandığını paylaştı. Hepsinin hayata daha sıkı bağlanmasının ne kadar anlamlı olduğunu vurgulayan Işıkkaya,  Âdem Efe Alp özelinde bütün özel eğitim gereksinimi olan öğrencilerine iyi bir tatil ve ardında da devam edecekleri eğitim hayatlarında başarı dileklerinde bulundu.