REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

En ucuz konut, Torbalı’da

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
En ucuz konut, Torbalı’da
1.061 Görüntüleme
14 Mart 2016 - 8:32
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Konut satışında bir anda düşüş yaşanan ilçede bu yıl arsa fiyatlar yüzde 23 arttı. Artan fiyatlara rağmen İzmir ilçeleri arasında en düşük konut fiyatı sıralamasında Torbalı birinci sırada.

HURRİYETEMLAK.COM Şubat 2016 Emlak Endeksi açıklandı. Buradaki istatistiki verilere göre Türkiye genelinde satılık konutların ortalama metrekare fiyatı son bir yılda yüzde 11 oranında artış göstererek, 2 bin 499 lirayı buldu. İzmir’de satılık konutların metrekare ortalama fiyatı son bir yılda yüzde 19 oranında artışla 2 bin 211 liraya ulaştı. Yapılan araştırmalara göre Torbalı İzmir’in konut fiyatları bakımından en ucuz ilçesi. Metrekare ortalaması bin 192 lira olan Torbalı’daki ev fiyatları açısından İzmir’in en şanslı ilçesi konumunda. Tire, Menemen, Aliağa gibi birçok ilçeden daha ucuza evin satın alınabildiği ilçede arsa fiyatları 2015 yılına göre de yüzde 23’lük bir artış gösterdi. Önceki yıl ortalama bin 101 lira olan arsa fiyatları ilçede bin 192 liraya kadar ulaşan ortalama arsa fiyatları nedeniyle son iki ayda konut satışında bir önceki yıla göre düşüş yaşandığı görülmüştü. İzmir genelinde en uygun evin Torbalı’da olması ilerlen yıllarda il genelinden ilçeye yatırımların yapılması bekleniyor.

 

HEM KALİTELİ HEM UCUZ

 

İNŞAAT sektörünün kalbi konumunda olan Torbalı’da, geçtiğimiz yıl konut satışları tavan yapmıştı. İzmir’in 26 ilçesini konut sayısında sollayan Torbalı’da konut satışları bir anda düşüş yaşamıştı. Bu düşüşün yaşanma nedeni de 2016 yılı İtibariyle artan arsa fiyatlarına bağlı olduğu iddia edildi. Hürriyet Emlak sitesi de bu iddiayı doğrular nitelikte bir istatistiksel açıklamada bulundu. Türkiye’nin emlak satışında öncü olan Hürriyet Emlak’ın araştırmalarına göre 2016 itibariyle Torbalı’da arsa fiyatlarında yüzde 23’lük bir artış sağlandı. Her ne kadar ilçede arsa fiyatlarında böylesine bir artış yaşansa da yine İzmir’in en uygun evi Torbalı’da satılıyor. İzmir ve Türkiye ortalamasının altında konut fiyatları bulunan ilçedeki evler kalite olarak ortalamanın üstünde yer alıyor.

 

20 YILDA 30 BİN KONUT

 

TORBALI’DA inşaat sektöründeki hızlı gelişmenin en önemli sebebi IZBAN hattının ilçeye uzaması. Türkiye’nin nüfus artış hızı yüzde 13,6 iken Torbalı’da bu rakam binde 43,2 olarak gerçekleşti. Yoğun göç alan Torbalı’da adeta inşaat patlaması yaşanıyor. İlçe nüfusu 10 yılda 24 binden 155 bine ulaştı. Bu hızlı tırmanış ile birlikte ilçe, adeta inşaat şantiyesine döndü. Torbalı’da evlerin yüzde 98 apartman. Bu yapıların yüzde 20’si 2 katli veya eski binalar, yüzde 50’si 4 ve 5 katlI, yüzde 30’u ise 6 kat ve üzeri. Son 20 yılda ilçede 30 bin konut yapıldı. 20 yıl önce 21 bin nüfusa sahip olan ilçenin nüfusu 145 bin. Göçle gelen insanlar Torbalı nüfusunu yılda yüzde 10,8 oranında artırıyor. Genç nüfus ile yaşlı nüfus oranı Torbalı’da birbirine eşit. İbrahim DANIŞ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web