Büyük Torbalı

Esnaf siyaseti ve tatsiz seçim

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Esnaf siyaseti ve tatsiz seçim
395 Görüntüleme
28 Nisan 2011 - 21:23
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SIYASETTEN bikar miyiz? Bizim gibi siyaset müptelasi bir millet siyasetten sogur mu? Ulkemizde bilen de bilmeyen de siyaset konusur, yorum yapar, taraf tutar… Hatta birakin konusmayi siyasete bile soyunur arada. Siyaset kolayciligin baska adidir ülkemde.  Söhrete ve servete giden en kestirme yol. Hep ilgimi çeken bir mesele olmustur. Osmanli’nin son döneminde, imparatorluk tuz parça olurken sair ve gazeteci sayisinda müthis bir tirmanis yasanmistir. 1900’lü yillarin basinda Devlet’i Ali tam bir sair cenneti olmustur. Buna nazaran ün yapmis bilim adami, düsünür, Mimar, Mühendis ya da ünlü ressam, heykeltiras yok denecek kadar azdir. Bu durumun nedenini buldugumu düsünüyorum. Kolaycilik.  Evet siir yazmak kolayciliktir, gazete makalesi döktürmek ve saga sola veryansin etmek kolayciliktir. Hem kolayciliktir hem de söhrete çikan bir basamaktir. Öte yandan ciddi ilmi ve sanatsal çalismalar mesakkat ister. Bir ömrü bu ugurda feda ister. Kisacasi bu istigaller siir döktürmek kadar kolay degildir. Siyaset de baska bir kolayciligin adi olmustur ülkemizde. Birikimli misiniz, degil misiniz? Isin ilmi tarafina vakif misiniz, degil misiniz?
Hiç mi hiç fark etmez. Yeter ki biraz konusmasini biraz da görüntü vermesini bilin. Yeter ki cilali suretinize bakan halk sizi adam yerine koyup arkaizdan uguldasin. Haziran seçimlerine dogru giderken siyasette dikkat çeken bu düsük profil bollugu canimi fazlasiyla sikiyor. Milletvekilleri adaylari ile kendi aramda bir fark, bir açi bir uçurum göremiyorum. Oysa ki o meclisin bizden çok farkli kisilerle dolmasi gerek miyor mu? Bir milletvekili adayi ile bir esnaf arasinda birazcik olsun bakis, anlayis farki olmaz mi? Siyasetin baska tür bir esnaflik olarak algilandigi ülkemde maalesef olmuyor.

CHP BASKA BAHARA…

KARSI tarafta çok müsait bir bos alan var. Seçmen bir kabuk degisimine hazir. Gelin görün ki CHP bir türlü bu boslugu iyi analiz edip topu rakip sahaya atamiyor. Ak Parti iki dönemdir iktidarda hem hevesini almis hem de yipranmis görünüyor. Seçmen degisime son derece aç. Fakat CHP gerçek bir muhalefet partisi profili çizmekten çok uzak.. Kemal Kiliçdaroglu’nun Erdogan için sarf ettigi son kelamlar bunun göstergesi. CHP’nin politika üretemediginin hala polemiklere bel bagladiginin göstergesi.. Kisacasi CHPnin iktidar hevesi yine baska bahara kalmis gibi.. Zaten görünen köy de kilavuz istemiyor..

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web