Büyük Torbalı

Fiyatlardaki zikzak hayvanciligi bitirdi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Fiyatlardaki zikzak hayvanciligi bitirdi
352 Görüntüleme
29 Eylül 2010 - 21:33
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Izmir Ili Damizlik Sigir Yetistiricileri Birligi Yönetim Kurulu Uyesi Adnan Erkil, süt fiyatlarindaki inis çikisin insanlari hayvanciliktan uzaklastirdigini söyledi. Erkil, hayvanciligin son durumunu degerlendirdi.

TORBALI’NIN önde gelen çiftçilerinden Izmir Ili Damizlik Sigir Yetistiricileri Birligi Yönetim Kurulu Uyesi Adnan Erkil ilçedeki hayvan ve süt, üreticiligini ve Kurban Bayraminda fiyatlarin nasil olacagini degerlendirdi. Torbali’da hayvan sayisinda son dönemde artis ve azalma olmadigini söyleyen Adnan Erkin, süt fiyatlarindaki inis çikisin insanlari hayvanciliktan uzaklastirdigini söyledi. 2007-2009 yillari arasinda ilçede 80 büyük hayvan isletmesinin kapandigini söyleyen Erkil, yaklasan Kurban Bayrami’nda hayvan fiyatlarinin yüksek olmasini beklediklerini ifade etti.

SUT FIYATLARI URETICIYI BITIRDI

DEVLETIN anaç sigirlara verecegi destegi, uygulamamasindan dolayi, anaç hayvan sayisinda büyük düsüsler oldugunu bunlarindan baslica sebepleri oldugunu dile getiren Adnan Erkin: “2007-2008 yillarinda süt fiyatlarinin düsük olmasi damizlik hayvan sahiplerini zarara ugratti. Bazi isletmeler ellerindeki hayvanlari keserek isletmelerini kapatti. 2007-2009 yilina kadar ilçemizde büyük 80 isletme kapilarina kilit vurdu. Isletmelerin kapanmasindan dolayi üretim tüketimi karsilayamaz duruma geldi. 2009 Mayis ayinda baslayan süt fiyatlardaki yükselis Agustos  ayindaki yüksek seviyeye ulasti. 40 kurusluk sigirin süt fiyatini 85 ile 90 liraya yükseldi. Dengesiz süt fiyatlarinin inis çikisi üreticiyi bitirdi. 2007 yilinda Torbali’da 6200 sagmal inek vardi. 2009 yili baslarinda bu sayi 5100 bas hayvana düstü” seklinde konustu.

MARKETLER YASASI ÇIKMALI

Türkiye’de süt fiyatinin büyük sermayedarlarin elinde oldugunu, istedikleri gibi yönlendirebildiklerini söyleyen Erkin: “Süt sanayisinin hemen hemen tamami büyük isletmelerin holdinglerin elinde. Dolayisi ile istedikleri gibi yükseltip düsürebiliyorlar. Sütün, ülkemizde belli bir taban fiyati yok. Her sey sanayicinin elinde” dedi. Marketler yasasinin çikmasi gerektigini söyleyen Erkin, “Bu yasa çiktigi taktirde tarim alanlarinda üretilen ürünler belirli sürede bedeli ödenecek ve üretici rahat edecek” dedi.

ITHAL ET, FIYATLARI FIRENLEDI

2007-2009 yillarinda anaç hayvan sayisindaki azalmanin dolayli olarak et üretimi etkiledigini ve üretilmeyen etlerin fiyatlari yükseltme trendine soktugunu söyleyen Adnan Erkil: “Anaç hayvan sayisindaki bu düsüs fiyatlari yükseltti. Dolayisiyla önlem alinmasi için ithal et alimini gündeme getirdi. Ureticiler açisindan bu çözüm degil. Bakanlik ilk edapta canli hayvan ithalatini açti. Ancak son günlerde Et Balik Kurumunun haricinde özel sektöre müsaadesini vererek Karkas (Kesilmis Hayvan) ithalatini serbest birakti. Bu ithalat belirli oranda fiyatlari asagi çekecektir” seklinde konusarak sözlerini noktaladi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web