Hayırseverler hayrata başlasın!

100 Görüntüleme

Hayırseverler hayrata başlasın!

Damacana su fiyatlarının artması vatandaşların tepkisini çekerken son günlerde de yarım litrelik suyun 3 buçuk liraya satılması tepkiye neden oldu

İçme suyu fiyatları dolar kurundaki hareketlilik ve diğer çeşitli nedenlerden ötürü son bir yıl içerisinde fiyatı yükselmeye devam ediyor.  Enflasyon rakamlarının da açıklanmasıyla birlikte su fiyatları da aynı oranda yükseldi. Her yerden kolaylıkla temin edilebilen suyun ücreti bu denli artınca vatandaşlar da tepki göstermeye başladı. Torbalı’da çeşmeden su içme devrinin yıllar önce bitmesi üzerine vatandaşlar  ya yakın köylerden su dolduruyor ya da evine damacana söylemek zorunda kalıyor. Eve söylenen damaca su fiyatları son zamlardan sonra yaklaşık olarak yüzde 20 -30 oranında arttı. Torbalı’da 19 litrelik bir damacana suyun minimum ücreti 25 lira iken en yüksek 34 liraya çıkıyor. Damaca su fiyatlarına gelen tepkilerin ardından yarım litre suyun fiyatı Torbalı’daki bakkallarda da değişiklik gösteriyor. Sıcakların iyice bastırdığı günlerde vatandaş soğuk suya yönelirken tepkiler de ücretlerine yöneldi. Bakkallarda en düşük 2 buçuk liradan satılan soğuk suyun ücreti 3 buçuk lirayı gördü.

“SU ALAMAYACAK DURUMA GELDİK”

Torbalı’da yaşayan Zafer İş, “Ekonominin geldiği noktada sağ elimizle aldığımız para sol elimizden anında çıkıyor. Asgari ücreti arttırdılar ama küçük su bile 3 buçuk lira oldu. Ekmek 4 lira oldu. Bunlar bu topraklarda en ucuza satılan temel ihtiyaçlardı. Ama şimdi geldiğimiz noktaya bakın. Çarşıda dolanırken insanın içi yandığında ‘50 kuruş daha para verip 1 ekmek alırım’ hesabı yaparak su alamıyor. Hani önceden hayratlar yapılırdı ya her mahalleye. Bence hayırseverler yine hayrat yapmaya başlasın. Su alamayacak duruma geldik!” dedi.