Hobi bahçeleri damsız kaldı

145 Görüntüleme

Hobi bahçeleri damsız kaldı

Tarım arazilerine yapılan ”hobi bahçeleri” ile ilgili düzenlemenin ardından Torbalı’da hobi bahçeleri yıkılmaya başlamıştı. Bu kapsamda Dirmil’de bulunan hobi bahçelerine de dozer girdi

Torbalı’da 200 ile 500 metrekare arasında parsellere bölünerek kurulan kooperatiflere üye olanlara noter satışıyla verilen hobi bahçelerinde inşa edilen yapılar için yıkım kararı alındı. Hobi bahçelerine yönelik yasal düzenlemenin ardından, belediyelere ”gerekenin yapılması” için tebligat gönderildi. Bu kapsamda Torbalı’da da yıkımlar başladı. Bu kapsamda Dağkızılca Mahallesi’nde gerçekleşen yıkımın ardından Dirmil Mahallesi’ndeki hobi bahçeleri de yıkılmaya başladı.

“HEPSİ YIKILACAK” DEMİŞTİ

Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, hobi bahçeleri konusunda  “’Bunlar yasal çerçevenin çok dışında. Valilikten ve bakanlıktan gelen talimatlar doğrultusunda hobi bahçelerine yapılan yapıların hepsini yıkacağız ve idari para cezaları uygulayacağız.  Köylünün elinden yok pahasına tarlaları alıp ranta açmak isteyenlere karşı daha fazla sessiz kalamazdık. Ayrıca halkımız hobi bahçesi diye yapılan reklamlara da itibar etmesin. Hem biz hem de valilik bu işin takipçisi. Önümüzdeki aylarda bu yapılar planlı şekilde, program dahilinde yıkılacak” demişti.