REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İnşaat çok, öğrencisi yok

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İnşaat çok, öğrencisi yok
2.515 Görüntüleme
16 Ekim 2015 - 8:33
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İlçenin en hızlı gelişen ve gurur kaynaklarından olan inşaat sektöründe eğitim alan kimse yok. Yalnız 6 öğrencinin bu yıl Mesleki Eğitim Merkezi’ne kayıt yaptırdığı belirtilirken sayı yetersizliği nedeniyle sınıf açılamadığı kaydedildi.

HIZLA kalkınan ve sanayileşen Torbalı’da çok sayıda işletme, sanayi kuruluşları ve inşaat firmaları yer almakta. Bu kurumlarda en önemli unsurlardan biri de bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarına sahip; yüksek verimi gerçeklestirecek ara eleman yetiştirilmesi. Çıraklık özellikle sanayi alanında el becerisi ve insan gücü isteyen mesleklerde önemli. Bu bağlamda ilçede eğitim veren Mesleki Eğitim Merkezi ilgisizlikten dert yanıyor. Torbalı’nın en hızlı gelişen sektörü olan inşaat sektörü ile ilgili Mesleki Eğitim Merkezi’nde açılan kursa, sadece 6 öğrenci kayıt yaptırdı. 12 öğrenciden aşağıya sınıf açamayan okul, öğrencileri başka bir ilçeye göndermek zorunda kalacak.

YÜZLERCE İNŞAAT, 6 ÖĞRENCİ

İlçede 700’ün üzerinde sanayi kuruluşu, 1200 civarı işletme ve yüzlerce inşaat firması olmasına rağmen çırak yetiştiren tek kurum olan okulda, bazı sınıflarda örgenci sayısı 12’yi bulamadığı için bölümler açılmıyor. Bir zamanlar okul tatillerinde terzi, berber, kasap, fırın, bakkal, kaportacı, demirci, fotoğrafçıda çalışmak için çocuklar sıraya girerken, şimdi kimse bu işlerin eğitiminin verildiği okulun kapısından geçmiyor. İlçede mevcut ustaların yanında çalışacak yeni usta adayları yetişmekte zorluk yaşanıyor. Torbalı’nın en hızlı gelişen sektörü inşaatta da durum aynı. İnşaatlarda çalışan ustalarda bulunması gereken belgeleri veren Torbalı Mesleki Eğitim Merkezi’nin “İnşaat Teknolojileri” bölümüne bu sene sadece 6 öğrenci kayıt yaptırdı. Sınıf oluşturamayan öğrenciler başka ilçede eğitim görüp belge sahibi olacak.

ÖĞRENCİLER BAŞKA İLÇEYE GİDECEK

Torbalı Mesleki Eğitim Merkezi’nde çırak eksikliğinin yaşandığı en büyük alan İnşaat. İlçede her gün bir başka alanda inşaat çalışması başlıyor. İlçe olarak en büyük gurur kaynaklarımızdan biri olan bu sektörde eğitim alan kişi neredeyse hiç yok. Sektörde çalışanlar bu işin eğitimini alarak mesleğe devam etmek istemiyor. İnşaatta çalışan herkesin belge sahibi olmasını gerektiğini belirten Torbalı Mesleki Eğitim Merkezi Okul Müdürü Kamil Nazlı, “Şu an için inşaat teknolojilerinde öğrencimiz yok. 6 öğrenci kayıt yaptırdı ancak bu sınıf açma sayısına yeterli değil. Muhtemelen başka ilçedeki mesleki eğitim merkezi sınıfıyla bu öğrencilerimizi birleştireceğiz. Sektörün bu kadar hareketli olduğu ilçemizde kayıt patlaması yaşanması gerekir” şeklinde konuştu. İbrahim DANIŞ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web