Büyük Torbalı

İŞKUR: Torbalı’da işsizlik  yok denecek kadar az

İŞKUR Müdürü Şimşek kendilerini ziyarete gelen Kaymakam Memük’e çalışmaları hakkında bilgiler verdi. İŞKUR geçen yıl 5 bin 300 kişiye iş buldu. Torbalı’da aktif 10 bin civarında işsiz bulunuyor. İŞKUR bu rakamı aşağı indirmek için çalışıyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞKUR: Torbalı’da işsizlik  yok denecek kadar az
236 Görüntüleme
12 Kasım 2016 - 14:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

 

TORBALI Kaymakamı Aydın Memük dün katıldığı bir açılış sonrası İŞKUR Müdürü Mustafa Şimşek’i makamında ziyaret etti. Torbalı dahil olmak üzere 8 ilçeye hizmet veren İŞKUR’un çalışmaları hakkında bilgi alan Kaymakam Memük, Torbalı için istatistiki verilerin oldukça iyi olduğunu söyledi. İŞKUR verilerine göre Torbalı’da 30 bin iş arayan vatandaş var. Bunlardan 10 bin tanesi aktif olarak iş arıyor. Diğerleri ise işini beğenmediği için İŞKUR’a başvurup iş değişikliği yapmak istiyor. İŞKUR geçtiğimiz yıl 5 bin 300 kişiye iş imkanı sağladı. İş arayanlara yardımcı olmak adına da müdürlükte 17 iş danışmanı bulunuyor. İş danışmanları 300 işyeri ve 2000 işsiz zimmetlenmiş durumda. İşyeri ve işsiz vatandaşların tüm bilgilerine vakıf olan iş danışmanları sorumluluk alanındaki işyerlerinin ve işsizlerin sıkıntılarını gidermek için çaba sarf ediyor.

İŞSİZLİK YÜZDE 5

Torbalı’da işsizliğin en aza indirilmesi için kurum olarak ellerinden geleni yaptıklarını dile getiren İŞKUR Müdürü Mustafa Şimşek Kaymakam Aydın Memük’e çalışmalarından kısaca bahsetti. Torbalı’da iş beğenmeyen kişi sayısının oldukça fazla olduğunu bu nedenle işsizlik oranının arttığını belirten Şimşek “İlçemize kayıtlı 30 bin işsiz görünüyor. Bu rakam bile Türkiye’nin oldukça gerisinde. Türkiye genelinde işsizlik yüzde 10.7 iken Torbalı’da işsizlik yüzde 5 civarında. Bu rakamı daha da aşağı indirmek adına mücadele veriyoruz. İşsiz danışanlarımıza uygun iş imkanı buluyoruz. İşyerine gönderdiğimizde ya işyerinin şartlarını veya ücreti beğenmiyorlar. Çok sayıda başvuru sahibi de hem çalışıp hem de daha iyi şartlarda iş arıyor. Bunları çıkarttığımızda ilçemizde 10 bin işsiz mevcut. İyi kadro ile görev yapıyoruz. Hedefimiz bu rakamların daha da altına inmek” dedi.

KALİFİYE ELEMAN İLE SORUN ÇÖZÜLÜR

İşsiz sayısını en aza indirmek için İŞKUR Torbalı Müdürlüğü’nün yoğun mesai harcadığını bildiklerini söyleyen Kaymakam Aydın Memük “İşsizliği bitirmek için ara eleman ve kalifiye eleman sorununu çözmek gerekiyor. Burada meslek liselerine büyük görev düşüyor. İş imkanları her geçen gün artıyor. Ancak kalifiye eleman bulunamadığı için sıkıntı yaşanıyor. ‘Her işi yaparım’ devri artık kapandı. İşsizlerin büyük bölümü herhangi bir mesleği olmadığından çalışamıyor. Mustafa Şimşek’in de söylediği gibi iş beğenmemek de oldukça revaçta. Torbalı sanayisi, tarımı, turizmi ile yurt genelinde adını duyurmuş, konumu açısından da oldukça önemli bir ilçe. Her geçen gün yatırımlar artıyor. İş bulmak isteyenler çeşitli kurslara katılarak kendilerini geliştirmeli. Bu şekilde işsizlik daha da aşağı inecektir. İş var ama bu işte çalışacak kalifiye eleman yok. Bu ikisini dengeleyebilirsek sorun ortadan kalkacak. Başarılı çalışmalarından dolayı Torbalı İŞKUR Müdürlüğü personelini tebrik ediyorum” diye konuştu.

 

Serkan GÜNBAY

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web