REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ispanya zeytini düstü Torbali’da fiyat uçtu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ispanya zeytini düstü Torbali’da fiyat uçtu
461 Görüntüleme
05 Aralık 2014 - 8:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali’nin önemli geçim kaynaklarin biri olan zeytincilik bu yil belki de en verimsiz sezonunu geçiriyor. Ancak Ispanya’daki rekolte düsüklügü fiyatlari arttirdi, üretici zarar etmekten kurtuldu.

ZEYTININ ana vatani olarak bilinen, asirlik zeytin agaçlarinin bulundugu Torbali’da yetistirilen zeytinde hasat tüm hiziyla devam ediyor. Bu yil zeytinin var yili olmasina ragmen, 2 yil önceki var yilina göre rekolte yüzde 50 oraninda düsük. Rekoltenin düsük olmasina karsin fiyatlar ise 2 katina çikmis durumda. Geçtigimiz yil 6 liradan satilan zeytinyagi bugünlerde 9 liradan alici buluyor. Türkiye’de Marmara Bölgesi’nde ve dünyanin en büyük zeytin üreticileri arasinda bulunan Ispanya’da yasanan rekolte düsüklügü fiyatlarin tavan yapmasina neden oldu. Yüksek fiyat, rekoltenin düsük olmasiyla olusan zararin önüne geçti. TARIS Zeytinyagi Kooperatif Baskani Ejder Candan: “Uretici, rekoltenin düsük olmasina çok üzüldü ancak fiyatlardaki müthis artis bütün zarari ortadan kaldirdi. Zeytin üreticisi fiyattan oldukça memnun” diye konustu.

 REKOLTE YUZDE 50 AZALDI

Torbali’da üreticinin en önemli geçim kaynagi arasinda bulunan zeytinde hasat büyük bir hizla devam ediyor. Yaklasik 80 bin dekarlik alanda üretim yapilirken, milyonlarca agaçta yüz binlerce kilogram zeytin toplaniyor. Hasat, eski yöntem sirik veya zeytin silkme makinesi ile gerçeklestiriliyor. Ilçede zeytin rekoltesi geçen yila oranla düserken, fiyatlar ise yükseldi. Yaklasik 1,5 ay önce zeytin hasadina baslanirken, ilçede genellikle yaglik zeytin üretimi yapiliyor. Saipler bölgesinde ise agirlikli olarak sofralik zeytin yetistiriliyor. Torbali, zeytin üretimi konusunda Türkiye’nin en önemli bölgeleri arasinda gösteriliyor. Özellikle ilçede yetistirilen yaglik zeytin, kalitesi bakimindan en iyileri arasinda bulunuyor. Torbali’da onlarca zeytinyagi fabrikasi bulunurken, mahsuller yurt içi piyasasinin yani sira yurt disina da ihraç ediliyor.

 FIYATLAR TAVAN YAPTI

Bu yil zeytinde verimin yüksek olmasini beklerken kuraklik ve yagislarin geç olmasi nedeniyle rekoltenin düstügünü belirten TARIS Zeytinyagi Kooperatifi Baskani Ejder Candan, “Rekoltedeki azalma zeytine olan talebi arttirdi. Bu nedenle fiyatlar yükseldi. 2012 yilinda zeytinin var yili olmasina karsin, zeytinyagi 4-4,5 liradan satiliyordu. Geçen yil ise bu fiyat 6-6,5 lira arasinda degisti. Mevsimsel sorun bu yil dünya genelindeki zeytin üretimini olumsuz etkiledi. Torbali’da yüzde 50’lik bir rekolte düsüklügü var. Buna karsin zeytinin ana vatani Ispanya ve Marmara gibi önemli bölgelerde de verim oldukça düsük. Torbali’da az sayida elde edilen zeytinyaginin fiyati ise simdilerde 9 lira. Rekolte düsüklügünün yol açtigi zarar fiyat yüksekligi nedeniyle telafi edilebilecek. Ancak, tüketiciler zeytini ve zeytinyagini bu yil pahali yiyecek” dedi.

 

GÖKHAN YALKALK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web