İYİ Parti Kadınları, hemşirelerin yüzünü gül’dürdü

88 Görüntüleme

İYİ Parti Kadınları, hemşirelerin yüzünü gül’dürdü

Torbalı İYİ Parti Kadın Kolları Yönetimi, Hemşireler günü kapsamında hemşireleri ziyaret etti

Torbalı İYİ Parti Kadın Kolları yönetiminin belirlenmesini üzerine geçen sürede yönetim hız kesmeden çalışmalarına devam ediyor. Tüm Türkiye’de kutlanan 12 Mayıs Hemşireler Günü kapsamında hemşirelerle bir araya geldi. Torbalı’da hizmet veren Tınaztepe Hastanesi’ndeki hemşireleri ziyaret eden Torbalı İYİ Parti Kadın Kolları Başkanı Hatice Kırtan ve yönetimi, hemşirelere gül takdim etti. Kadın kolları yönetimi, her dönem olduğu gibi pandemi döneminde de gösterdikleri özveri için hemşirelere tek tek teşekkür etti.

“ÖZVERİ İLE ÇALIŞANLARA TEŞEKKÜR”

Torbalı İYİ Parti Kadın Kolları Başkanı Hatice Kırtan, “Toplumumuzda hemşirelik her zaman saygı duyulan, en ufak bir sağlık sorununda fikir danışılan bir meslek. Özellikle Kovid-19 döneminde özveri ile çalışan tüm sağlık çalışanları gibi hemşirelerin de önemi fark edildi. Mesleğinde her zaman özveri ile çalışan hemşirelerimize Torbalı adına teşekkür ediyor, hemşireler gününü kutluyoruz” dedi.

HEMŞİRELER GÜNÜ NE ZAMAN İLAN EDİLDİ?

İlk olarak ABD Sağlık ve Eğitim Bakanlığında yetkili olan Dorothy Sutherland, 1953 yılında dönemin başkanı Dwight D. Eisenhower ile görüşerek bir sonraki yılın Ekim ayını “Hemşireler Günü” ilan etmeyi teklif eder. Ancak o dönemde bu teklif onaylanmaz. 1972 yılında ise bu önemli günün tanınması için resmi bir bildiri hazırlama girişiminde bulunulur ve Ulusal Temsilciler Meclisine sunulur. Fakat yine bu teklif onaylanmaz. Bundan iki yıl sonra, Uluslararası Hemşireler Konseyi, modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs’ı “Uluslararası Hemşireler Günü” ilan eder. Aynı yıl dönemin ABD Başkanı Nixon imzasıyla kesin olarak karar verilir. Yani 12 Mayıs 1974 yılından bu yana resmi olarak Hemşireler Günü kutlanmaya başlanmış olur. SEDA TENER