REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İZBAN’da bugün grev var

İZBAN ile Demiryol-İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadı. Sendika yönetimi çalışanların da görüşünü alarak toplu iş sözleşmesi imzalanamadığı için grev kararı aldı. Grev bugün uygulamaya konulacak.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İZBAN’da bugün grev var
Serkan Günbay( serkan-gunbay@buyuktorbali.com )
49 Görüntüleme
08 Kasım 2016 - 8:56
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İZBAN yetkilileri toplu iş sözleşmesi görüşmelerindeki teklifi, enflasyon rakamı ile memurlar ve kamu işçilerine yapılan ücret artışının çok üzerinde olduğunu iddia ediyor. Ancak Sendika bu tekliflere sıcak bakmayıp grev kararında ısrarlı olduğunu belirtiyor. Eğer son anda bir değişiklik olmazsa bugün sabah saatlerinden itibaren İZBAN da grev başlayacak. İZBAN yolcuların mağdur olmaması için bir takım önlemler alacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, grev süresince elindeki tüm imkânları seferber ederek İZBAN güzergahındaki ESHOT ve İZULAŞ otobüs seferlerini artıracak. İZBAN yetkilileri “Özel araçlarını kullanmayı tercih edecek yolcular oluşabilecek trafik yoğunluğunu göze alarak erken saatte yola çıkmaları gerekiyor” diye açıklama yapmışlar. Bakalım grev süresince vatandaşlara ne olacak. Ne tür sıkıntılar çekecek. Okul ve işe gidecek olan vatandaş ne yapacak. Alınacak tedbirler yeterli gelecek mi. Kimler mağdur olacak. Hep birlikte göreceğiz. Yapılan uyarılara kulak asmak gerekiyor. Özellikle acele işi olanlar gerekli tedbirleri almalı.

ÇAMLICA’DAKİ JEOTERMAL NE OLDU

Torbalı’nın Çamlıca Mahallesi’nde Maden Tetkik Arama (MTA) bir araştırma yapıp 2012 yılında sıcak su kaynağı buldu.Bu açıklamanın ardından Çamlıca Mahallesi’nde büyük sevinç yaşandı. Jeotermal enerji sayesinde mahalleye kurulacak tesisler bölgenin canlanmasını sağlayacak. Mahallelinin müjdeli haber ile ağzına bir parmak bal çalınırken aradan geçen uzun süreye rağmen henüz bir gelişmenin yaşanmaması Çamlıca halkının hevesini kursağında bıraktı. Şimdi Çamlıca da ne olacak. Sıcak su kaynakları ortaya çıkartılacak mı?, bölgeye termal tesisler kurulacak mı?, Çamlıca’dan çıkan su ile Torbalı ısınabilir mi?. Bu sorulara cevap arıyoruz. Balçova’da da sıcak su kaynakları var ve Balçova bu sıcak su ile ısınıyor. Doğalgaza göre daha ucuz bir kaynak olan sıcak su Torbalı’da da kullanılabilir mi?. Bölgede sıcak su çıkması ile birlikte sondaj çalışmaları da yasaklandı. Tarlasını, bahçesini sulamak isteyen vatandaş sondaj çaktırmak istediğinde yasak ile karşılaşıyor. 4 yıl önce bulunan sıcak su halen kullanılamıyor. Çamlıca’ya yapılacak kaplıcalar ile ilçenin geleceği aydınlanır. Dağtekke’ya şifalı su almak için binlerce kişi ilçeye gelirken bu kez kaplıca için Çamlıca’ya binlerce kişi gelecek. Torbalı’nın geleceği çok aydınlık ama bu kullanmak gerekiyor. Dağtekke’ye şifa bulmak için binlerce kişi akın ediyor. Bir tarafımızda geçmişi 5000 yıl öncesine dayanan Metropolis Antik Kenti sınırlarımız içinde yer alıyor. Şimdi de şans bu kez Çamlıca ile kapımızı çaldı. İlçe için büyük önem taşıyan jeotermal ile ilgili bir çalışma yapılmalı. Ortaya çıkan bürokratik engeller kaldırılmalı. En kısa zaman içinde buraya 5 yıldızlı tesisler kazandırılıp ilçenin sağlık turizminden pay alması sağlanmalı. Sağlık aramak için Çamlıca’ya gelecek olan yerli ve yabancı turistler ilçe ekonomisine önemli bir katkı sağlayacak. Torbalı Ticaret Odası ile Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın bu konuda bir çalışma yapmalı.

ÜST GEÇİT KULLANILIR MI?

Torbalı’da bugüne kadar yapılan üst ve alt geçitler ne yazık ki tam anlamıyla kullanılmamış. Kuşçuburun ve Pamukyazı’da alt geçit var ama kullanılmıyor. Kullanılmadığı için de şu an harabe şeklinde duruyor. Atatürk Mahallesinin girişine ise üst geçit yapıldı. Burası da tam anlamıyla kullanılmıyor. İnsanlar canlarını hiçe sayıp çok yoğun bir şekilde trafiğin aktığı İzmir Aydın Asfaltından geçiyor. Şimdi de Yeşilköy’e üst geçit inşa ediliyor. İnşa ediliyor edilmesine de kim tarafından kullanılacak merak konusu. Üst geçidin yürüyen merdiveni olursa belki kullanılır. Bir de yolun ortasındaki refüje demir parmaklıklar konulup yayaların karşıdan karşıya geçmesi engellenmeli. Aksi takdirde yine insanlar araçların arasından koşarak geçmeye çalışacak. Ölümlü kazaların önüne geçilemeyecek. Yeşilköy’e bence Torbalı Belediyesi’nin Muratbey’e yaptırdığı alt geçit gibi güzel ve kullanışlı bir geçit yapılmalı. Belediyenin yaptırdığı alt geçit hem geniş, hem aydınlatmaları ile ferah. Böyle bir alt geçit ölümlü kazaların yaşandığı bölgelere yapılabilir. Üst geçitten daha faydalı olur. Üst geçit için masraf yapılacak ancak bu masraf boşa gidecek. Kullanılmayacağı için uzun yıllar atıl bir şekilde kalacak. Yol yakınken farklı bir uygulamaya gidilebilirdi. Hatta daha tadilat yapılmadan ortam alt geçide uygun hale getirilebilirdi. Uzun süre yol trafiğe kapatılmıştı.

ATATÜRK MAHALLESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM İSTİYOR

Önceki gün gazetemizin mail adresine gelen bir mesajda Atatürk Mahallesi sakinlerinin de kentsel dönüşüm istedikleri anlatılmış. Torbalı’nın dört bir yanından eski binaları yenileyen müteahhitlere Atatürk Mahallesi’nden çağrı var. Vatandaş mahallesindeki eski binaların yıkılıp yenisinin yapılmasını talep ediyor. İlçe merkezinde nerdeyse eski bina kalmadı. Hepsi yıkılıp yerine yenileri yapıldı. Müteahhitler ilçenin sokaklarını karış karış gezip uygun yer bakıyor. Şehrin göbeğinde arsa kalmadığı için mevcut binaların durumları kontrol ediliyor. Eğer bina kentsel dönüşüme giriyorsa hemen ev sahibi ile masaya oturulup anlaşma sağlanıyor. Ev sahiplerinin büyük bölümü yüzde 50 oranla anlaşmaya imzayı atıveriyor. Tabi kentsel dönüşüme girebilmek için bazı şartlar aranıyor. Binanın eski olması ve yapılan karot testlerinde değerler düşük çıkarsa süreç başlıyor. Devlet kredi desteği ve kira yardımında bulunuyor. Yeni yapılan binalar depreme dayanıklı bir şekilde inşa edildiği için daha güvenli oluyor. Ancak şu da bir gerçek her yer beton yığınına dönüyor. Çocukların oynayacağı bir alan kalmadı. Betonların arasında yaşıyoruz ve zaman zaman binalar üzerimize üzerimize geliyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web