REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İzmir’in iki yakası birleşecek

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İzmir’in iki yakası birleşecek
817 Görüntüleme
17 Mart 2016 - 11:28
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, A Haber’de canlı olarak yayınlanan Ajans Gün Ortası programına İzmir’den katılarak, “İzmir Körfez Geçiş Projesi” hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

AK Parti MKYK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, A Haber’de canlı olarak yayınlanan Ajans Gün Ortası programına İzmir’den katılarak, “İzmir Körfez Geçiş Projesi” hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın İzmir için hazırladığı mega projelerden olan “İzmir Körfez Geçiş Projesi” ile ilgili gelinen son noktayı anlatan Kaya, “Gerek proje çalışmaları, gerekse etüt çalışmaları tamamlanmış bulunuyor. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci ise devam ediyor. İzmir kamuoyundaki değerlendirmelerde projeye destek oranı yüzde 80’leri buldu. İzmirli hemşehrilerimizin büyük bir kısmı, projenin kentimiz için çok faydalı olacağı görüşüne sahip. İzmir’e yakışan bir uzlaşmayla, herkesin ve her kesimin olumlu katkılarını alarak bu projeyi şehrimize kazandırmak istiyoruz. Sayın Bakanımız Binali Yıldırım, İzmir’e ve İzmirlilere rağmen hiçbir şey yapılmayacağının altını özellikle çiziyor. İzmir ne zaman isterse, ne zaman ‘tamam’ derse süreç hızlanacak” dedi.

70 DAKİKALIK YOLCULUK SÜRESİ 10 DAKİKAYA İNECEK

Çiğli’de 2’inci Ana Jet Üsttü Mevkii’nden start alacak olan projede, İzmir Körfezi üzerinden Üçkuyular ve Narlıdere’ye ulaşım sağlanacağını belirten Kaya, “İzmir Körfez Geçiş Projesi ile birlikte, Altınyol ve Çevre Yolu’nda hâlihazırda oluşan ve gelecekte artarak devam edecek olan darboğaz ve trafik sıkışıklığı son bulacak. Projenin tamamlanması ile İzmir’in kuzey aksından gelen trafik kent içine girmeden İzmir Körfezi güney aksına ulaşım sağlanmış olacak. Proje tamamlandığında, 70 dakikalık yolculuk süresi 10 dakikaya inecek. Yaklaşık 12 Km uzunluğundaki Körfez Geçişi Projesi tamamlandığında, aradaki mesafe 31 km uzunluğundaki Sahil Yolu’na göre 19 km, 52 Km uzunluğundaki Çevre Yolu’na göre ise 40 km kısalacaktır. Proje 12 km otoyol, 16 km raylı sistem tramvay olarak öngörülmekte, bu kapsamda kuzeyde 4.2 km ayaklar üzerinde köprü (körfez tarama kanalı üzerinde 200 metre kadar asma köprü şeklinde), 800 metre bir yapay ada ve 1.8 km batırma tüp tünel olarak önerilmektedir. Daha güvenli ve konforlu bir ulaşım sağlanacak, turizm faaliyetleri gelişecek. Kentin sanayi ve endüstriyel gelişimine katkı sağlanacak” şeklinde konuştu.

MARMARAY BENZERİ TÜP TÜNEL

İzmir’in iki yakasını Marmaray’ın benzeri bir tünel sistemiyle bağlayacak olan projede körfezin köprü ile geçileceğini belirten Kaya, ” Ay-Yıldızlı Yapay Ada” ve “Körfez Köprüsü” ile de körfezin görsel zenginliğinin artacağını vurguladı. Projenin bazı kesimlerce kamuoyunda “İzmir’in Çılgın Projesi” olarak da nitelendirildiğini hatırlatan Kaya, “14 yıldır ülkeye büyük eserler kazandırdık, büyük yatırımların altına imza attık. Özellikle Sayın Bakanımız Binali Yıldırım’ın dünyanın gıpta ile baktığı büyük projelerin mimarı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bugün Konak Tüneli’nden açıldığı günden itibaren 6,5 milyon araç geçti. İzmir’de Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali’ni açıldığı günden beri 16 milyon yolcu kullandı. İstanbul’da 3. Köprü inşaatı tamamlandı, Marmaray sorunsuz bir şekilde hizmet veriyor. İzmir-İstanbul arasını 3,5 saate indirecek otoyol projesinde inşaatın tamamlanma oranı yüzde 50’yi geçti. Bunlar hep büyük projeler. Sayın Bakanımız Binali Yıldırım bu projeyle birlikte İzmir’e bir gerdanlık kazandıracak. İzmir’in iki yakası birbirine bağlanacak. Projede Marmaray’ın benzeri bir tüp tünel, Ay-Yıldız motifli bir yapay ada var. Tabi bununla birlikte İzmir yeni bir turizm alanı da kazanmış olacak. Geçmişte İzmir, İstanbul’un hemen arkasından ikinciydi. Tekrar İzmir’i ikinci sıraya taşımamız lazım. Bizim İzmir için ortaya koyduğumuz, maliyeti 60 milyar lirayı bulan 35 Proje’de yapımına başlanan ya da tamamlananların sayısı 25’i buldu. 10 tanesi de proje aşamasında. Bu projelerin tamamı 2023’te gerçekleştiği zaman zaten bambaşka bir İzmir’le karşılaşacağız. İzmirli hemşehrilerimiz her şeyin en iyisine ve en güzeline layık” ifadesinde bulundu.

 

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web