Büyük Torbalı

İzmir’in Kiliseleri-SON

Uzun zamandır ele aldığım İzmir’in kiliselerinin sonuna geldim. Hakkında çok fazla bilgi bulamadığım kiliseleri kısa kısa bahsederek bu serime son vereceğim.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İzmir’in Kiliseleri-SON
Ali Gülen( aligulen@buyuktorbali.com )
7.464 Görüntüleme
26 Ocak 2022 - 9:34
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

St. Mary Magdalene Anglikan Kilisesi

Ege Üniversitesi Rektörlüğü’nün yanında bulunan bu kilise 1858 yılında yaptırılmıştır.

St. Mary Magdalene Kilisesi, Bournabatlı Charlton Whittall tarafından köy sakinlerine armağan olarak 1857‟de inşa edilmiştir. 1864 yılında Cebelitarık Psikoposu tarafından kutsanarak Cebelitarık Angliken Psikoposluğu‟na bağlanmıştır.

Smyrna yöresinde birçok kilise bulunduğundan, İngilteredeki kilise cemaati sistemine karşılık gelen bir idare oluşturulmuştu. Her papaz, dağınık halde yaşayan belirli bir bölgedeki İngiliz yerleşimcilerden sorumluydu. Bournabat Papazı da açıldıktan sonra (1863) Kasaba demiryolu olarak adlandırılan hattın kuzeyinde ve Bournabat yöresinde yaşayan herkesten sorumlu tutulurdu.

İngiliz bir mimara göre kilise, tamamıyla klasik bir yapı olarak adlandırılıyordu. Othonia tarzı narin çan kulesi, kilisenin Yunanlı duvarcılar tarafından inşa edildiğini kanıtlar gibidir.

Duvarların işçiliği en azından dış cephelerde gayet iyi görünmektedir. Mimari bakımdan, inşa edilmiş tarzına göre yapı çok basık ve tünel tonozları çok ağır olduğundan, iç taraflarda kilise bölümlere ayrılmaktadır.

Yapılışı hakkındaki bu olumsuz görüşlere rağmen St. Mary Magdalene Kilisesi, yüzyıldan fazla bir süre boyunca Bornova da yaşayan İngilizler için çok sevilen bir yer olmuştur.

Saint John the Evangelist Anglican Kilisesi

İzmir Anglikan kiliselerinden biri olan Evanjelist Aziz John Anglikan Kilisesi, tören odası ve diğer tesisleriyle İzmir’deki ana Anglikan kilisedir. Alsancak’ta bulunan St. John, Canterbury Başpiskoposluğu’nun verdiği yetkiyle Cebelitarık Piskoposluğu’na bağlı 42 kiliseden biridir. Kilise hafta içi ve hafta sonu öğleden sonra saatlerinde ziyarete açıktır.

Saint John Dom Katedrali

1922 yılından önce Hristiyan ahali tarafından kullanılan beş kilise ve bunlar tarafından işletilen okullar mevcuttu. Günümüzde Buca semtinde halen kilise olarak mevcut olan ve kullanılan Katolik kilisesidir. DOM kilisesinin eski durumu bilinmemekle beraber genel yapısını koruduğu izlenimini vermektedir.

Notre Dame Lourdes Katolik Kilisesi

Göztepe semtinde 81. Sokak’ta yer alan kilise yapısal özelliklerini korumakta olup, bulunduğu sokak halk arasında hala “Kilise Sokağı” adı ile anılmaktadır.

Bornova Santa Maria Kilisesi

Bornova 80 Sokak numara 5 adresinde bulunan Katolik Kilisesidir. 1797 yılında Franciscan Mezhebi Mensupları tarafından Bizans tarzında inşa edilen yapı, 1832 yılında küçük bir restorasyon geçirmiştir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web