Kavuşmalar mahşere kaldı!

119 Görüntüleme

Kavuşmalar mahşere kaldı!

Akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlar sonrası Ramazan Bayramı’ndan bu yana otobüs bilet fiyatları ortalama yüzde 65 zamlandı.

Kurban Bayramı’nın yaklaşması ve okulların kapanmasıyla yollarda hareketlilik başladı. Yaz tatilinde seyahat etmek isteyen vatandaşlar, otobüs bilet fiyatlarını görünce ne yapacağını şaşırdı. Akaryakıt fiyatlarına art arda gelen zamlar otobüs firmalarını vurdu. Bilet fiyatları son iki ay içerisinde yüzde 65 zam yapıldı. Bilet fiyatları günlük ve hatta saatlik bile gösteriyor. Bilet fiyatlarını doğrudan etkileyen motorinin litre fiyatının 30 TL’nin üzerine çıkmasının ardından, bilet fiyatlarında döviz misali saatlik değişimler gözlemleniyor.

BİLET FİYATLARI GÜNLÜK DEĞİŞİYOR

Akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlar sonrası Ramazan Bayramı’ndan bu yana otobüs bilet fiyatları ortalama yüzde 65 zamlandı. Yaşanan zamlar sonrası otobüs firmaları rezervasyon sistemini kapatarak günlük bilet satışına başladı.  Otobüs firmaları 1,5 ile 2 saat arasında değişen mesafeler için 120 TL ücret alınırken, 20 saat ve üzeri yolculuklar için firmalar 650 TL ile 750 TL arasında ücret alıyor.

Torbalı’dan memleketine gitmek isteyen bir vatandaş önce otogara gitmesi için 30 lira ödedikten sonra şansı varsa aşağıdaki fiyatlara otobüs bileti bulabilir.

İzmir – İstanbul 300-460 TL

İzmir- Ankara 250-300 TL

İzmir- Antalya 260-300 TL

İzmir-Bodrum 130-200 TL

İzmir – Şanlıurfa 500-600 TL

İzmir- Diyarbakır 600 TL

İzmir- Mardin 380-460 TL

İzmir- Ağrı 600 TL

İzmir- Kars 650-700

VATANDAŞLAR BAŞKA ALTERNATİFLERE YÖNELDİ

Haziran ayı ile birlikte tatil planları hız kazanmaya başladı. Bu doğrultuda “enuygun.com” yolcuların yaz sezonunda seyahat tercihlerinden yola çıkarak seyahat masrafları analizi yaptı. Veriler hem otobüs hem de uçak bileti rezervasyonlarında büyük bir artış yaşandığını ortaya koyuyor. Buna göre, uçak bileti rezervasyonlarında öne çıkan ilk beş destinasyon Antalya, Dalaman, Bodrum, İzmir ve Lefkoşa olurken, biletlerin en çok İstanbul çıkışlı olması dikkat çekiyor. Yapılan hesaplamalara göre İstanbul-Antalya arası 2 kişilik gidiş-dönüş uçak bileti masrafları ortalama 2779 TL.

OTOBÜS BİLETLERİNDE DE TAKSİT DÖNEMİ BAŞLADI

Yaz sezonu boyunca en çok otobüs bileti alınan ilk 5 destinasyon Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Adana olarak açıklandı. Seyahat severlerin satın alma eğilimleri göz önüne alındığında otobüs yolcularının %81’i tek başına seyahat etmeyi tercih ediyor. Ancak motorinin litresinin 30 lira civarına çıkmasıyla otobüs bileti fiyatları da uçağa yaklaşıyor. Bazı otobüs firmaları alım gücü fiyatlara yetişemeyen yolcular için taksitli satışlara başladı. Önümüzdeki Kurban Bayramı için gidiş dönüş bileti almak isteyenlere sadece tek yön bileti satılıyor.