Büyük Torbalı

Kendi kendime soruyorum, ben bu ilçeye neden geldim?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kendi kendime soruyorum, ben bu ilçeye neden geldim?
285 Görüntüleme
14 Şubat 2011 - 22:13
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali CHP’nin sorunu Türkiye’nin bir yansimasi. Birileri ‘otur’ diyecek oturtacaklar, ‘kalk’ diyecek kalkacaklar. Bir noktada istek üzerine susacaklar. CHP’de siyaset üretilmiyor. Uretecek kadrolar da sindirilmis.

Biz Degisim Grup olarak bu düzeni yikmak adina yola çiktik. Degisim saglandi ama anlayis degismedi. Yine amaç bir yerlere gelmek oldu. Ticaret Odasi’nda da samimi olmadigimiza inaniyorum.

TORBALI Ticaret Odasi’nin eski Meclis Baskani olarak bilinen, son olarak geçtigimiz yil CHP’nin mevut ilçe baskani Faruk Akpinar’a karsi Ertan Çelik baskanliginda yürütülen muhalif hareketin öncülerinden olmasi ile gündeme gelen is adami Hasan Yilmaz su siralar tüm mesaisini isine ayirmis durumda. Subasi’daki Bursa Meyvecilik(Bumey) ile iç ve dis piyasaya meyve gönderen tecrübeli is adami 1998 yilindan bu yana ilçede faaliyet gösteriyor. Torbali’ya Bursa’dan gelen Yilmaz, ilçenin kendine has yönetim ve sosyal yapisina hala alisamamis durumda. Torbali’nin çok zengin bir potansiyeli oldugunu fakat bunun bir türlü degerlendirilemedigini söyleyen Yilmaz, “Kendi kendime sürekli ‘Neden geldim ben buraya’ diyorum. Öyle bir ilçe ki çok zengin ama köftesi, kuru fasulyesini, ayrani bile marka degil. Çok sasiriyorum” dedi. Bursa’da uzun yillar sivil toplum kuruluslarinin yönetiminde yer alan Yilmaz, ayni zamanda CHP’den milletvekili adayi da oldu. Süleyman Demirel ve Deniz Baykal gibi çok önemli siyasetçi ile birebir siyaset yapma imkâni bulan Yilmaz, Torbali’da neden siyaset yapmadigi ile ilgili, “Torbali CHP ile siyaset anlayisimiz bagdasmiyor. Paylasmayi severim. Bireyselligin hesabinin yapildigi yerde isim olmaz.”

MARKASIZ ILÇEDE MARKAMI YARATTIM

SUBASI’NIN ev sahipligi yaptigi önemli isletmelerin basinda gelen Bumey Gida, yillik 10 bin ton meyve isleme kapasitesi ile iç ve dis piyasaya hitap ediyor. Mandalina sezonunda yaklasik 500 kisiyi istihdam eden fabrikanin hammaddesi Selçuk ve Gümüldür’den geliyor. Meyve alim satim, isleme, ambalaj, pazarlama yapan Bumey Gida’nin sahibi Hasan Yilmaz Torbalililarin yakindan tanidigi bir isim. Su siralar siyaset ve STK’lardaki aktifliginden biraz uzak olan Yilmaz kendisini tamamen isine vermis durumda. “Markasi olmayan bir ilçede kendi markami yarattim” diyen Yilmaz, “Sektörümde çok iddialiyim. Tadini begenmedigim meyveyi fabrikamdan içeri sokmam” diyor.

POLITIKZEDE OLDUM

YILMAZ, sektöründe iddiali bir isim olsa da onu ön plana çikaran yönü, siyasi geçmisi ve STK’lardaki görevi. Muhafazakâr yapisi ile bilinen Bursa’da CHP’li bir ismin Nilüfer ilçesine Belediye Baskani olmasinda emegi olan isimlerin basinda gelen Yilmaz’in siyasi geçmisi 1970’li yillara dayaniyor. 1971 yilinda CHP Gençlik Kollari’nda siyasete atilan Yilmaz, Gençlik Kollari Baskanligina kadar yükseldi. 1976’da CHP Bursa Il Yönetim Kurulu Uyesi olan Yilmaz, 12 Eylül 1980 darbesinde kendi tabiri ile ‘politikzede’ oldu. Politikadan geri çekilmek zorunda kalan  Yilmaz, o yillarda sivil toplum kuruluslarinda boy göstermeye basladi. 3 dönem üst üste Bursa Ziraat Odasi Baskanligi yapan Yilmaz ayni zamanda Bursa Soförler Odasi ve Bursa Esnaf Odasi, Trakya Birlik Yönetim Kurulu Uyeliklerinde de bulundu. Hasan Yilmaz’in siyasete dönüsü ise 1988 yilinda Deniz Baykal Erdal Inönü çekismesi nedeniyle oldu. “Baktik ki Baykal çekilmiyor, ona karsi siyasete girdim” diyen Yilmaz 19881991 arasi SHP Ilçe Baskanligi yapti. 1991’de milletvekili adayi oldu ama baraji geçemedi.

DEMIREL: SENIN BASINI HEP YAKTI

MILLETVEKILIGININ kapisindan sadece o yil uygulanan yüzde 20 baraji yüzünden dönen Hasan Yilmaz, “Iyi ki de seçilmemisim. Ya komploya kurban giderdim ya bir yerde vururlardi beni. Çünkü ben sesli düsünürüm” diyor. Yüzde 20’lik bölge barajinda 19.7 oy alan Yilmaz, o dönem kaybetmelerinde en büyük etkenin Halkin Emek Partisi (HEP) ile birlesmenin oldugunu söyledi. “HEP ile birlesmemiz çok dogru bir karardi ama Bursa tutucu bir il oldugu için Demirel ve Ecevit bunu çok iyi kullandilar. Seçimden sonra Demirel ile bir araya geldigimizde bunu kendisi itiraf eti. Bana , “Senin basini HEP yedi. HEP ile birlesme iyiydi ama siyasetten kullandik” dedi.

TAYYIP ERDOGAN, BAYKAL’IN URUNUDUR

CHP’YE uzun yillar hizmet etmis bir isim olarak partinin bugünkü durumunu da degerlendiren Yilmaz, “CHP Baykal’in partisi oldugu noktada geri çekildim zaten. Demokrasiye çikan tüm yollar kapatildi partimizde. Açik ve net söylüyorum. Eger AKP ve Tayyip Erdogan’in varligi iyi birseyse bunun sebebi Baykal’dir. Ve eger Tayyip Erdogan’in varligi ülkenin basina  gelmis bir kötülülük ise de bunun sorumlusu Baykal’dir. Baykal onlari hafife aldi. Kaçamak güresti.. Kendisi asla iktidar olma inanci tasimiyordu çünkü. Un var, seker var, yag var orada helva yapacak lider yoktu. Baykal gelmis geçmis en önemli siyasetçilerdendi ama potansiyelini kullanamadi. Erdogan’in efelik seven Türk milletine karizmasi ile hitap ettigi bir gerçek. Ama sunu da hesaba katmak gerek ki Ecevit’in Karaoglan efsanesi bir anda olustu. Sartlar onu gerektirdi. Kiliçdaroglu da böyle olabilir. Zaten solcu adamda çok da karizma aramamak lazim” dedi.

TTO’DA ANLAYIS DEGISMEDI AMA HIZMET ÇOK ARTTI

2 yil önce yapilan Torbali Ticaret Odasi seçi-minde Degisim Grup adi ile yola çikan isimle-rin öncüleri arasinda olan TTO’nun eski Meclis Baskani Hasan Yilmaz, bugün yönetimde olan arkadaslarinin seçimden önceki anlayisi mu-hafaza etmedigini söyledi. Yilmaz, “Burada be-lirli dengeler var. Bütün partilileri, STK’lari yö-netmek isteyen, kendi adina, kendisini söz sa-hibi sanan 3-5 unsur var. Bu insanlar her yere müdahale ederek gelecegi sekillendirmeye ça-lisiyor. Biz Degisim Grup olarak bu düzeni yik-mak adina yola çiktik. Degisim saglandi ama anlayis degismedi. Yine amaç bir yerlere gel-mek oldu. Halbuki STK’larda önemli kadrolar-dir, bireyler degil. Bireyler üzerine senaryo ya-pilir; çikarlar ön plana geçerse samimiyet kal-maz. Ticaret Odasi’nda da samimi olmadigimi-za inaniyorum. Geçmis ile kiyasladigimizda anlayisin degismedigini ama hizmetin fev-kalade sekilde arttigini söyleyebilirim. Torbali-‘da ‘Su parti bu parti, bunun adami, bunun yandasi’ gibi hesaplar yapildikça hiçbir yere varilmaz. Ilçenin yöneticileri kucaklayici olmali. Torbali’ya disaridan yüzlerce isçi geliyor. Hiç-bir fabrika sahibi Torbali’da oturmuyor. Torbali’da fabrika sahiplerinin vakit geçire-bilecegi bir mekân var mi? Kisacasi var olan malzemeyi iyi degerlendiremiyoruz” dedi.

TORBALI CHP’DE URETECEK ISIMLER SINDIRILMIS

TORBALI siyasetini degerlendiren Hasan Yilmaz, “Torbali’daki siyaset anlayisi bana çok uzak. Aslinda çok ilginç bir durum var. Kendi partili-lerim bana çok uzak. Benden ürkü-yorlar, çekiniyorlar, içlerine almak istemiyorlar. Kendi partim disinda-kilerle sosyal iliskilerim çok iyi. A-tilla Kaya, Behçet Çinar ve A.Vahap Olgun ile ayni siyasi düsüncede ol-mam mümkün mü? Asla degil. A-ma onlarla saatlerce ayni masada fikir yaristirabiliyorum. Torbali CHP’nin sorunu Türkiye’nin bir yansimasi. Birileri ‘otur’ diyecek o-turacaklar, ‘kalk’ diyecek kalkacak-lar. Bir noktada istek üzerine susa-caklar. CHP’de siyaset üretilmiyor. Uretecek kadrolar da sindirilmis. Bu gidisle o potansiyel tersine isle-yecek. Biz Nilüfer’de igne ile kuyu kazarak seçim kazandik. Belediye Baskani dediginiz kisi herkesin baskani olacak. Kapilar halka açik olacak. Ondan sonra politik kimlik kullanilacak. Siyaset ve inanç korku ile bagdasmaz. Ben CHP terbiyesi aldim. Ecevit’e karsi 45 gençlik kol-lari baskani kurultay yaptik. Ama kurultayin sonunda Ecevit’i omuz-larda tasidik. Burada bir genel kurul oldu, bütün kapilar partililere kapandi. Divan Baskani ‘höt höt’ davraniyor. Ben böyle bir ortamda siyaset yapmam. Onlar da zaten bana gel demez” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web