Kılıçdaroğlu Torbalılı çiftçilere seslendi “Çiftçi milletin efendisidir” 

172 Görüntüleme

Kılıçdaroğlu Torbalılı çiftçilere seslendi “Çiftçi milletin efendisidir” 

İzmir programı kapsamında Küçük Menderes çiftçileriyle buluşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Torbalılı birçok vatandaşın da derdini dinledi

Ödemiş’te düzenlenen Küçük Menderes Çiftçi Buluşmalarına Torbalı, Selçuk, Bayındır, Tire, Ödemiş, Kiraz, Beydağ’dan pek çok çiftçi katıldı. Buluşmada konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bugüne kadar çiftçiye kanundaki teşvik verilmedi. Bu hükümetlerden alacağınız 273 milyar lira. Biz bunun da sözünü veriyoruz. Her yıl milli gelirin yüzde 1’i oranında size kar olarak vereceğiz.” dedi.  Buluşmaya Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, CHP Ödemiş İlçe Başkanı Hamdi Halis, CHP İzmir Milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, il ve ilçe yöneticileri, Küçük Menderes bölgesindeki (Torbalı, Selçuk, Bayındır, Tire, Ödemiş, Kiraz, Beydağ) çiftçiler ve çok sayıda partili katıldı. İktidar olmaları halinde yapacakları projeleri anlatan Kılıçdaroğlu, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Çiftçi ve köylü milletin efendisidir.’ diyorsa size sözüm var. Sizi bu milletin efendisi yapacağım. Alın terini döken, günün 24 saati çalışan ve biz evlerimizde otururken karnımızın doyması için emek harcayan sizler bu milletin efendisi olmayacaksınız da kim olacak? Kim yapacak? Kadın kardeşlerim diyorlar ki zarar etmiyoruz battık, diyorlar. Her şeyin farkındayım. Her şeyi biliyorum. Onlar da biliyorlar. Onlar ceplerini doldurmakla meşgul. Ben sizi düşünmekle meşgulüm” dedi.

“ÖNCEDEN PLANLANACAK”

Çiftçilerin ve besicilerin aldıkları kredilerin faizlerinin silineceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, tarımın stratejik sektör olduğuna vurgu yaptı. Tarım ürünlerinin ülkede üretimi mümkünken ithal edildiğini savunan Kılıçdaroğlu, “Kim neyi ekecek, neyi biçecek, önceden planlanacak. Her çiftçi önceden neyi ekeceğini bilecek. Hiçbir çiftçi zarar etmeyecek. Siz zarar edince Türkiye zarar ediyor. Köylünün maliyetini çıkarıp üstüne makul bir kar vereceğiz. Dolayısıyla devlet çiftçi zarar ederse satın alacak. Sel olur, yangın olur TARSİM’i yeniden oluşturacağız. Felaket durumunda da çiftçinin zarar etmeyeceği uygulama yapacağız.” şeklinde konuştu. Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Bugüne kadar çiftçiye kanundaki teşvik verilmedi. Bu hükümetlerden alacağınız 273 milyar lira. Biz bunun da sözünü veriyoruz. Her yıl milli gelirin yüzde 1’i oranında size kar olarak vereceğiz. Traktörünüz, hayvanınız asla haczedilmeyecek. Haciz uygulamasına da son vereceğiz. Şehirde yaşayan birisi mazota zam geldiğinde arabasını isterse kullanmayabilir. Ama çiftçi tarlayı ne yapacak? Mecburen kullanacak. Bunun için bütün Avrupa ülkelerinde yapılan ‘kırmızı mazot’ uygulaması var. Sadece çiftçiye düşük bedelle satılıyor. Çiftçi gidecek düşük fiyattan ‘kırmızı mazot’unu alıp onu kullanacak. Elektrikten de şikayet ettiniz. Önce doğudan altı ilden başlayacağız sonra bütün Türkiye’de yaygınlaştıracağız. Güneş enerjisiyle elektrik elde edeceğiz. Çiftçi elektriği ücretsiz kullanacak, artan elektriği satacak, oradan da kar elde edecek. Elin oğlu yapıyor da mümkün oluyor, biz yapınca mı mümkün olmayacak? Dışarıdan parayla akaryakıt, kömür, doğal gaz getiriyorlar. Allah’ın güneşi parayla mı? Sadece paneller kurup elektrik elde edeceksin. Bunu yapacağız. Bunun sözünü Şanlıurfa’da, Van’da verdim. Burada da veriyorum. İzmir Büyükşehir de bu konuda adım attı.” Üreten hiç kimsenin zarar etmeyeceğini anlatan Kılıçdaroğlu, tarımda havza bazlı planlamayı getireceklerini vurguladı. Kırsal kesimlerde çalışanlara da destek olacaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, bu bölgelerde çalışan gençlerin SGK primini devletin ödeyeceğini aktardı.

 “BAŞKA TARIM MÜMKÜN”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise “İçinde yaşadığımız bu tabloyu hak etmiyoruz. Bu bereketli topraklardan çok daha iyisi mümkün, bunu biliyoruz. Bunun azmiyle yanıp tutuşuyoruz. Göreceksiniz, bu topraklarda yaşayan insanlar ‘Ben de anam babam gibi çiftçi olacağım’ diyecek. Ben de bu topraklarda toprağıma sahip çıkacağım. Köylüyü milletin efendisi yapmaya kararlıyız. Onun için başka bir tarım mümkündür diyoruz.” dedi. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “Ekonomik kriz ve hayat pahalılığı karşısında toplumun tüm kesimleri ezilirken, çiftçi ve üretici her geçen gün artan akaryakıt, mazot, gübre fiyatları ve girdi maliyetleri karşısında adeta hayatta kalma mücadelesi veriyor. Sorunlar çok ama sorunları da çözümleri de biliyoruz. Ama zamanında, ama erken, o sandık gelecek. İşte o gün geldiğinde oy kullanma kabinine girdiğinizde akaryakıt fiyatlarını, elektrik faturalarını, gübre fiyatlarını ve temel gıda maddelerine gelen zamları, yaşadığınız bütün sıkıntıları hatırlayın ve elinizi vicdanınıza koyun. Vicdanınzın sesini dinleyin, en doğru şeyi vicdanınız söyleyecektir” ifadelerini kullandı.