REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kizlik soyadi kararina hukukçulardan destek

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kizlik soyadi kararina hukukçulardan destek
243 Görüntüleme
28 Nisan 2014 - 8:33
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Anayasa Mahkemesinin ‘Kadinin kizlik soyadini kullanabilir karari’ hukuk dünyasinda büyük ses getirdi. Torbalili hukukçular, “Esitlik ilkesi’ geregi bu kararin yerinde bir karar oldugunu ve karari desteklediklerini söylediler.

 

ANAYASA Mahkemesi soyadi davasinda emsal bir karara imza atti. Yargitay Hukuk Genel Kurulu’nun, Medeni Kanun’unun yürürlükteki hükümlerini gerekçe göstererek reddettigi, evli kadinlarin sadece kendi soyadlarini kullanma yolunu AYM bir kadin avukatin bireysel basvurusu üzerine açti. Evlilik öncesi taninip bilindigi soyadini tek basina kullanmak isteyen bir evli kadin avukatin bireysel basvurusunu kabul eden AYM, kocanin soyadini kullanma zorunlulugunun Anayasa’nin “kisinin dokunulmazligi, maddi ve manevi varligi” basligini tasiyan 17. maddesinde tanimlanan manevi varligin korunmasi ve gelistirilmesi hakkina yönelik bir müdahale olusturduguna hükmetti. Bu karar Türkiye’de büyük bir yanki uyandirdi. Özellikle hukukçular, verilen karari ‘Esitlik’ olarak degerlendirdi. Torbali’daki hukukçularda verilen karari destekleyici açiklamalarda bulundu.

EMSAL BIR KARAR

Evlilik öncesi soyadini kullanmak isteyen bir avukatin bireysel basvurusunu kabul edilebilir bulan Anayasa Mahkemesi, kocanin soyadini kullanma zorunlulugunun Anayasa’nin “kisinin dokunulmazligi, maddi ve manevi varligi” basligini tasiyan 17. maddesinde tanimlanan manevi varligin korunmasi ve gelistirilmesi hakkina yönelik bir müdahale olusturduguna hükmetti. Kararda, bireyin yasamiyla özdeslesen ve kisiliginin ayrilmaz bir unsuru haline gelen, birey olarak kimligin belirlenmesinde en önemli unsurlardan biri ve vazgeçilmez, devredilmez, kisiye siki surette bagli bir kisilik hakki olan soyadinin kisinin manevi varligi kapsaminda oldugunun vurgulandi. Kararda, kisinin cinsiyet, dogum kaydi gibi kimlik bilgileri ve aile baglariyla ilgili bilgiler ile bunlarda degisiklik ve düzeltme yapilmasini isteme hakki bulundugu kaydedildi. Bu karari degerlendiren Torbalili hukukçular, destekleyici açiklamalar yapti ve kadin ile erkegi bir birine baglayan seyin soyadi olmadigini, ortak degerlerin oldugunu ve emsal bir karar oldugunu kaydettiler.

YURDAKUL: “YERINDE BIR KARAR”

Görüslerine basvurdugumuz Avukat Sabri Yurdakul, kadin evlendigi zaman kocasinin soy adini almasinin, ilkel anlayisla kocasinin alanina mahkum oldugu anlamina geldigini söyledi. Çagdas anlayista, taraflarin anlasabildikleri sürece ortak kisilik degerlerle hayatlarini daha güzel yasamak karariyla evlendiklerini belirten Yurdakul: “Birinin birine bagliligi degil, dolayisiyla aidiyeti tapulu mali gözüyle degil, iki kisinin hayati ortaklastirdigi bir dünyayi kurmak için bir araya gelirler. Bu tipki ticari sirketlerin ortaklari ortak çikarlarini kolladigi sürece birlikte davranirlar. Ortak çikarlar zedelendiginde herkes sermayesini çeker isteyen ayrilir. Evlilikte bir ortakliktir, hayatin sosyal ekolojik ve biyolojik, psikolojik sosyal ortakligidir. Bununla insanlarin amaci ayri yasama yalnizligindan kurtulup birlikte yasamanin daha güzel ve huzurlu, güvenli olmasinin ortakligini kurarlar. Bu karar yerinde bir karardir. Giderek bu kararin yayilacagina inaniyorum. Bunun toplumda kabul görmesi zemini bozmaz, giderek daha esitlikçi bir anlayisi egemen kilacaktik.

KAÇMAZ: “KARARI DESTEKLIYORUM”

Kisilerin bir birlerine olan aidiyet duygusunun kadinin erkegin soyadini almasiyla ilgili bir sey olmadigini savunan Avukat Songül Kaçmaz ise karar hakkinda sunlari söyledi: “Aidiyet soyadiyla olan bir sey degildir, kisileri bir birlerine baglayan aralarindaki degerlerdir. Bunlar zaten Anayasanin ilkelerini esitlik ilkesine aykiridir. Ancak, kadinlarin soyadlarini almalari için ayri ayri dava açmasi gerekiyor. Yani kisilerin tek tek dava açmasi yerine, Kanunda normal esit bir düzenleme yapilmasi gerekiyor. Kanunda degisiklige gidilip herkesi kapsayan yasal bir düzenleme gerekiyor. Ayri ayri dava açmasinin önüne geçecektir. Karari destekliyorum” dedi.

HABER: Vedat GÖKÇAY

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web