REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

KOBI’lere kredi müjdesi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KOBI’lere kredi müjdesi
178 Görüntüleme
03 Mayıs 2010 - 21:52
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kredi anlasmasi ile hedef kitlesi KOBI‘ler ile ticari nitelikli firmalara Türkiye Halk Bankasi A.S. tarafindan belirtilen sartlarda kredi kullandirilacak. Kredi basvuru evraklari Torbali Ticaret Odasi’ndan temin edilebilecek

TURKIYE Odalar ve Borsalar Birli-gi (TOBB) ile Halk Bankasi arasinda imzalanan mutabakat neticesinde, Ticaret ve Sanayi Odalari üyelerine geçtigimiz hafta itibariyle, düsük faizli kredi kullandirilmaya baslandi. Bu kredi anlasmasi ile hedef kitlesi KOBI’ler ile ticari nitelikli firmalara Türkiye Halk Bankasi A.S. tarafindan belirtilen sartlarda kredi kullandirilacak. TOBB-Halk Bankasi Isbirligi Destek Kredisi” hakkinda bir açiklama yapan Torbali Ticaret Yönetim Kurulu Baskani Behçet Çinar, “TOBB ve Halk Bankasi ara-sinda yapilan mutabakat neticesinde, üyelerimize düsük faizli kredi imkâni saglanmis olup, kredi müracaatlari geçtigimiz hafta itibariyle baslamis-tir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birli-ginin gerek sanayi üretimindeki pay-lari ve gerek ise milli gelire katkilari bakimindan ülke ekonomisinde önemli yer tutan KOBI’ler ile ticari nitelikli firmalarin içinde bulundugu finansman sorunlarinin giderilmesine katki saglamak ve kredi olarak kullandirilmak üzere, Türkiye Halk Bankasi A.S. ile kredi Anlasmasi imzalanmistir.
TOBB kaynagindan kullandirimlar, geri dönüslerin tekrar kullandirilmasi ile 8 ay boyunca devam edecektir. TOBB kaynaginin vadesi 12 ay olup, aylik esit taksitlerle geri ödenecektir. TOBB’un mevduat kaynagindan her bir firmaya asgari 10 bin TL, azami 40 bin TL kredi kullandirilacak” dedi.

KREDI SARTLARI

–  Türkiye Odalar ve Borsalar Birligi-nin kaynagindan kullandirilacak na-kit kredilerde, her bir firmaya asgari 10 Bin, azami 40 Bin TL kredi limiti belirlendi. Ancak kredilendirilme en az talepten baslayarak karsilanacak-tir.
–  Türkiye Odalar ve Borsalar Birli-ginin kaynagindan kullandirilacak nakit kredilerde, asgari vade 3 ay, azami vade ise 12 ay olacak.
– Kredilendirmelerde tüm risk ve te-mitlandirilma Türkiye Halk Banka-si’na ait olacak, kredi degerlendiril-me sürecinde Türkiye Odalar ve Bor-salar Birligi kredi talep eden firma-lara hiçbir surette referans olmaya-cak, herhangi bir kredi onayina isti-rak etmeyecektir.
– Uyelerin kredi basvurusu sirasinda, söz konusu bankanin talep edecegi kredi evraklarinin yanisira, odamiz-dan talep edilecek ve ekte bir örnegi gönderilen Torbali Ticaret Odasi’n-dan da temin edilebilecek) onayli “Tobb-Halkbank Isbirligi Ile Destek Kredisi Için Kredi Talebi Beyan Bel-gesi” de istenecek.
– Türkiye Halk Bankasi A.S, Birligi-miz tarafindan aktarilacak kaynagi, kendi iç kredi prosedürlerine göre degerlendirilerek kredibilitesi uygun olan firmalara, kredinin kullandirimi sirasinda yillik %1,20 komisyon ala-cak ve bu komisyonu pesin olarak tahsil edecek. Ancak Banka’nin uy-gulayacagi basit yillik %1,20 komis-yon, kredinin kullanim süresine bagli olarak adatlandirilarak uygulanacak. Diger bir degisle, her ay için ( %1,20 komisyon/12 ay ) formülü geçerli olacak.
– TOBB – Halkbank Isbirligi ile Des-tek Kredisi kapsaminda, ticaret ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren, imalatçi olmayan firmalara kullandi-rilacak kredilerde BSMV kesintisi uygulanacak, imalat, bakim onarim faaliyetinde bulunan ve Banka’nin KOBI tanimi içerisinde yer alan firmalara kullandirilacak kredilerde ise BSMV istinasi uygulanacak.
– Önceki senelerden farkli olarak, yasanan ekonomik olumsuzluklar tahtinda, her türlü vergi, sosyal güvenlik primleri, elektrik, su, dogalgaz, firmanin istigal konusu ile kamu alacaklari gibi firmalarin islet-melerini devam ettirmelerine yönelik hayati öneme haiz kamusal hüküm-lüklere iliskin borçlar, firmanin kredi degerliliginin ölçülmesi sonucunda, kredinin tespit edilen üst limiti tutari kadar kismini asmamasi ve bu sayi-lan kamusal borçlardan en az birisi-nin tamamen kapatilmasi kaydiyla, nakdi veya kaydi çikisi yapilmadan, firmanin talebi ile Halk Bankasi A.S. tarafindan bu borçlara mahsup edile-bilecektir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web