Büyük Torbalı

Kocaoglu’dan ses çikti

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kocaoglu’dan ses çikti
213 Görüntüleme
03 Kasım 2010 - 22:37
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kocaoglu, 25 kurulusun Taskesik Çöplügü’ne karsi ortak hareket etmesi üzerine sessizligini bozdu:Tepkileri anlayisla karsiliyorum. Onlar yasal mücadele verecekler, biz de prosedürü izleyecegiz Harmandali’yi kurtarmamiz lazim. Bu kentin çöpü, benim evimin çöpü degil. Bir yere dökülecek

TORBALI’DA 25 kurulusun Taskesik’e kurulacak tesise karsi Ortak Eylem Plani gelistirmesi Ege bölgesinde yanki buldu. Sivil kuruluslarin baslattigi Sivil Inisiyatif Hareketi’nin hukukçulardan ve civar ilçelerin Belediye Baskanlarindan destek bulmasi üzerine Izmir Büyüksehir Belediye Baskani Aziz Kocaoglu da sessizligini bozdu. Günlerdir elestirilerin hedefinde olan Kocoaglu, Taskesik’e kurulacak Kati Atik Bertaraf Tesisi’nde geri adim atmalarinin söz konusu olmadigini, yasal sürecin devam ettigini açikladi. Kocaoglu, tesis için ön Çevresel Etki Degerlendirmesi (ÇED) raporunun verildigini, asil ÇED süreci için de ihaleye çiktiklarini bildirdi. Aziz Kocaoglu, Harmandali’ndaki mevcut çöp depolama alaninin limitlerini doldurdugunu, Devlet Su Isleri, Tarim Il Müdürlügü, Çevre ve Orman Il Müdürlügü’nden de görüs alarak yeni tesis yeri için Taskesik Köyü yakinlarinin belirlendigini anlatti.

ELBETTE ÇÖPU KIMSE ISTEMEZ

GEÇTIGIMIZ hafta Torbali Ticaret Odasi öncülügünde, Taskesik’e kurulacak Kati Atik Bertaraf Tesisi’ne karsi Ortak Eylem Plani hazirlayan ve ilk olarak hukuki mücadeleyi baslat-mak için harekete geçen 25 kurulusun mücadelesi, genis yanki uyandirdi. Önceki gün, gazetecilerin bölge halkinin ve sivil toplum kuruluslarinin tepkisi ile ilgili sorularini yanitlayan Bas-kan Kocaoglu, bölgedeki vatandaslarin tepkilerini anlayisla karsiladigini ifade etti. Kocaoglu, “Bu kentin çöpü, benim evimin çöpü degil. Biz zorla, yasal olmayan yolla çöp tesisi kurmayiz. Yasal süreç sonunda ne olursa kabulleniriz. Elbette çöpü kimse istemez. Ama oradaki vatandaslarimiz kadar biz de hakliyiz. Bu çöpü bir yere koyacagiz. Yerlesim yerlerinden uzak bu alani ilgili kurumlar birlikte buldu. Bu çöpü bir yerde ayristirmak, kalan kismini depolamak zorundayiz. Bu nedenle süreç devam edecek. Ön ÇED verildi. Asil ÇED süreci için ihaleye çiktik. ÇED asamasinda ne olacak bakacagiz. Zorla, yasal olmayan kosullarda bir yerde kati atik bertaraf tesisi kurmayiz. ÇED alinirsa zaten kanuni süreç tamamlanacak.’

HARMADANLI’YI KURTARMAMIZ LAZIM

TORBALI’NIN bu konuda ilk ve son yer olmayacagini belirten Kocaoglu, kentin kuzeyinde de benzer bir alana gereksinim duyuldugunu, ikinci asamada bunu da yapacaklarini anlatti. Kocaoglu, “Arayislarimizi baska yerlerde de sürdürüyoruz. Günde 3 bin ton çöpümüz var. Iki veya üç tesiste ayristirmak, geri dönüsüme almak; geri kalani gömmek zorundayiz. Harmandali’yi kurtarmamiz lazim. Harmandali hem miadini doldurdu, hem de Büyüksehire bagli olmayan belde belediyelerin geçmiste verdigi imarlarla, çok yakinina konut yapildi. Koruma bandinin içine bile zamaninda imar verildi” dedi.

SON SÖZU YARGI SÖYLEYECEK

TORBALI’DA planladiklari tesisin, en modern bertaraf tesislerinin bulundugu Almanya’daki örneklerinden farki olmayacagini belirten Kocaoglu, “Bu konu 3,5 milyon nüfuslu kentin konusu. ÇED sürecinde durursa, yapacak seyimiz yok. Meclis üyeleri, muhtarlar, belediye baskanlarini Almanya’daki tesisleri görmeye gönderdik. Baktilar, incelediler ve ikna oldular. Son karari yasal sürecin sonuna görecegiz. Son sözü yargi söyleyecek. Yasal olmayan bir seye ne imza atariz, ne de o isi yapariz. Onlar yasal mücadele verecekler, biz de prosedürü izleyecegiz. Sonuç ne olursa uyacagiz” diye konustu.

Sivil Inisiyatif muhtarlarla bulusacak

IZMIR Büyüksehir Belediyesi tarafin-dan Taskesik’e kurulacak Kati Atik Bertaraf Tesisi’ne karsi bir dizi eylem yapma karari alan 25 kurulusun temsil-cisi, mücadelelerini kararli bir sekilde sürdürüyor. Geçtigimiz gün Çevre Hu-kukçusu Avukat Sehrazat Mercan’a çöp tesisi kurulacak alani gezdirip, hukuki mücadelenin baslatilmasi için görüs-mede bulunan, dün CHP Ilçe yönetici-leri ile bulusan Sivil Inisiyatif Hareke-ti’nin temsilcileri bugün muhtarlarla bir araya gelecek. Muhtarlar ve 25 kuru-lusun temsilcileri bugün saat 13.00’te Torbali Ticaret Odasi Meclis Salonu’na bir araya gelecek.Toplantida, Kati Atik Bertaraf Tesisi’-nin ilçeye kurulmasinin doguracagi olumsuz sonuçlar anlatilacak ve görüs alisverisine bulunulacak.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web