Büyük Torbalı

Köye dönmek o kadar kolay değil

Emlakçılar, köylerde son 2 yılda 250’nün üzerinde yeni ev inşa edildiğini açıklarken en çok Çamlıca, Dağtekke, Dağkızılca, Saipler, Bozköy, Arslanlar ve Çapak’in rağbet gördüğünü kaydetti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Köye dönmek o kadar kolay değil
494 Görüntüleme
11 Nisan 2017 - 16:39
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 
PEK çok çalışanın hayali, işini bırakıp şehir yaşantısından sıyrılarak hayalindeki köye ya da sahil kasabasına yerleşmektir. Ancak bunu yapmak o kadar kolay değil. Köylerdeki ev ve arazi fiyatları son yıllarda bazı köylerde yüzde 150 oranında arttı. Emlakçılar, köylerde son 2 yılda 250’nün üzerinde yeni ev inşa edildiğini açıklarken en çok Çamlıca, Dağtekke, Dağkızılca, Saipler, Bozköy, Arslanlar ve Çapak’ın rağbet gördüğünü kaydetti. Köylerde fiyatı 300 bin liraya ulasan villa bile var. İZBAN’ın gelmesiyle İzmir’e ulaşımın rahat olması, ev alıcılarına daha da cazip gelmiş durumda.

 KÖYLERDE EMLAKÇILIK PATLADI
Köylerde alım-satım sirkülasyonun artması ile birlikte emlakçılık da gözde olmaya başladı. Öyle ki 8 köyün bağlantı noktasında olan Karakuyu’da tam 9 tane emlak dükkanı faaliyet gösteriyor. Yoğun talep olduğu için birbiri ardına açılan emlakçılardan genellikle arazi ve köy evleri satın alınıyor. Alınan arazi ve mallar genelde çok sık el değiştiriyor.
YERLEŞİM YERİNE UZAK

Tası tarağı toplayıp gidenler, genellikle büyük şehirdeki hızlı hayattan şikayetçi. Trafik ve bitmek bilmeyen mesai saatleri kaçıp gitme isteğinin en büyük iki sebebi. Kaçıp gitmeyi bir şekilde başaranlar; artık ailelerine daha çok zaman ayırabildikleri için mutlu olduklarını ifade ediyorlar. ‘Köye yerleşmek’ dendiğinde ise özellikle Ege köyleri ilk sırada yer alıyor. İzmir’de genelde yerleşim yerlerinden uzakta olan köyler, kent yaşamını bırakıp köye yerleşmek isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Gayrimenkul satış uzmanları yaklaşık 15 yıldır süren köyden yer alma ve köye yerleşme alışkanlığının giderek arttığını, bunun da köylerdeki ev ve arazi fiyatlarının oldukça yüksek rakamlara çıkmasına neden olduğunu kaydetti.

EVLER DE PAHALI
Köylerdeki arazilerine metrekare fiyatlarını 50 liradan başlayıp 200 liraya kadar çıktığını belirten uzmanlar 1 dönüm içinde evi olan yerlerin ise 100 bin lira ile 450 bin lira arasında değiştiğini belirtti. Köylerin marka olup olmamasının da fiyatlar üzerinde son derece etkili olduğunun belirten gayrimenkul satış uzmanları, bakir köylerdeki fiyatların marka olmuş köylere oranla daha ucuz olduğunu ifade etti. 10 yıl öncesine kadar para etmeyen araziler bugün artan ilgi nedeniyle astronomik fiyatlara ulaştı. Bazı bölgelerde ev ve arasi fiyatları 5 yıl öncesine göre yüzde 150’lerer varan artış gösterdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web