Büyük Torbalı

Köyler konteynira kavustu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Köyler konteynira kavustu
195 Görüntüleme
10 Aralık 2010 - 22:18
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Protokole göre Torbali’ya 357 adet çöp konteyneri gönderilecek. Bu konteynerler 10 bin kisinin yasadigi 22 köyün nüfus dagilimina göre dagitilacak.

TORBALI’DAKI köylerin yasadigi çöp sorunu nihayet çözüme kavusturuldu. Yillardan beri çöplerinin düzenli olarak toplanmamasindan sikâyetçi olan köylülerin imdadina Il Özel Idare yetisti. Izmir genelindeki tüm köylere konteyner dagitimi yapildi ve ilçe belediyelerine bu çöplerin toplanmasi içinde çöp toplama araci tahsisi edildi. Gerçeklestirilen proje kapsaminda dün Torbali’daki köy muhtarliklari çöp konteynerlerini teslim aldi. Torbali Belediye Garaji’nda gerçeklestirilen dagitimda, muhtarlar traktörlerle yanasip, kendileri için belirlenen konteynerleri teslim aldi.

KÖYLER ÇÖPTEN KURTULUYOR

22 köyün bulundugu Torbali’da köylülerin en büyük sikintisinin basinda çöp geliyor. Özellikle 29 Mart yerel seçimleri sonrasinda belde belediyelerinin kapatilmasi köylerin çöp içinde kalmasina ne-den oldu. Çöplerini kendi imkân-lariyla toplayabilen köylüler, de-falarca yetkililere bu konuda çagrida bulundu. Bu isyan sonun-da cevap buldu. Kaymakam’in, ‘Çöplerin belediye tekelinde top-lanmasi gerekir’ önerisi Il Özel Idare tarafindan da olumlu kar-silandi. Sadece Torbali için düsü-nülen bu uygulama tüm Izmir’e yayildi. Tire, Kinik ve Bergama hariç tüm belediyelerle protokol-ler imzalandi. Yapilan protokole göre Torbali’ya 357 adet çöp kon-teyneri gönderilecek. Bu kontey-nerler 10 bin kisinin yasadigi 22 köyün nüfus dagilimina göre da-gitilacak. Ayrica belediyelere bir çöp toplama araci tahsis edilecek. Soförü belediye tarafindan temin edilirken, aracin mazotunu ise yine Il Özel Idare karsilayacak.

KONTEYNERI YUKLEYEN KÖYUNE GITTI

DUN sabah 10.30’da gerçekles-tirilen konteynir dagitimi ilginç görüntülere sahne oldu. 357 kon-teynirin bulundugu kamyon, Be-lediye garajina yanasirken kon-teynirlar kepçe yardimiyla indi-rildi. Muhtarlar yere indirilen konteynirlari araçlara yükleyerek köylerine götürdü. Konteynirlarin teslim töreni sirasinda Il Genel Meclis Uyeleri Tayyip Sengül ve Hakki Güney’de hazir bulundu. Bu uygulamanin Türkiye’de bir ilk oldugunu söyleyen Il Genel Meclis Uyesi Hakki Güney: “Kö-ylerin evsel atiklari bundan böyle belediyeler tarafindan toplanacak. Belediye, köy muhtarlari, köylü-ler, Il Genel Meclis üyeleri ve Köylere Hizmet Götürme Birligi baslangiç sürecinde sorunu en aza indirmek için birlikte yogun bir çaba sarf etmeli. Köylüler de bu konuda bizlere destek vermeli. Muhtarlar, köylüler konteynerleri adeta dört gözle bekliyor.  Ilerle-yen zamanda konteyner eksigi bulunan köylere takviye kontey-nerler dagitilacak” diye konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web