Büyük Torbalı

Kuş gribi alarmı!

Torbalı’da, kuş gribine karşı damızlık ticari etlik, ticari yumurta işletmeleri olmak üzere ilçede yaklaşık 100 adet kümeste gerekli tedbirler alındı. Risk durumunda olan ilçemizde alt yapı tamamen hazır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kuş gribi alarmı!
169 Görüntüleme
12 Aralık 2016 - 10:15
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SON yılların etkili hastalıklarından olan kuş gribi için Torbalı’da seferberlik yaşandı. Hastalığın yaşanmaması ve yayılmaması için kümeslerde ilaçlama yapan Torbalı Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri, il müdürlüğü ekipleriyle hummalı çalışma sonrasında onlarca adet kümeste önlem aldı. Yılsonu bakımlarını yapıp gerekli önlemleri de alan müdürlük, Torbalı’da korkulacak bir durumun olmadığını, alt yapının da tamamen hazır olduğunu belirtti.

ALT YAPIMIZ HAZIR

Son yıllarda ilçede kümes hayvancılığıyla ilgili tesislerin artması nedeniyle kuş gribi virüsünde risk grubunda yer almaya başladık. Olası bir virüsün yayılmaması için önlem alan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, ilçe müdürlüğü ile birlikte bir dizi önlem aldı. Tesislerde gerekli incelemeleri ve ilaçlamaları yaptıklarını belirten İlçe Müdürü Hakan Karakaya, “Hastalık görülmemesine rağmen olası bir kuş gribi enfeksiyonuna karşı tüm tedbirleri almış durumdayız. Çiftliklerde biyogüvenlik önlemleri alınarak olası bir salgına karşı alarma geçildi. Torbalı’da konu uzmanı personel tarafından kuluçkahane, damızlık ticari etlik, ticari yumurtacı işletmeleri olmak üzere onlarca kümeste gerekli tedbirler alındı. İlçemiz ve özel sektörce, dezenfeksiyon gibi uygulamalara yönelik alt yapımız şu anda tamamen hazır” diye konuştu.

ÖLÜMCÜL BİR VİRÜS
İnsan ve diğer canlı türleri gibi kanatlı hayvanlar da gribe yakalanabiliyor. Kuş gribinin 15 ayrı çeşidi var. Alarma yol açan ve Türkiye’de de tespit edilmiş olan ölümcül kuş gribi virüsü H5N1 ailesinden gelen virüs. Göçmen kuşlar özellikle de yaban ördekleri virüsün doğal taşıyıcıları. Kuş gribi virüsü en çok kümes hayvanlarını etkiliyor. Göçmen kuşlar virüsü bağırsaklarında taşır, ama kendileri hastalığa yakalanmazlar. Enfekte kuşların salya, burun akıntısı ve dışkılarıyla doğrudan veya bu salgılarla kirletilen materyalle temas eden evcil kanatlı hayvanlar ise hastalığa yakalanabilir. Hastalık bu hayvanlar arasında hızla yayılır ve bütün sürünün ölümüyle sonuçlanabilir. Kuş gribinin kanatlı hayvanlardaki kuluçka süresi ortalama 3-5 gündür. İbrahim DANIŞ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web