Büyük Torbalı

Memük eğitimden sorumlu olursa

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Memük eğitimden sorumlu olursa
Serkan Günbay( serkan-gunbay@buyuktorbali.com )
114 Görüntüleme
20 Aralık 2016 - 8:45
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İlçemizde 6 yıl kaymakamlık görevini yürüten Aydın Memük herkesin bildiği üzere Vali Yardımcısı olarak İzmir’e atandı. Dün itibari ile de göreve başladı. Memük’ün hangi birimlerden sorumlu olacağı ise Vali Erol Ayyıldız tarafından belirlenecek. Memük’e önemli görevler verileceği konusunda duyumlar aldım. Özellikle İzmir’in eğitiminin Memük’e emanet edileceği belirtiliyor. Aydın Memük’ün İzmir’in eğitiminden sorumlu olması halinde ilçedeki eğitim problemlerinin kısa sürede çözüleceğine inanıyorum. Torbalı’daki eğitim problemlerini yakından bilen Memük Torbalı’da görev yaptığı süre içinde okul sorununun giderilmesi için yoğun çaba sarf etti. İlçeye 15 okul kazandırdı. İlçede özellikle liselerde bina sorunu çok büyük. Yapılacak yatırımlar ile ilçeye birkaç okul daha kazandırılabilir. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Cafer Tosun’un bu konuda Aydın Bey ile görüşüp sorunların çözümü konusunda yardım alabilir. Sağlık Meslek Lisesi’nin binası içler acısı durumda. Binanın kime ait olduğu belli değil. Sağlık Bakanlığı’na devredilen daha sonra Belediyeye aktarılan arsa içinde yer alan okul binası her an yıkılabilir. Öte yandan Anadolu Öğretmen Lisesi’nin binası da Tekel Deposu’ndan bozma olduğu için eğitime uygun değil. Okulun ortasından geçen yolda diğer bir problem. Kız Meslek Lisesi Ticaret Lisesi’nin binasında eğitim veriyor. Endüstri Meslek Lisesi’nin 400 öğrenci kapasiteli binasında 1200 öğrenci eğitim görüyor. Okulun kapasitesi 3 kat aşmış durumda. Liselerdeki problem artarak devam ediyor. İlk ve ortaokullarda da durum hemen hemen aynı. Artan nüfus ile birlikte okullardaki doluluk oranı artıyor. Başbakan geçtiğimiz günlerde tek eğitim sistemine geçileceği yönünde açıklamalar yaptı. Ancak Torbalı’da bu şu anki fiziki yapıya bakıldığında tekli eğitim sisteminin uygulanması mümkün değil.Yeni okullar inşa esilirse bu mümkün olabilir. Mevcut okullara ek bina yapılmadığı takdirde tek eğitim zor.

BAZI PAYLAŞIMLARA İTİBAR ETMEYİN

Sosyal medya hayatımızı o kadar esir aldı ki elimizden telefonu, lap topu bırakamıyoruz. Kim nerede ne yapıyor buradan takip edip sosyal meydanın hayatımızı ele geçirmesini sağlıyoruz. Birde son zamanlarda sosyal medya üzerinden yapılan planlar nedeniyle yapılan tüm paylaşımları gerçek sanıyor ve tedirgin oluyoruz. Fotomontaj ile birçok fotoğraf farklı anlamlar çıkartılması için paylaşılıyor. Olmadık olaylar yayınlanarak insanların inanması sağlanıyor. Biz Türk milleti olarak da bu tür şeylere çok alışık olduğumuz için de hemen inanıp paylaşmaya başlıyoruz. Yalan yanlış haberler paylaşıldıkça daha fazla kişiye ulaşıyor ve sonunda o paylaşımı yapan bile inanır hale geliyor. Bu da ülkemizi karıştırmak isteyenlerin bir oyunu. Hem de sosyal medya sayesinde hiç yerinden bile kalkmadan yapılan bir oyun. İnsanlar birbirine karşı kışkırtılıyor. Buna alet olmayalım. Doğru olduğundan emin olmadığınız paylaşımları beğenip paylaş butonuna basmayın. Bunun birçok örneği var. Ortalığı karıştırmak için yapılan paylaşımlara değinmeden bazı örnekler vereceğim. TÜVTÜRK ile ilgili bir resim paylaşılıyor ve artık vize her yıl olacak deniliyor ve ödenen ücrette çok yüksek gösteriliyor. İşin aslı araştırıldığında hususi araçlar 2 yılda, ticari araçların 1 yılda muayene yapıldığı ortaya çıkıyor. Yani vize işlemlerinde herhangi bir değişiklik yok. Ziraat bankası ve PTT Şubelerinin düşük ücret ile sigorta yaptığı yalanına ne dersiniz. Bu paylaşımı gören hemen ilgili kuruma koşmuş. Yetkililer böyle bir uygulamanın olmadığını belirtip PTT ve Ziraat Bankası’na koşanları uyarıp geri göndermiş. Bu tür paylaşımlar çok fazla. Şimdi siyasi paylaşımlara girip tarafsızlığımı bozmak istemiyorum. Bu tür paylaşımları yapanların niyeti belli. Lütfen biraz daha dikkatli olalım. Alevi-Sünni, Türk-Kürt ayrımı yaparak aramıza nifak tohumu atmak isteyenler başaramadıklarını sosyal medya üzerinden başarmasın.

KOORDİNELİ ÇALIŞIYOR

Torbalı’da itfaiye, polis, 112 acil servis koordineli bir şekilde çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde Tepeköy Mahallesi Erdinç Tekirli Caddesi’nde bir yangın ihbarı yapıldı. Gelen ihbar üzerine itfaiye, AKS ve polis hemen olay yerine geldi. Kısa süre sonra caddede ve apartmanda doğalgaz olduğu için İZMİRGAZ ekibi de kısa süre sonra olay yerine geldi. Ekipler hemen binaya çıkıp yangını kontrol etti. Binada herhangi şey olmadığı anlaşılınca ekipler yavaş yavaş dağıldı. Olay bittikten sonra ilçede acil yardım kuruluşlarının koordineli bir şekilde çalıştığı ortaya çıktı. Kurumların bu birlikteliği Torbalılılara güven verdi. İlçedeki 112, İtfaiye, Polis, Jandarmanın başarılı çalışmalarını görüyoruz. Ancak Torbalı’da bir Sivil Savunma ekibi var mı yok mu hiç bilgimiz yok. Varsa neden bir çalışma yapmıyorlar. Sivil Savunma ekipleri bildiğiniz üzere depremlerde ilk müdahaleye gelen ekiptir. Torbalı’da bir deprem olsa hemen müdahale edebilecek bir ekip var mı?.  Bu kurumun zaman zaman tatbikatlar yapmalarını bekliyoruz. İtfaiye ekipleri ile koordineli bir şekilde bir tatbikat yapılsa da bizde bu ekibin göreve hazır olduğunu görebilsek.

OKULUMUZA KATKILARINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR

Kaymakam Aydın Memük dün itibari ile ilçedeki görevini tamamlayıp Torbalı’dan ayrıldı. Görev süresi boyunca kamu kurum ve kuruluşlarının sorun ve beklentilerine cevap vermeye çalıştı. Cengiz Topel İlkokulu’na da çok büyük katkıları oldu. Cengiz Topel İlkokulu Okul Aile Birliği’nde başkan yardımcısı olarak görev yaptığım için kendisi ile sık sık görüşüp sorunlarımızı iletiyorduk. Kaymakam Aydın Memük elinden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya çalışıyordu. Geçtiğimiz okul müdürümüz Mehmet Akyıldız ve Müdür Yardımcımız Mutlu Şen kendisine veda ziyaretinde bulundu. Bende ziyarette yer alacaktım ancak yoğunluk nedeniyle katılamadım. Kaymakam Aydın Bey’e okulumuza yaptığı katkılardan dolayı teşekkür plaketi sunduk. Artık bir sorunumuz olduğunda bundan böyle Vali Yardımcımız Aydın Memük’ü ziyaret edeceğiz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web