REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Metropolis’e bisikletli ziyaret

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Metropolis’e bisikletli ziyaret
374 Görüntüleme
21 Nisan 2016 - 8:32
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Konak’tan dün sabah yola çıkan 120 bisikletli İzmir’deki antik kentleri gezecek. Grup Torbalı’daki Metropolis antik kentini de programına dahil etti. 25 Nisan’da Torbalı’ya gelecek grup Metropolis’in tanıtımına katkı sağlayacak

 

İZMİR, Ephesus, Pergamon ve Metropolis antik kentleri de dahil, bilinen 36 antik kenti sınırlarında barındırıyor. 120 kişiden oluşan bisiklet ve tarih sever, bu yıl beşincisi düzenlenecek “Az Bilinen Antik Kentler Turu” (ABAK) katılmak için İzmir’de buluştu. Dün Konak Meydanı’nda Saat Kulesi’nin önünde buluşan 120 bisikletli Konak’tan yola çıktı. Bisikletliler İzmir genelindeki antik kentleri gezecek. Ekip 25 Nisan Pazartesi günü Torbalı’da bulunan ve henüz çok fazla kişi tarafından bilinmeyen Metropolis Antik Kenti’ni de gezecek. Organizasyon gönülleri konu ile ilgili olarak bir açıklama yaparak güzergahlarını açıkladılar. Geleneksel olarak saat kulesinin etrafında üç tur attıktan sonra 5 gün boyunca antik kentleri gezerek ilerleyeceklerini açıklayan Olcay Ormankıran “5 gün boyunca antik kentleri gezeceğiz. Uygun yerlerde çadır kampları kurarak konaklıyoruz. Turumuz bir sene “Ion” antik kentlerinin bulunduğu İzmir’in güney tarafında; bir sene de “Aiol” kentlerinin bulunduğu kuzey tarafında gerçekleşiyor. Bu yıl da önceki rotalarımızı biraz daha geliştirerek Çeşme’den başlayarak Erythrai, Klozemanai, Teos, Lebedos, Claros, Metropolis ve Ephessos antik kentlerini göreceğimiz “Ionia” temalı turumuzu gerçekleştireceğiz. Turumuz bu sene Selçuk’ da son bulacak” dedi.

EKİP PAZARTESİ TORBALI’DA

İzmir Büyükşehir, Urla Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği turda bisikletçiler Alaçatı Myga Sörf Okulu, Davut Baba İçmeler Tesisleri, Akkum Plajı, Kalemlik Orman Kampı ve Selçuk Belediyesi Pamucak Kampı’nda çadır köyler kurarak konaklayacaklar. 120 bisikletliden oluşan grup Pazartesi günü Torbalı’ya gelecek.

Tarihi 5000 yıl öncesine dayanan antik kenti görmeye gelecek olan grup daha sonra Selçuk’a hareket edecek. Bisiklet ve tarih severler olarak Torbalı’daki Metropolis gibi az bilinen antik kentlerini tanıtmak için böyle bir gezi düzenlediklerini ifade eden Ormankıran “Metropolis Antik Kenti TorbalI’da yer alan çok önemli bir antik kent. Antik Ionia Bölgesi’ne dahil kent, Efes’e ve İzmir’e çok yakın. Ancak çok fazla kişi tarafından bilinmiyor. Bu güzellikleri herkese tanıtmak istiyoruz. Çok güzel bir gezi programı olacak” dedi. Antik Kentler Turu’nda katılımcılar eşyalarını ve kamp malzemelerini kendileri taşıyorlar. Tur bu özelliğiyle dünyada tek organize tur olma özelliği taşıyor. Turizm Bakanlığı’nın  Turizm Haftası etkinliklerinin 5 yıldır parçası olan Antik Kentler Turu aynı zamanda İzmir’in en eski bisiklet turu.

HER KESİMDEN İNSAN VAR

Tur, herhangi bir kişi ya da dernek hesabına kar amacı güdülmeden, dayanışmalı, sponsorsuz, tamamen katılımcıların katkılarıyla ve “imece” yöntemiyle gerçekleştiriliyor. Turun sponsorları katılımcıları. Tarih boyunca İzmir ve çevresinin uygarlıkların gelişimine öncülük ettiğinin altını çizen bisikletçiler, “Yöremizin unutulmuş olan öncülük kavramını çağımızın en gelişmiş ve çözümcül aracı olan bisikletle birlikte yeniden hatırlatmak istedik” dedi. Turcuların bisikletli yaşamı benimsemiş tarihe, doğaya ve insana saygılı 7’den 70’e katılımcılardan ve gönüllülerden oluştuğunun altını çizen bisikletçiler, “Turumuza öğretmen, sanatçı, akademisyen, hekim, gazeteci, avukat, mimar, öğrenci ve emekli gibi farklı meslek gruplarından katılan çok sayıda bisiklet ve tarih sever, bu tarihi yolculukta birlikte pedal çevirecek” diye konuştu. Serkan GÜNBAY

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web