REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Mevzuata uymayanlari para cezasi bekliyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Mevzuata uymayanlari para cezasi bekliyor
449 Görüntüleme
20 Aralık 2013 - 8:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Riskli sinifta yer alan büyük is yerleri ve küçük esnafin is güvenligi uzmani, hekim yardimci personel çalistirma zorunlulugu 11 gün sonra basliyor. Bunu yapmayanlar 13 bin 475 lira para cezasiyla karsi karsiya kalacak

YILBASINDAN itibaren sadece büyük isyerleri degil, “riskli” sinifta yer alan küçük esnaf da is güvenligi uzmani, hekim ve yardimci saglik personeli çalistirmak zorunda. Mevzuata uymayana yapilacak ilk tespitte 5 bin 390 lira para cezasi var. Apartmanlardaki zorunluluk ise 1 Ocak 2016 tarihinde basliyor. Atatürk Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösteren Öz Torbali Doktorlar Ortak Saglik Güvenlik Birimi, ilçedeki esnaf ve fabrikalara yönelik hizmet vermeye basladi. 11 gün sonra yeni bir dönemin baslayacagini dile getiren Is Güvenligi Uzmani Serkan Ak, “Isletmelerin is güvenligi uzmani, isyeri hekimi ve yardimci saglik personeli çalistirma zorunlulugu yeni yilda yürürlüge giriyor. Bu yükümlülügü yerine getirmeyen isveren, is güvenligi uzmani ve isyeri hekimi için toplam 13 bin 475 lira tutarinda idari para cezasi ödeyecek” dedi.

 

YILBASINDA JET CEZALAR GELEBILIR

6331 sayili Is Sagligi ve Güvenligi Kanunu ilk olarak 30 Haziran 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayimlandi. Ardindan da isyerlerine 30 Aralik 2013 tarihine kadar süre tanindi. Kanuna göre tehlike sinifi ve çalisan sayisina göre farkli tarihler var. Ancak risk degerlendirmesi yapilmasi, çalisan temsilcisi seçilmesi, çalisanlarin is sagligi ve güvenligi konusunda egitilmesi ve saglik gözetimi gibi yükümlülükler su an “tüm isyerleri için” zaten yürürlükte. Çogu isyeri hâlâ basta çalisan temsilcisi olmak üzere bu yükümlülükleri hayata geçirmemis durumda. Son olarak 1 Ocak 2014’ten itibaren pek çok isyerinde is güvenligi uzmani, isyeri hekimi ve yardimci saglik personeli istihdam etme yükümlülügü devreye girecek. Yilbasiyla birlikte Çalisma Bakanligi’nin denetimleri de artacak. Dolayisiyla yilin ilk günlerinde isyerleri ciddi para cezalariyla karsilasabilirler.

 

KIMLER RISKLI ISYERI KAPSAMINDA?

1 Ocak tarihinden itibaren sadece büyük isyerleri degil meslek kodu itibariyla “riskli” ilan edilen is kollarindaki küçük esnaflar da bu yükümlülügü yerine getirmek zorunda. Erkek berberleri, kadin kuaförleri, hamamlar saunalar, solaryumlar, ayakkabi tamircileri,  fizyoterapi merkezleri, dis hekimleri ve çagri merkezleri gibi birçok isletme, 11 gün içinde mutlaka hizmet is güvenligi uzmani, isyeri hekimi ve yardimci saglik personeliyle ilgili eksikliklerini gidermek zorundalar. Is Güvenligi Uzmani Serkan Ak, Öz Torbali Doktorlar Ortak Saglik Güvenlik Birimi olarak saglik taramasi, is yeri hekimligi ve is yeri uzmanligi gibi hizmetler verdiklerini söyledi. Ak, “Isyerinde bu alana iliskin sertifikali personel bulunuyorsa, onlar görevlendirebilir. Bu nitelikte çalisan yoksa yari zamanli hizmet sözlesmesi imzalayarak disaridan bu hizmetler alinabilir. Ya da tüm bu hizmetleri Ortak Saglik ve Güvenlik Birimi (OSGB) olarak sunabiliriz. Su anda ilçedeki birçok fabrikayla çalisiyoruz. Ayrica lokanta, kuyumcu ve kirtasiyeci gibi esnaflara da bu hizmeti sunuyoruz” dedi.

 

CEZALAR ÇOK AGIR

Is güvenligi uzmanlarinin isyerinde tam zamanli istihdam edilmesinin zorunlu olmadigini da ifade eden is güvenligi uzmani, “Yani tek bir kisinin çalistigi apartmanlarda bu kisi için bir is güvenligi uzmani, bir isyeri hekimi ve bir yardimci saglik personeli çalistirilmayacak. Bu kisilerden belirli süre hizmet alinacak. Idari para cezasi yalnizca is sagligi ve güvenligi profesyonellerinden hizmet almama durumunda uygulanmiyor. Uzmanlara araç, gereç ve mekân saglamamak 1617 lira idari para cezasi; mevzuata uygun olan ve yazili olarak bildirilen tedbirleri yerine getirmemek 1078 lira idari para cezasi; hak ve yetkilerini kisitlamak 1617 lira tutarindaki idari para cezasina tabi. Bu dogrultuda isverenlerin is sagligi ve güvenligi konusunda yükümlülüklerini yerine getirmesine destek olmasi gerekiyor” diye konustu.

 

BURUN KIVIRAN YANDI

Issagligi ve güvenligi uzmani çalistirmamanin idari para cezasi 5 bin 390 lira. Bir sonraki denetimde eksik giderilmemisse bu ceza yenileniyor. Ayni sekilde isyeri hekimi çalistirmamanin cezasi da her ay 5 bin 390 lira idari para cezasi, yardimci saglik personeli istihdam etmemenin idari para cezasi da her ay için 2 bin695 lira olarak belirlenmis durumda. Isyerleri, Is Sagligi ve Güvenligi Genel Müdürlügü’nün olusturdugu ISG – KÂTIP sistemine girerek görevlendirme islemini yapmak zorunda. Bu sisteme giren isveren, is güvenligi uzmani olarak görevlendirmek istedigi kisinin kimlik numarasini girecek. Kurum, hangi isyerlerinin gerekli görevlendirme yaptigini görebildigi gibi denetimleri de bu sistem üzerinden yapiyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web