Reklamı kapat
Reklamı kapat
Büyük Torbalı
Torbalı Haberleri
Büyük Torbalı

MİLLİ MÜCADELEMİZ:98 YIL ÖNCE NELER YAŞADIK? -BÖLÜM 2-

Sevr Barış Antlaşması’ndan sonra milli mücadelemizde kongreler döneminden cepheler bölümüne geçildi…

10 Kasım 2021 - 8:30 'de eklendi ve 419 kez görüntülendi. A+A-

MİLLİ MÜCADELEMİZ:98 YIL ÖNCE NELER YAŞADIK?  -BÖLÜM 2-

Ancak dışarıdaki düşmanlardan önce içerideki düşmanla mücadele etmek şarttı 1920 yılında Kurtuluş Savaşı ve sırasında ayaklanma çıkaran ve yağmaya girişenleri, bozguncuları, orduya ait silah ve mühimmatı çalanları, casusları, asker kaçaklarını, Millî Mücadele’yi engelleme amacıyla propaganda yapanları yargılamak için İstiklal Mahkemeleri kuruldu. Yine Ağustos 1921’de Tekalif-i Milliye Kararları yayımlandı ve halk ulusal yükümlülüklerini yerine getirmeye teşvik edildi. Bazıları Anadolu topraklarının bir bölümünde yeni bir devlet kurmayı amaçlayan, bazıları ise saltanat ve hilafet yanlısı olanlar tarafından çıkarılan isyanlar bastırıldı.

Düzenli birliğini Mondros Mütarekesine rağmen bozmayan Kazım Karabekir, Doğu Anadolu bölgesinde düşman güçlerinin desteklediği Ermeniler ile mücadele etti. Moskova Antlaşması ile Ruslarla barış sağlandı ardından Ermenilerle yapılan mücadeleler sonrasında Ermenilerin talebi üzerine 3 Aralık’ta imzalanan Gümrü Antlaşması ile Türk-Ermeni sınırı, 1878 öncesindeki Osmanlı-Rus sınır hattına çekildi. Bu sınır, bugünkü Türkiye-Ermenistan sınırıdır.

Güneyde hiçbir birliği olmayan Türkiye’nin güney mücadelesi halk tarafından sürdürüldü. Maraş’ta da, Sütçü İmam’ın önderliğini yaptığı mücadele sonunda Maraş’ta tutunamayan düşman şehri terk etmek zorunda kaldı. Urfa şehrinde Ali Saip Bey tarafından teşkilatlandırılan Türk direnişi başarıyla sonuçlandı. Fransızlar 11 Nisan 1920’de şehri boşalttı

Batı Cephesindeki mücadele hem en uzun hem en kanlı mücadelemiz oldu. Düzenli birliklerden önce Kuvayı Milliye denilen düzensiz halk birlikleri bölgede varlığını sürdürüyordu. Her ne kadar Yunan kuvvetlerinin ilerlemesini yavaşlatsalar da asla durdurulmasına veya geri çekilmelerine engel olamadılar. Bunu gören Ankara Hükümeti batıda bir düzenli ordu kurulmasını sağlamaya çalıştı. Çerkez Ethem gibi bazı Kuvayı Milliyeciler isyan etseler de düzenli ordu kurulmuş oldu. Yunan kralı Konstantin’in emri ile yapılan keşif taarruzu Birinci İnönü Muharebesi’nde durduruldu. Bu esnada İtalya ve Fransa, eski düşmanları olan kralın dönüşü nedeniyle Sevr’in gözden geçirilmesini talep ettiler. Bu talepler üzerine toplanan 21 Şubat 1921’deki Londra Konferansı’nda, İtalya ile Fransa, Yunanistan’a karşı Türkleri yani Ankara’yı desteklediklerini ilân edince Yunanlar taarruz kararı alarak saldırıya geçtiler. İkinci İnönü Muharebeleri ile Yunan ilerleyişinin önüne geçildi ancak Türk kuvvetlerinin Temmuz’da Kütahya-Eskişehir Muharebeleri’nde aldığı yenilgi sonucu Yunan ordusu yeniden ilerlemeye başladı. Sakarya Meydan Muharebesi’nde Yunan ilerlemesi ikinci ve son kez durduruldu. Ağustos 1922’de Türk kuvvetleri tarafından Büyük Taarruz başlatıldı ve taarruz sırasında Dumlupınar’da gerçekleşen muharebe ile İzmir’in kurtuluşu ve ardından gerçekleşen yangın ile savaş son buldu.

Savaştan sonra imzalanan Lozan Barış Antlaşmasından sonra ülkemizin son durumu Sevr Barış Antlaşmasından epeyce farklıydı oluşan durum:

 

Türk Milleti bu antlaşmadan sonra kendi özgürlüğünü ve bağımsızlığını koruduğunu tüm cihana gösterdi. Tüm bağımsız olmayan ülkeler bu hadiseden sonra Türk Milletini örnek alıp bağımsızlık mücadelesi vermeye başladı. Bağımsızlık Türk Milletinin değişmez bir fikri olduğunu bu millet için Vatan kavramının ne olduğunu tekrar bu mücadele ile yaşadık.

Atalarımızın bize emanet ettiği bu topraklarda en büyük görevimiz yaşamak ve yaşatmaktır. Daha çağdaş daha adil daha özgür yarınlara ulaşmak için atalarımızın izinden gidip çok çalışacağız.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
BİLİRİZ BİLİRİZ

“İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal... ...

O’nun istediği gibi… O’nun istediği gibi…

Bu yıl O’nu kaybetmenin üzüntüsü yerine O’nun tarihiyle büyümenin gururuyla andım kendisini... Tam da O'nun istediği gibi andım......

Kendi Çocuğunun Önüne Bunu Koyar Mısın? Kendi Çocuğunun Önüne Bunu Koyar Mısın?...

Merhaba! Gönül ister ki negatif olaylarla cumartesi günü ağzımızın tadını kaçırmayalım......

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Vizontele bir kez daha gerçek oldu Vizontele bir kez daha ge...

Yıllar önce yayınlanan Vizontele filmi Torbalı'da bir kez da...

Torkos’ta hedef 3 puan Torkos’ta hedef 3 puan

Manisa temsilcisi Salihli Belediyespor ile bugün saat 14.00’...

Koronavirüs’e kırmızı pancar, formda kalmak için yumurta Koronavirüs’e kırmızı pan...

Hem fit hem de bağışıklığı güçlü bir bedene sahip olmak mümk...

VİDEO HABER – Çiftçilik yapmak lüks oldu VİDEO HABER – Çiftç...

https://youtu.be/qgfsq6HSYsI...

Elleriyle zürafa yaptılar Elleriyle zürafa yaptılar...

Annem Kreş ve Gündüz Bakımevi yaratıcı etkinlikleri ile mini...

“23 yıldır bu anahtarın hakkını vermeye çalışıyorum” “23 yıldır bu anahtarın h...

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Torbalı Şubesi, öğretmenler...

Edebi eserler, çocuklarla buluşuyor Edebi eserler, çocuklarla...

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Kapsamında ‘Bozkırın Bilgesi...

Sandal’dan Erdoğan’a üslup tepkisi Sandal’dan Erdoğan’a üslu...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 26 Kasım günü İzmir’de...

Kızılay’dan İnci Hikmet Tözün’de eğitim Kızılay’dan İnci Hikmet T...

Önceki gün Torbalı’da bulunan İnci Hikmet Tözün Anaokulu’na ...

58 ülkeden gelen ziyaretçiler Torbalı’yı tanıyacak 58 ülkeden gelen ziyaretç...

Torbalı Belediyesi, ilçenin kültür, sosyal, sanat, tarih ve ...

FOTO GALERİ
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan
Torbalı Web Tasarım